Blog

Samolot w kształcie litery V
Holenderskie linie KLM, we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Delft i Airbusem, pracują nad nowym typem samolotu, który może zrewolucjonizować rynek lotniczy.
We wrześniu 2020 roku, po roku prób w tunelu aerodynamicznym i serii testów naziemnych w Holandii, w bazie lotniczej w Niemczech przeprowadzono pierwszy lot prototypowego modelu testowego.
Flying-V to projekt wysoce energooszczędnego samolotu dalekodystansowego. Największą innowacją nowej konstrukcji jest jej charakterystyczny kształt litery „V”, nadający samolotowi większą aerodynamikę. Kadłub Flying-V będzie wbudowany w konstrukcję skrzydeł o rozpiętości 64 metrów – takiej, jaką mają Airbusy A350. Jego waga wyniesie o 20% mniej w porównaniu z najbardziej zaawansowanymi obecnie samolotami. Flying-V ma pomieścić 314 pasażerów i 160 metrów sześciennych bagażu.
Dziewiczy rejs był bardzo udany. Zadaniem pilota modelu było wystartowanie, wykonanie kilku próbnych manewrów i wylądowanie. Siła ciągu samolotu była dobra a prędkość i kąty loty zgodne z założeniami. Problemem okazało się niezbyt równe lądowanie.
KLM jest partnerem projektu od 2019 roku. Dzięki wsparciu holenderskich linii lotniczych zespół projektowy był w stanie zbudować ten model testowy samolotu. Flying-V został po raz pierwszy zaprezentowany podczas 100-lecia KLM w październiku 2019 r.
Prace nad koncepcją innowacyjnego samolotu trwają.
(raj)
Źródło: TU Delft

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...

Polskie nanosatelity podbijają kosmos
W maju br. wrocławska spółka SatRev S.A. oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów. Już w 2025 roku ma on produkować dwa satelity dziennie, około 700 rocznie.