Blog

Statek na własnych nogach
Uroczystości chrztu HLJV (Heavy Lift Jack up Vessel) „Innovation” nadano bardzo wysoką rangę. Matką chrzestną wybudowanej w gdyńskiej stoczni CRIST jednostki została Geertrui Van Rompuy-Windels, żona Przewodniczącego Rady Europejskiej a inauguracji statku towarzyszyło około 600 przedstawicieli najważniejszych europejskich przedsiębiorstw offshore. Nic dziwnego – armator (niemiecka firma HGO Solutions) określał go wówczas mianem najmocniejszego samopodnośnego dźwigowca na w Europie.
„Innovation” nie przypomina tradycyjnego statku. Oddana do użytku w 2012 roku jednostka hydrotechniczna to samopodnośna, pływająca platforma, przystosowana do montażu wszelkiego rodzaju fundamentów dla konstrukcji offshore. Dzięki wielkim, kratownicowym, widocznym z daleka podnośnikom, przypomina bardziej platformę wiertniczą, niż statek. Opuszczone na dno, na głębokość nawet 50 metrów, pozwalają podnieść jednostkę ponad poziom morza – pracuje ona wówczas jako wielka, solidnie ustawiona na dnie morskim platforma montażowa. Dzięki tym kratownicom „Innovation” nazywany jest statkiem na własnych nogach.
„Innovation” to „jeden z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych produktów polskiego przemysłu okrętowego” – napisał wówczas specjalistyczny Portal Morski. Osiąga prędkość do 12 węzłów, pracuje na głębokości do 50 metrów i przewozi elementy wież wiatrowych ważące do 8 tys. ton. Dzięki systemowi dźwigowemu o dużych możliwościach (udźwig – 1,5 tys. ton przy wychyleniu 35 metrów) „Innovation” może instalować w ciągu roku do 40 turbin wiatrowych wraz z masztami, o mocy ponad 6 MW i wysokości ponad 120 metrów. Jednostka obsługuje cały proces instalacji farm wiatrowych – od załadunku turbin oraz masztów w porcie po ich instalację w miejscu przeznaczenia. Część mieszkalna „Innovation” może pomieścić do 100 osób (załoga i grupa instalacyjna. W razie potrzeby na burcie statku można przyjąć do 180 osób.
Statek wyposażony jest w system pozycjonowania dynamicznego klasy DP2, umożliwiający ustawienie jednostki na morzu i utrzymanie ustalonej dla niej pozycji z dokładnością do dwóch metrów (w zależności od pogody). Pozwala to na niezwykłą precyzje w montażu podstaw pod stawiane na morzu wiatraki.
70 procent wyposażenia „statku na nogach” pochodzi z produkcji niemieckiej. Chodzi m.in. o potężny żuraw Liebherr i system podnośnika firmy Siemens.
Pierwszym zadaniem „Innovation” była instalacja farmy wiatrowej Global Tech I w niemieckiej części Morza Północnego, mniej więcej na przedłużeniu lądowej granicy między Niemcami a Holandią. Po zakończeniu tej pracy statek popłynął w okolice wybrzeży wielkiej Brytanii, by tam budować farmę Westermost Rough.
„Innovation” jest jedną z trzech jednostek tego typu wybudowanych w gdyńskiej stoczni. Dwa lata wcześniej CRIST przekazała do eksploatacji niemieckiemu armatorowi budowlano-remontową platformę samopodnośną „Thor” – barkę o podobnej konstrukcyji i funkcji, ale znacznie mniejszą i pozbawioną własnego napędu. W stoczni w Gdyni wybudowano również podobną do „Innovation” , nieznacznie jednak mniejszą jednostkę „Vidar”.
HLJV „Innovation”:
Długość: 147,5 m.
Szerokość: 42 m.
Wysokość burty: 11 m.
Maksymalna głębokość akwenu: 50 m.
Lotnisko dla śmigłowca, przystosowane do przyjęcia Sikorsky S92 (maksymalna masa startowa – 12,8 t.)
Prędkość serwisowa: 12 węzłów
Tonaż załadunku – do 8.000 ton
(raj)
Źródło: CRIST, Portal Morski, HGO Solutions
Zdjęcia: CRIST, EOS Maritime, Dochtief Solitions AG, MarineTraffic
Grafika: Hochtief Solutions AG

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...