Blog

Stacja Badawcza LunAres
Polska stacja badawcza do symulacji załogowych misji kosmicznych, wybudowana została w 2017 roku na byłym lotnisku wojskowym w Pile. Powstała w hangarze, pierwotnie mającym przechowywać gotowy do startu myśliwiec-bombowiec SU-22. Była pierwszym tego typu projektem w Europie.
Stacja może obsłużyć 2-tygodniową misję księżycową i marsjańską dla 6-osobowej załogi. Placówka zapewnia pełną izolację, pozwalającą na prowadzenie kompleksowych badań psychologicznego i fizjologicznego wpływu długotrwałej pozaziemskiej obecności na człowieka. Wewnątrz bazy prowadzone są badania skoncentrowane na czynnikach ludzkich w załogowych misjach kosmicznych – infrastruktura stacji pozwala na stały monitoring stanu zdrowia i zachowań załogi.
Stacja składa się z dwóch stref: siedliska, zbudowanego z kontenerów, oraz strefy EVA zlokalizowanej w hangarze. Teren EVA jest połączony z resztą stacji śluzą powietrzną, używaną przez astronautów do przemieszczania się do i z habitatu podczas symulacji aktywności na świeżym powietrzu.
LunAres składa się z kilku modułów. Dormitorium obejmuje przestrzeń prywatną, w tym osobiste schowki, mające zapewnić komfort psychiczny członkom załogi. Pomieszczenia sypialne 2×1,2m wyposażone są w prywatne oświetlenie i punkty ładowania USB. Kuchnia wyposażona jest nie tylko w podstawowe sprzęty, służące do przygotowywania posiłków, ale też meble umożliwiające wspólne posiłki i spotkania towarzyskie. W module sanitarnym znajdują się nie tylko urządzenia sanitarne, ale też wyposażenie dające możliwość badań medycznych i biologicznych nad wpływem diety liofilizowanej na zdrowie fizyczne członków załogi . Dodatkowo moduł wyposażony jest w stale monitorowany i analizowany system oczyszczania i recyklingu wody i ścieków. Prowadzone są również badania nad wykorzystaniem szarej wody do uprawy roślin.
Biolab pozwala na prowadzanie eksperymentów chemicznych i biologicznych, a także do uprawę różnego rodzaju żywności przy użyciu instalacji hydroponicznych i aeroponicznych. Obecnie zakres badań obejmuje badanie zużycia wody i ścieków, możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej, bezglebową uprawę roślin. Celem zarządzania zasobami jest osiągnięcie samowystarczalności misji kosmicznych.
W badania zaangażowane jest szerokie grono specjalistów z zakresu medycyny ekstremalnej, psychologii, biotechnologii, robotyki i inżynierii, socjologii, architektury.
(raj)
Źródło: https://lunares.space/

Inteligentne, pływające miasto
26 kwietnia 2022 r. Oceanix – firma zajmująca się rozwojem pływających miast, Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) i południowokoreańskie miasto Busan zaprezentowały w siedzibie ONZ prototyp zrównoważonego, pływającego miasta OCEANIX BUSAN. Ma to być inteligentne miasto, które w 100% zaspokoi zapotrzebow...

Gdzie jest NEEMO?
NEEMO, czyli NASA Extreme Environment Mission Operation, to realizowany na dnie morza program amerykańskiej agencji kosmicznej, mający przygotować przyszłych astronautów do eksploracji Księżyca i Marsa. Realizowany jest w podwodnym laboratorium AQUARIUS, jedynej na świecie podmorskiej stacji badawczej, zlokalizowanym 19 metrów pod pow...

18 maja- pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu
„Dążymy do wspierania środowiska pracy na morzu bez barier dla kobiet” – powiedział Kitack Lim, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO zapraszając do udziału w pierwszym Międzynarodowym Dniu Kobiet na Morzu.

NanoseenX odsala o oczyszcza wodę morską
W ciągu kilku miesięcy po założeniu firmy w 2020 roku stworzyli NanoseenX – pierwsze na świecie rozwiązanie do odsalania i oczyszczania wody, które nie wymaga zasilania energią. Wykorzystane w nim nanomembrany zamieniają słoną, słonawą wodę i ścieki w czystą wodę pitną w przeciągu 2 minut.

Statek na baterie
Amerykański startup Fleetzero opracował koncepcję elektryfikacji żeglugi towarowej, umożliwiającą wyeliminowanie z transportu morskiego paliw płynnych. Projekt zakłada napędzanie statków akumulatorami umieszczonymi w kontenerach towarowych, które po zużyciu zmagazynowanej w nich energii byłyby wymieniane w portach pośrednich na konte...

Do 550 km na godzinę
W Nowej Sarzynie na Podkarpaciu powstaje najdłuższy w Europie, pełnoskalowy tor do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej. Na terenie należącym do spółki CIECH Sarzyna w województwie podkarpackim, powstał tor kolejowy o długości około 700 metrów w standardzie konstrukcyjnym pozwalającym osiągać prędkość do 160 km/h.