Blog

Robot przemawiał w Parlamencie.
W połowie października br. w brytyjskim parlamencie wystąpiła Ai-Da – humanoidalny robot wymyślony trzy lata temu Aidana Mellera, właściciela galerii sztuki Barn Gallery, znajdującej się na terenie Uniwersytetu Oksfordzkiego. Skonstruowano go w kornwalijskiej firmie robotycznej Engineered Arts we współpracy z badaczami komputerowej sztucznej inteligencji z uniwersytetów w Oksfordzie i Birmingham jako projekt sztuki współczesnej, mający na celu zbadanie potencjału artystycznego sztucznej inteligencji. a.

Ubrana w jasnopomarańczową koszulę i dżinsowy kombinezon, odpowiadała na pytania Komisji ds. Komunikacji i Cyfrowej Izby Lordów. „Technologia wywarła już ogromny wpływ na sposób, w jaki tworzymy i konsumujemy sztukę, na przykład aparat oraz nadejście fotografii i filmu. Jest prawdopodobne, że ten trend będzie kontynuowany wraz z nowymi technologiami” – powiedziała Ai-Da, cytowana przez serwis news.artnet.com. „Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do wpływu na szerszą dziedzinę, ponieważ technologia może być zarówno zagrożeniem, jak i szansą dla artystów” – dodała.
Jak podaje reporter magazynu National Geographic „dyskusja nie obyła się bez drobnej wpadki. W pewnym momencie robot całkowicie się wyłączył i trzeba było go ponownie uruchomić. Brytyjczycy żartowali, że Ai-Da po prostu zasnęła z nudów”.

Robot pomyślany jako projekt sztuki współczesnej, mający na celu zbadanie potencjału artystycznego sztucznej inteligencji. Ai-Da ma długie, ciemne włosy, silikonową skórę, drukowane w technice 3D zęby. Wygląda i zachowuje się jak człowiek – potrafi rozmawiać, odpowiadać na pytania, nawiązać kontakt wzrokowy. Zamontowane w oczach kamery rozpoznają rysy i potrafią przetworzyć je na sygnały, umożliwiające jej narysowanie portretu rozmówcy. Nauczyła się też narysować swój autoportret patrząc w lustro. Z okazji jubileuszu namalowała również portret Królowej Elżbiety II.

Dzięki algorytmom przetwarzającym i syntetyzującym istniejące już wiersze – ma dostęp do różnych stylów pisania i tematów – Ai-Da potrafi również tworzyć poezję.
Jako malarka zadebiutowała w czerwcu 2019 r. w zorganizowaną w galerii Mellera debiutancką wystawą „Unsecured Futures” („Niezabezpieczone przyszłości”). Odniosła wówczas oszałamiający sukces – prezentowane prace wyprzedane zostały na długo przed wernisażem za łącznie ponad milion funtów.
27 października 2020 r., w słynnym domu aukcyjnym Christie wystawiono obraz olejny Ai-Dy pt. „Shattered Space: Narem Quercus” . Eksperci wycenili jego wartość na 5.000 – 7.000 GBP. Po czternastu przebiciach, dzieło uzyskało wartość trzykrotnie wyższą – nabywca zapłacił za nie 16.250 GBP.
(jes)
Źródło: https://www.ai-darobot.com/ , news.artnet.com., national-geographic.



Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).