Blog

Starożytny port Ostia Antica
Spacer po najważniejszym porcie starożytnego Rzymu? Zapraszamy serdecznie – specjaliści z Altair4 Multimedia, włoskiej firmy specjalizującej się w produkcji wirtualnych rekonstrukcji i symulacji archeologicznych, odtworzyli starożytne miasto portowe Ostia Antica.
Znajdowało się w starożytności u ujścia Tybru, około 30 kilometrów na zachód od Rzymu, nad Morzem Śródziemnym. Jednak linia brzegowa przesunęła się w kierunku morza od średniowiecza do XIX wieku, ze względu na osadzanie się osadów transportowanych przez Tyber. Obecna plaża znajduje się trzy kilometry dalej, w Lido di Ostia.
Najstarszą odnalezioną osadą jest tzw. Castrum – prostokątna forteca wojskowa (194 x 125,7 m), o ścianach z bardzo dużych bloków tufu – zbudowane w IV lub na początku III wieku p.n.e., a więc w okresie, kiedy Rzym musiał walczyć z piratami i toczyć wojnę z sąsiadami. W 267 pne stał się siedzibą jednego z quaestores classici (urzędników opiekujących się flotą), kwestora Ostiensisa .W tym czasie Ostia odgrywała ważną rolę jako port wojskowy.
W II wieku p.n.e. Ostia stopniowo przekształciła się w port handlowy – zboże sprowadzano z Sycylii i Sardynii, później także z Afryki Proconsularis, dzisiejszej Tunezji. Kapitanowie z wielu prowincji przewozili tu towary, m.in. wino z Francji, oliwę z oliwek z południowej Hiszpanii, zboże z Tunezji i Egiptu, marmur z Tunezji, Grecji i Turcji oraz metal. Po przybyciu towary były składowane w horrea (magazynach), a później transportowane wzdłuż Tybru do Rzymu na holownikach ciągniętych przez mężczyzn ( codicarii ), w późnej starożytności przez woły.
W 42 rne Klaudiusz rozpoczął budowę sztucznego portu, kilka kilometrów na północ od Ostii. Wykopano ogromny basen, chroniony dwoma zakrzywionymi kretami i bardzo wysoką latarnią morską – ulepszoną kopią słynnego Pharos z Aleksandrii. Drugi, sześciokątny basen za basenem Klaudiusza zbudowano za czasów Trajana. Kanały połączyły dorzecze z Tybrem i stworzyły sztuczną wyspę między Ostią a Portus, zwaną Isola Sacra („Święta Wyspa”).
Ostia stała się głównym portem Rzymu dla towarów z zachodniej części Cesarstwa. Dzielnica portowa była kontrolowana przez cesarskiego urzędnika, prokuratora Portus Ostiensis , zwanego prokuratorem Portus Utriusque („obu portów”).
(raj)
Źródło: Realm of history (The Future lies in the Past), ostia-antica.org

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).