Blog

Stacja Badawcza LunAres
Polska stacja badawcza do symulacji załogowych misji kosmicznych, wybudowana została w 2017 roku na byłym lotnisku wojskowym w Pile. Powstała w hangarze, pierwotnie mającym przechowywać gotowy do startu myśliwiec-bombowiec SU-22. Była pierwszym tego typu projektem w Europie.
Stacja może obsłużyć 2-tygodniową misję księżycową i marsjańską dla 6-osobowej załogi. Placówka zapewnia pełną izolację, pozwalającą na prowadzenie kompleksowych badań psychologicznego i fizjologicznego wpływu długotrwałej pozaziemskiej obecności na człowieka. Wewnątrz bazy prowadzone są badania skoncentrowane na czynnikach ludzkich w załogowych misjach kosmicznych – infrastruktura stacji pozwala na stały monitoring stanu zdrowia i zachowań załogi.
Stacja składa się z dwóch stref: siedliska, zbudowanego z kontenerów, oraz strefy EVA zlokalizowanej w hangarze. Teren EVA jest połączony z resztą stacji śluzą powietrzną, używaną przez astronautów do przemieszczania się do i z habitatu podczas symulacji aktywności na świeżym powietrzu.
LunAres składa się z kilku modułów. Dormitorium obejmuje przestrzeń prywatną, w tym osobiste schowki, mające zapewnić komfort psychiczny członkom załogi. Pomieszczenia sypialne 2×1,2m wyposażone są w prywatne oświetlenie i punkty ładowania USB. Kuchnia wyposażona jest nie tylko w podstawowe sprzęty, służące do przygotowywania posiłków, ale też meble umożliwiające wspólne posiłki i spotkania towarzyskie. W module sanitarnym znajdują się nie tylko urządzenia sanitarne, ale też wyposażenie dające możliwość badań medycznych i biologicznych nad wpływem diety liofilizowanej na zdrowie fizyczne członków załogi . Dodatkowo moduł wyposażony jest w stale monitorowany i analizowany system oczyszczania i recyklingu wody i ścieków. Prowadzone są również badania nad wykorzystaniem szarej wody do uprawy roślin.
Biolab pozwala na prowadzanie eksperymentów chemicznych i biologicznych, a także do uprawę różnego rodzaju żywności przy użyciu instalacji hydroponicznych i aeroponicznych. Obecnie zakres badań obejmuje badanie zużycia wody i ścieków, możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej, bezglebową uprawę roślin. Celem zarządzania zasobami jest osiągnięcie samowystarczalności misji kosmicznych.
W badania zaangażowane jest szerokie grono specjalistów z zakresu medycyny ekstremalnej, psychologii, biotechnologii, robotyki i inżynierii, socjologii, architektury.
(raj)
Źródło: https://lunares.space/

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).