Blog

Ryba z przezroczystą głową
Macropinna microstoma to kolejny dowód na to, jak badając coraz bardziej od Ziemi oddalone zakamarki kosmosu nadal niewiele wiemy o świecie roślin i zwierząt zamieszkujących naszą planetę. Niezmiennie zaskakujący jest dla badaczy świat oceanicznych głębin.
Na początku grudnia 2021 r. na stronie internetowej Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) opublikowano film prezentujący Macropinna microstoma – niezwykłą rybę o przezroczystej głowie, charakteryzującej się wysoko wyspecjalizowanym narządem wzroku. Jej głowa jest na tyle przezroczysta, że bez trudu można zajrzeć do jej wnętrza i dostrzec poszczególne organy wewnętrzne.
Stworzenie nagrał zdalnie sterowany robot ROV, który eksplorował wody u wybrzeży Kalifornii. Spotkanie Macropinna microstoma to rzadka gratka dla badaczy MBARI.
– W ciągu 34 lat badań głębinowych zdalnie sterowane pojazdy MBARI (ROV) Ventana i Doc Ricketts odbyły ponad 5600 nurkowań i nagrały ponad 27600 godzin nagrań wideo — a jednak zauważyliśmy to zwierzę mniej, niż tuzin razy! – podaje organizacja na swojej stronie internetowej.
Gatunek ten opisano po raz pierwszy dopiero w 1939 roku. Największe zainteresowanie badaczy wywołują przykryte jasnozielonymi soczewkami, niezwykle wrażliwe na światło, cylindryczne oczy niewielkiej rybki. Oczy w kształcie cylindrów posiada wiele ryb, wiadomym było, że tego typu oczy pozwalają na dobre widzenie na dużych głębokościach jednak sądzono, że są przymocowane do głowy w jednej pozycji, przez co zwierzę ma niezwykle wąski kąt widzenia.
Mogą się one obracać w przezroczystej, wypełnionej płynem osłonie na głowie, pozwalając rybce obserwować nie tylko przestrzeń przed, ale i nad nią. Macropinna microstoma przeważnie wisi nieruchomo w wodzie, z oczami skierowanymi do góry. Kiedy dostrzega zdobycz obraca oczy do przodu i podpływa, aby ją pożreć. Na zdjęciu niżej oczy skierowane są ku górze w poszukiwaniu pożywienia. Dwa miejsca nad pyskiem beczkowatego oka – gdzie możemy spodziewać się, że zobaczymy oczy ryby – to w rzeczywistości narządy węchowe zwane nozdrzami, które są podobne do ludzkich nozdrzy.
Macropinna microstoma żyje na głębokościach 600-800 metrów, gdzie światło słoneczne zaczyna zanikać.
„Przez większość czasu ryba pozostaje nieruchoma w pozycji horyzontalnej, jednak obserwuje to, co dzieje się nie przed nią, a nad nią. Okazuje się bowiem, że jej ukryte wewnątrz głowy oczy zanurzone są w przezroczystym płynie, którego dotychczas nie wykryto. Na powierzchnię wyciągano bowiem zawsze martwe osobniki. Teraz naukowcom udało się wyciągnąć rybę, które przeżyła w akwarium kilkanaście godzin, co umożliwiło jej dokładne zbadanie i potwierdzenie obserwacji zapisanych na taśmie” – podaje portal Kopalnia Wiedzy.
(raj)
Żródło: Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), kopalniawiedzy.pl

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).