Blog

Statek na własnych nogach
Uroczystości chrztu HLJV (Heavy Lift Jack up Vessel) „Innovation” nadano bardzo wysoką rangę. Matką chrzestną wybudowanej w gdyńskiej stoczni CRIST jednostki została Geertrui Van Rompuy-Windels, żona Przewodniczącego Rady Europejskiej a inauguracji statku towarzyszyło około 600 przedstawicieli najważniejszych europejskich przedsiębiorstw offshore. Nic dziwnego – armator (niemiecka firma HGO Solutions) określał go wówczas mianem najmocniejszego samopodnośnego dźwigowca na w Europie.
„Innovation” nie przypomina tradycyjnego statku. Oddana do użytku w 2012 roku jednostka hydrotechniczna to samopodnośna, pływająca platforma, przystosowana do montażu wszelkiego rodzaju fundamentów dla konstrukcji offshore. Dzięki wielkim, kratownicowym, widocznym z daleka podnośnikom, przypomina bardziej platformę wiertniczą, niż statek. Opuszczone na dno, na głębokość nawet 50 metrów, pozwalają podnieść jednostkę ponad poziom morza – pracuje ona wówczas jako wielka, solidnie ustawiona na dnie morskim platforma montażowa. Dzięki tym kratownicom „Innovation” nazywany jest statkiem na własnych nogach.
„Innovation” to „jeden z najbardziej skomplikowanych i zaawansowanych produktów polskiego przemysłu okrętowego” – napisał wówczas specjalistyczny Portal Morski. Osiąga prędkość do 12 węzłów, pracuje na głębokości do 50 metrów i przewozi elementy wież wiatrowych ważące do 8 tys. ton. Dzięki systemowi dźwigowemu o dużych możliwościach (udźwig – 1,5 tys. ton przy wychyleniu 35 metrów) „Innovation” może instalować w ciągu roku do 40 turbin wiatrowych wraz z masztami, o mocy ponad 6 MW i wysokości ponad 120 metrów. Jednostka obsługuje cały proces instalacji farm wiatrowych – od załadunku turbin oraz masztów w porcie po ich instalację w miejscu przeznaczenia. Część mieszkalna „Innovation” może pomieścić do 100 osób (załoga i grupa instalacyjna. W razie potrzeby na burcie statku można przyjąć do 180 osób.
Statek wyposażony jest w system pozycjonowania dynamicznego klasy DP2, umożliwiający ustawienie jednostki na morzu i utrzymanie ustalonej dla niej pozycji z dokładnością do dwóch metrów (w zależności od pogody). Pozwala to na niezwykłą precyzje w montażu podstaw pod stawiane na morzu wiatraki.
70 procent wyposażenia „statku na nogach” pochodzi z produkcji niemieckiej. Chodzi m.in. o potężny żuraw Liebherr i system podnośnika firmy Siemens.
Pierwszym zadaniem „Innovation” była instalacja farmy wiatrowej Global Tech I w niemieckiej części Morza Północnego, mniej więcej na przedłużeniu lądowej granicy między Niemcami a Holandią. Po zakończeniu tej pracy statek popłynął w okolice wybrzeży wielkiej Brytanii, by tam budować farmę Westermost Rough.
„Innovation” jest jedną z trzech jednostek tego typu wybudowanych w gdyńskiej stoczni. Dwa lata wcześniej CRIST przekazała do eksploatacji niemieckiemu armatorowi budowlano-remontową platformę samopodnośną „Thor” – barkę o podobnej konstrukcyji i funkcji, ale znacznie mniejszą i pozbawioną własnego napędu. W stoczni w Gdyni wybudowano również podobną do „Innovation” , nieznacznie jednak mniejszą jednostkę „Vidar”.
HLJV „Innovation”:
Długość: 147,5 m.
Szerokość: 42 m.
Wysokość burty: 11 m.
Maksymalna głębokość akwenu: 50 m.
Lotnisko dla śmigłowca, przystosowane do przyjęcia Sikorsky S92 (maksymalna masa startowa – 12,8 t.)
Prędkość serwisowa: 12 węzłów
Tonaż załadunku – do 8.000 ton
(raj)
Źródło: CRIST, Portal Morski, HGO Solutions
Zdjęcia: CRIST, EOS Maritime, Dochtief Solitions AG, MarineTraffic
Grafika: Hochtief Solutions AG

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).