Blog

Statek napędzany amoniakiem
Japońska firma Nippon Yusen KK (NYK) poinformowała o rozpoczęciu prac nad projektem budowy statków handlowych wyposażonych w silniki napędzane amoniakiem. W 2024 r. ma się rozpocząć eksploatacja holownika a w 2026 r. gazowca napędzanego paliwem, które – podobnie jak wodór – podczas spalania nie emituje CO2.
Amoniak, który jest wykorzystywany do produkcji nawozów i materiałów przemysłowych, może być alternatywnym źródłem energii, również jako paliwo dla statków. „Najodpowiedniejszym paliwem, zastępującym olej opałowy, będzie w najbliższym czasie skroplony gaz ziemny (LNG). Statki napędzane amoniakiem nie będą w pełnym rozkwicie do lat 30, ponieważ potrzebne są globalne łańcuchy dostaw paliwa” – powiedział dziennikarzom 26 października br. Tsutomu Yokoyama, dyrektor generalny NYK. Wspierając rozwój czystej energii Japonia rozpoczęła produkcję amoniaku, chcąc doprowadzić do 2030 roku do zbudowania łańcucha dostaw tego gazu i umożliwiającego wykorzystanie go na poziomie do 3 milionów ton rocznie.
Koszt projektu to 12,3 miliarda jenów, z czego 8,4 miliarda sfinansuje rządowy fundusz zielonych innowacji ( 1 jen = 0,0087 USD)
19 kwietnia NYK rozpoczął udział w projekcie mającym na celu ustalenie standardów bezpiecznego stosowania amoniaku jako paliwa żeglugowego. NYK, we współpracy z największymi firmami na całym świecie, bierze udział w inicjatywie przeprowadzenia oceny bezpieczeństwa i ustanowienia standardów stosowania amoniaku jako paliwa żeglugowego. Amoniak jest toksyczny – oceny bezpieczeństwa mają kluczowe znaczenie dla sformułowania norm dotyczących jego stosowania jako paliwa żeglugowego.
Rozpoczęto również prace nad realizacją projektu badawczo-rozwojowego, mającego doprowadzić do budowy pierwszej na świecie barki wyposażonej w system magazynowania i regazyfikacji wyłącznie amoniaku.
Międzynarodowa Organizacja Morska ONZ (IMO) ogłosiła, że emisja gazów cieplarnianych ze statków do 2050 r. powinna być zmniejszona do 2050 roku o 50 procent a całkowicie zlikwidowana do końca bieżącego stulecia.
(raj)
Źródło: NYK Line

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).