Blog

Statek na baterie
Amerykański startup Fleetzero opracował koncepcję elektryfikacji żeglugi towarowej, umożliwiającą wyeliminowanie z transportu morskiego paliw płynnych. Projekt zakłada napędzanie statków akumulatorami umieszczonymi w kontenerach towarowych, które po zużyciu zmagazynowanej w nich energii byłyby wymieniane w portach pośrednich na kontenery z całkowicie naładowanymi akumulatorami.
Do niedawna większość ekspertów była zdania, że statek napędzany wykorzystywanymi obecnie akumulatorami nie jest w stanie przepłynąć oceanu. Baterie są tak ciężkie, że dla pokonania tego dystansu ich waga byłaby większa, niż nośność napędzanego przez nie statku. Start-up Fleetzero proponuje wykorzystanie mniejszych statków, akumulatorami w kontenerach, wymienianych na nowe, w pełni załadowane w portach na trasie. Proponowane przez Fleetzero baterie w kontenerach mogą być łatwo obsłużone przez pracujące obecnie w portach dźwigi.
Zgodnie z koncepcją firmy z Nowego Orleanu, statki będą robić więcej przystanków w mniejszych portach, które mają pełnić funkcję stacji ładowania i punktów wymiany. Wymagałoby to istotnej zmiany w planowaniu tras statków. Zamiast bezpośrednią trasę przez Pacyfik, statki podążałyby szlakiem wzdłuż wybrzeża, by móc wymieniać kontenery z bateriami w portach etapowych. „To, co na mapie wygląda na duży objazd, nie jest aż tak duży ze względu na krzywiznę ziemi” – przekonują autorzy tej koncepcji.
Wdrożenie tego projekty wymagać będzie również radykalnej zmiany już na etapie projektowania nowych statków. Obecnie dominującą jest tendencja budowania kontenerowców jak największych, mogących przewieźć do portów docelowych jak największą ilość kontenerów jednocześnie. Dla przykładu – „Ever Given”, który w 2021 roku zablokował Kanał Sueski, może załadować nawet 20 000 kontenerów. Fleetzero rekomenduje statki mieszczące od trzech do czterech tysięcy kontenerów. To ograniczenie możliwi zawijanie napędzanych energią elektryczną jednostek do mniejszych portów. To z kolei oznacza także możliwości optymalizacji tras i zmniejszenia ruchu drogowego.
20-stopowy kontener może pomieścić do 2 MWh energii elektrycznej. Wybór padł na ogniwa LFP ze względu na ich bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Kontenery będą wyposażone we własny system przeciwpożarowy.
Każda z takich jednostek waży osiem ton. Według specjalistów z Fleetzero ich waga akumulatorów nie stanowi problemu – elektryczne statki nie potrzebują ogromnych zbiorników na ciężki olej napędowy.
Projekt Fleetzero cieszy się sporym zainteresowaniem potencjalnych inwestorów – startup zebrał już 3,5 miliona dolarów. Firma zamierza zorganizować pilotażowy rejs swojego pierwszego statku już w połowie 2023 r.
(raj)
Źródło: electrive.net, myclimatejourney.substack.com, miasto2077.pl, gospodarkamorska.pl

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).