Blog

Ryba z przezroczystą głową
Macropinna microstoma to kolejny dowód na to, jak badając coraz bardziej od Ziemi oddalone zakamarki kosmosu nadal niewiele wiemy o świecie roślin i zwierząt zamieszkujących naszą planetę. Niezmiennie zaskakujący jest dla badaczy świat oceanicznych głębin.
Na początku grudnia 2021 r. na stronie internetowej Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) opublikowano film prezentujący Macropinna microstoma – niezwykłą rybę o przezroczystej głowie, charakteryzującej się wysoko wyspecjalizowanym narządem wzroku. Jej głowa jest na tyle przezroczysta, że bez trudu można zajrzeć do jej wnętrza i dostrzec poszczególne organy wewnętrzne.
Stworzenie nagrał zdalnie sterowany robot ROV, który eksplorował wody u wybrzeży Kalifornii. Spotkanie Macropinna microstoma to rzadka gratka dla badaczy MBARI.
– W ciągu 34 lat badań głębinowych zdalnie sterowane pojazdy MBARI (ROV) Ventana i Doc Ricketts odbyły ponad 5600 nurkowań i nagrały ponad 27600 godzin nagrań wideo — a jednak zauważyliśmy to zwierzę mniej, niż tuzin razy! – podaje organizacja na swojej stronie internetowej.
Gatunek ten opisano po raz pierwszy dopiero w 1939 roku. Największe zainteresowanie badaczy wywołują przykryte jasnozielonymi soczewkami, niezwykle wrażliwe na światło, cylindryczne oczy niewielkiej rybki. Oczy w kształcie cylindrów posiada wiele ryb, wiadomym było, że tego typu oczy pozwalają na dobre widzenie na dużych głębokościach jednak sądzono, że są przymocowane do głowy w jednej pozycji, przez co zwierzę ma niezwykle wąski kąt widzenia.
Mogą się one obracać w przezroczystej, wypełnionej płynem osłonie na głowie, pozwalając rybce obserwować nie tylko przestrzeń przed, ale i nad nią. Macropinna microstoma przeważnie wisi nieruchomo w wodzie, z oczami skierowanymi do góry. Kiedy dostrzega zdobycz obraca oczy do przodu i podpływa, aby ją pożreć. Na zdjęciu niżej oczy skierowane są ku górze w poszukiwaniu pożywienia. Dwa miejsca nad pyskiem beczkowatego oka – gdzie możemy spodziewać się, że zobaczymy oczy ryby – to w rzeczywistości narządy węchowe zwane nozdrzami, które są podobne do ludzkich nozdrzy.
Macropinna microstoma żyje na głębokościach 600-800 metrów, gdzie światło słoneczne zaczyna zanikać.
„Przez większość czasu ryba pozostaje nieruchoma w pozycji horyzontalnej, jednak obserwuje to, co dzieje się nie przed nią, a nad nią. Okazuje się bowiem, że jej ukryte wewnątrz głowy oczy zanurzone są w przezroczystym płynie, którego dotychczas nie wykryto. Na powierzchnię wyciągano bowiem zawsze martwe osobniki. Teraz naukowcom udało się wyciągnąć rybę, które przeżyła w akwarium kilkanaście godzin, co umożliwiło jej dokładne zbadanie i potwierdzenie obserwacji zapisanych na taśmie” – podaje portal Kopalnia Wiedzy.
(raj)
Żródło: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), kopalniawiedzy.pl

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.