Blog

„Statki Roku” wypłynęły z Gdańska.
Dwie bliźniacze jednostki: Coey Viking i Cooper Viking ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., otrzymały tytuł „Statek Roku”.
Wybudowane w Gdańsku jednostki są przykładem najbardziej zaawansowanych technicznie, pomocniczych statków offshore na świecie. Specjalistyczne, wielozadaniowe statki przeznaczonych do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego. W styczniu i kwietniu 2021 r. przekazano je firmie Borealis Maritime, współpracującej ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB, obsługującym przemysł offshore na wodach arktycznych dla takich klientów jak Shell, Statoil i Hydro. Pracują w norweskim sektorze Morza Północnego.
Obie jednostki napędzane są silnikami wykorzystującymi skroplony gaz ziemny (LNG), wspomaganymi przez system baterii elektrycznych. System dynamicznego pozycjonowania zapewnia utrzymanie pozycji statku przy wietrze o prędkości przekraczającej 35 węzłów i wysokości fali, dochodzącej do 4 metrów. Komputerowy system zdalnego pozycjonowania opiera się na dwóch pędnikach azymutalnych oraz trzech sterach strumieniowych, z czego jeden jest w wersji opuszczanej z kadłuba.
Wyposażone zostały w systemy zwalczania pożarów (dwa hydromonitory o zasięgu do 180 metrów) oraz identyfikowania rozlewów olejowych. W razie konieczności będą mogły prowadzić akcje ratunkowe i służyć do transportu załóg obsługiwanych obiektów.
Wyróżnione statki spełniają najwyższe standardy ochrony środowiska. Ich wyposażenie statków zgodne z najnowszymi trendami odpowiadać będzie najwyższym normom związanym z ochroną środowiska i bezpieczeństwa żeglugi. Jednostki napędzane LNG, będą wyposażone również w hybrydowy system zasilania bateryjnego, który zapewni znaczące oszczędności zużycia paliwa i redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto, wykorzystanie sieci energetycznej w najnowszym standardzie zasilania z lądu pozwala na postój bez użytkowania agregatów. Zmodyfikowane komputerowe systemy sterowania i transmisji danych pozwalają na zdalne zarządzanie jednostką.
Coey Viking i Cooper Viking to jednostki bliźniacze, są praktycznie identyczne i zostały wyprodukowane w niewielkim odstępie czasu, dlatego tytułem uhonorowano obie.
Tytuł „Statek Roku” przyznano podczas finału II Forum Morskiego Radia Gdańsk.
(raj)
Fot. Remontowa Shipbuilding S.A.
Źródła: Remontowa Shipbuilding S.A., Radio Gdańsk

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.