Blog

Sfilmował wnętrze huraganu
Czy siedząc wygodnie w fotelu można obejrzeć bezpośrednią transmisję z oka potężnego huraganu? Ależ oczywiście!
Firma Saildron Inc. oraz amerykańska agencja NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) opublikowały film, na którym zarejestrowano zachowanie morza we wnętrzu huraganu Sam – czwartej generacji, najsilniejszego, jaki w tym sezonie przeszedł przez wody Oceanu Atlantyckiego.
Nagranie wykonane zostało przez bezzałogowy pojazd nawodny (USV) Saildrone Explorer SD 1045. Pokazuje, jak niewielka jednostka (23 stopy długości) manewruje pomiędzy 15-metrowymi falami, wywoływanymi przez wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 190 km/h. Zrealizowano je w ramach misji „Tropical Atlantic”, mającej na celu zebranie kluczowych danych z całego sezonu huraganów w 2021 roku. Pięć dronów wypłynęło na ich szlaki, aby zgromadzić w czasie rzeczywistym dane dla numerycznych modeli prognozowania huraganów i zebrać nowe informacje na temat tego, jak rosną i intensyfikują się te duże i destrukcyjne komórki pogodowe. Saildrone dostarczają dane bezpośrednio do Laboratorium Środowiska Morskiego Pacyfiku NOAA oraz Laboratorium Oceanografii i Meteorologii Atlantyku.
Saildrony wyposażone są żagle pokryte panelami słonecznymi (są więc zasilane zarówno przez wiatr, jak i energią słoneczną). Znajdujące się na pokładzie czujniki danych, radary i kamery wysokiej rozdzielczości, monitorują parametry prądów oceanicznych, wiatru, promieniowania słonecznego, temperaturę morza i powietrza, wilgotność względną i emisje dwutlenku węgla. Imponujące możliwości tych autonomicznych pojazdów zostały udowodnione w licznych misjach operacyjnych w zakresie nauki, mapowania oceanów i bezpieczeństwa morskiego, obejmujących ponad 500 000 mil morskich od Arktyki po Antarktydę. Flota Saildrone spędziła ponad 10 000 dni na morzu w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych na świecie.
Publikując we wrześniu br. nagranie z wnętrza huraganu producent Saidronów udowodnił, że są one obecnie jedynymi bezzałogowymi pojazdami nawodnymi (USV) zdolnymi zbierać dane naukowe w warunkach ekstremalnych, w tym podczas huraganów wiejących z prędkością ponad 70 mil na godzinę. „Saildrone płynie tam, gdzie nigdy nie zapuszczał się żaden statek badawczy, płynąc prosto w oko huraganu, zbierając dane, które zmienią nasze zrozumienie tych potężnych sztormów. Jesteśmy dumni, że zaprojektowaliśmy pojazd zdolny do pracy w najbardziej ekstremalnych warunkach pogodowych na ziemi” – powiedział Richard Jenkins, założyciel i dyrektor generalny Saildrone.
„Wysłanie pojazdu robota w oko huraganu to niezwykle złożone wyzwanie inżynieryjne, które może mieć znaczący pozytywny wpływ na naszą zdolność przewidywania ekstremalnych warunków pogodowych, z korzyścią dla społeczności stojących w obliczu tych wydarzeń” – powiedział Christian Meinig, dyrektor ds. inżynierii w NOAA. Huragany stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi w nadmorskich miastach, ale także mają znaczący wpływ na gospodarkę – szkody spowodowane huraganem w USA szacowane są na około 54 miliardy dolarów rocznie. Zrozumienie fizycznych procesów huraganów ma kluczowe znaczenie dla poprawy skuteczności prognoz powstawania i przemieszczania się huraganów.
Saildrone – amerykańska firma, która projektuje, produkuje i obsługuje flotę bezzałogowych pojazdów nawodnych (USV) zasilanych energią wiatrową i słoneczną. Saildrone USV są wyposażone w zaawansowane czujniki i technologię sztucznej inteligencji, umożliwiające zbieranie danych oceanicznych i mapowanie oceanów z dowolnego akwenu o każdej porze roku. Operacje Saildrone i usługi gromadzenia danych są szyfrowane i bezpieczne.
Firma ma siedzibę w Alameda w Kalifornii.
(raj)
Źródło: NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).