Blog

ROBOAT – autonomiczna taksówka z Amsterdamu
Przeniesienie transportu ludzi i towarów na sieć kanałów o łącznej długości ok. 100 km pozwoliłoby na odciążenie centrum Amsterdamu od ruchu samochodowego. Wyniki testów opracowanych specjalnie w tym celu autonomicznych łodzi elektrycznych, prowadzonych w stolicy Holandii, dają bardzo obiecujące wyniki.
„Roboat” to 5-letni program badawczy, dotyczący autonomicznych jednostek pływających, mający na celu rozwiązanie wielu problemów Amsterdamu: transport ludzi i towarów, zbieranie i wywożenie odpadów, analizę danych pod kątem zagrożeń środowiska wodnego. W mieście, którego 25% powierzchni stanowi woda, ma on pomóc w przeniesieniu na wodę części ruchu z małego, ale bardzo zatłoczonego centrum.
Testowane łodzie są w pełni autonomiczne. W zależności od przydzielonego zadania Roboat jest w stanie wyznaczyć optymalną trasę po kanałach Amsterdamu, biorąc pod uwagę ruch na wodzie, szerokość i wysokość kanałów i mostów ale także możliwe przeszkody, które może napotkać. „Decyzje o wyborze drogi są podejmowane na podstawie sygnału GPS, a także danych z „zestawu percepcyjnego”, czyli czujnika LiDAR i kamer. Sensory i algorytmy ułatwiają maszynie zrozumienie otoczenia poprzez wychwytywanie obiektów na trasie i określanie ich typów” – podaje portal Przemysł Przyszłości.
Czterometrowe łodzie mogą być ze sobą połączone, tworząc tymczasowe mosty lub platformy robocze – z połączenia wielu modułowych Roboats można wykonać tymczasowe mosty, które powstawałyby w reakcji na analizy ruchu ulicznego prowadzone w czasie rzeczywistym. Mogą działać jako miejskie taksówki (przewiozą nawet do 6 osób), dostawcy towarów do sklepów czy magazynów (max. do 1500 kg), transportery odpadów komunalnych, pchacze czy holowniki. Przeprowadzone badania wykazały, że Roboats mogłyby obsłużyć w tym zakresie wywozu śmieci 70% starego miasta, eliminując konieczność wykorzystywania śmieciarek. Elektryczny napęd (cztery elektryczne stery strumieniowe) pozwalają na poruszanie się z prędkością do 6 km/h. Akumulatory umożliwia pracę jednostki przez 12 lub 24 godziny (w zależności od typu akumulatora i ładunku). Są wyposażone w urządzenia umożliwiające bezprzewodowe ładowanie akumulatorów.
Zdaniem naukowców trzeba jeszcze od dwóch do czterech lat, aby udoskonalić technologię samosterowania. „Głównie dlatego, że chcemy mieć absolutną pewność, że możemy bezpiecznie poruszać się po kanałach” – powiedział inżynier mechatronik Rens Doornbusch, cytowany przez „The Guardian” – „W tej chwili mamy autonomię, ale jednym z następnych kroków jest upewnienie się, że naprawdę poradzimy sobie z każdą sytuacją, jaką możemy napotkać w kanałach”.
Projekt ROBOAT realizowany jest w Amsterdamie, ale po zebraniu i analizie danych ma stać się badaniem referencyjnym dla innych aglomeracji świata. Nad projektem pracuje konsorcjum naukowców z Massachusetts Institute of Technology, Delft University of Technology oraz Wageningen University and Research. Wspierają go Waternet oraz miasta Amsterdam i Boston.
(raj)
Źródła: roboat.org, przemyslprzyszlosci.gov.pl, theguardian.com
Fot. roboat.org

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...