Blog

Statek z Polski przewiezie ARIANE 6
Ariane 6 – nowa europejska rakieta nośna budowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Ariane Group – na odbyć swój dziewiczy lot w 2022 roku. Wystartuje z europejskiego kosmodromu o nazwie Kourou, znajdującego się w Gujanie Francuskiej. Zostanie tam dowieziona przez „Canopee” – 121-metrowy statek ro-ro budowany w Polsce przez Partner Stocznia Sp. z o.o. z Polic.
„Canopee” (długość 121 m, szerokość 23 m, nośność 7,5 tys. ton, prędkość 16,5 węzłów. ) będzie statkiem bardzo nowoczesnym. Wyposażony zostanie w pomocniczy napęd żaglowy, wspomagający tradycyjny silnik spalinowy. „ESA pragnie, by Canopee był jednostką ekologiczną” – podaje portal Geek Week. Uzupełnieniem silnika diesla, napędzanego przez skroplony gaz ziemny, będą cztery rozkładane „żagloskrzydła”, o wysokości 30 metrów i powierzchni 1 452 m2. Zakłada się, że ekologiczne napędy statku pozwolą na redukcję zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery aż o 35 procent w porównaniu do statków, które aktualnie są wykorzystywane do transportu elementów rakiet.
„Canopee” zostanie dostarczony przez holenderską firmę Neptune Shipyard ale – jak informuje specjalistyczny Portal Morski – w oficjalnej informacji operatora jednostki ujawniono, że jej budowa będzie się odbywała w Holandii i w Polsce. Z analizy portalu wynika, że chodzi właśnie o spółkę z podszczecińskich Polic.
Decyzja o rozpoczęciu projektu Ariane 6 została podjęta na posiedzeniu Rady ESA na szczeblu ministerialnym w grudniu 2014 r., Główną ideą było utrzymanie wiodącej pozycji Europy na szybko zmieniającym się rynku komercyjnych usług rakietowych i utrzymanie niezależności Europy w zagospodarowaniu przestrzeni kosmicznej.
Mająca ponad 60 metrów wysokości Ariane 6 waży prawie 900 ton po uruchomieniu z pełnym ładunkiem – mniej więcej tyle, co półtora samolotu pasażerskiego Airbus A380. Rakieta będzie zdolna wynosić na orbitę okołoziemską ładunki o masie 16 t. Rakieta będzie dostępna w dwóch konfiguracjach: lżejszej (A62) z dwiema rakietami pomocniczymi na paliwo stałe i nośności 4 t – 7 t oraz cięższej (A64) ze zdolnością wynoszenia od 11 do 16 ton. Wyrzutnia będzie miała możliwość wystrzeliwania zarówno ciężkich, jak i lekkich ładunków na wiele orbit, do zastosowań takich jak: obserwacja Ziemi, telekomunikacja, meteorologia, nauka i nawigacja.
ESA realizuje ten projekt we współpracy z siecią przemysłową, składającą się z ponad 600 firm z 13 krajów europejskich, w tym 350 małych i średnich przedsiębiorstw. Głównym wykonawcą jest ArianeGroup.
(raj)
Animacja: ESA
Fot: ESA, Zephyr
& Boree.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).