Blog

Statek w skórze rekina
W marcu br. szwedzka firma „Stena Bulk” zaprezentowała w Göteborgu projekt koncepcyjny elektrycznego masowca InfinityMAX – modułowego, hybrydowego statku, mającego być odpowiedzią armatora na zapotrzebowanie światowej gospodarki morskiej na zrównoważony, bezemisyjny, wydajny i elastyczny transport.
– Jest to koncepcja statku, która potwierdza naszą podstawową filozofię, że innowacje są kluczem do sukcesu komercyjnego, biorąc pod uwagę wyzwania, przed którymi wszyscy stoimy – powiedział podczas prezentacji projektu Erik Hånell, prezes i dyrektor generalny Stena Bulk.
InfinityMAX zaprojektowano do przewożenia ładunków w modułowych, znormalizowanych, niezależnych jednostkach ładunkowych, umożliwiających transport zarówno suchych ładunków masowych jak i płynnych lub skroplonych produktów gazowych (metan, wodór lub amoniak). Każda z rozłącznych jednostek zaprojektowana została tak, by mogła być całkowicie samowystarczalna pod względem zużycia energii – energię elektryczną niezbędną do zasilania systemów wewnętrznych zapewnią turbiny wiatrowe i panele słoneczne. Są tak zaprojektowane, by można je było rozładować na morzu, bez konieczności zawijania do portów. Odbierane przez holowniki dostarczane byłyby na portowe nabrzeże unikając zatorów i radykalnie skracając czas wezwań.
InfinityMAX będzie napędzane energią wodorową turbinami wiatrowymi, wytwarzającymi dodatkową energię. Projekt koncepcyjny uwzględnia żaglopłaty i kadłub z poszyciem imitującym skórę rekina, co znacznie poprawić wydajność jednostki.
InfinityMAX zaprojektowano jako jednostkę półautonomiczną – ze względów bezpieczeństwa będą miały załogę, której zadania będą się jednak różniły od tych, jakie stawia się marynarzom pływającym na statkach konwencjonalnych. Przy mniejszym nakładzie pracy większy nacisk będzie kładziony na monitoring pracy statku i współpracę z operatorami na lądzie.
Stena Bulk zakłada, że InfinityMAX może wejść do służby w latach 2030-2035.
—————-
Stena Bulk – jeden z wiodących światowych przewoźników tankowców z biurami w siedmiu krajach. Firma kontroluje połączoną flotę około 110 statków. Stena Bulk jest częścią Stena Sphere, która zatrudnia ponad 20 000 pracowników, a jej sprzedaż wynosi 60 miliardów SEK. www.stenabulk.com
Stena Sphere – jedna z największych rodzinnych grup biznesowych w Szwecji. Działa na całym świecie prowadząc działalność w zakresie operacji promowych, wierceń przybrzeżnych, spedycji, recyklingu, działa na rynku nieruchomości i finansów. Siedziba firmy znajduje się w Göteborgu w Szwecji. www.stena.com
(raj).
Żródło: Stena Bulk.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).