Blog

„Statki Roku” wypłynęły z Gdańska.
Dwie bliźniacze jednostki: Coey Viking i Cooper Viking ze stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., otrzymały tytuł „Statek Roku”.
Wybudowane w Gdańsku jednostki są przykładem najbardziej zaawansowanych technicznie, pomocniczych statków offshore na świecie. Specjalistyczne, wielozadaniowe statki przeznaczonych do obsługi morskiego przemysłu wydobywczego. W styczniu i kwietniu 2021 r. przekazano je firmie Borealis Maritime, współpracującej ze szwedzkim armatorem Viking Supply Ships AB, obsługującym przemysł offshore na wodach arktycznych dla takich klientów jak Shell, Statoil i Hydro. Pracują w norweskim sektorze Morza Północnego.
Obie jednostki napędzane są silnikami wykorzystującymi skroplony gaz ziemny (LNG), wspomaganymi przez system baterii elektrycznych. System dynamicznego pozycjonowania zapewnia utrzymanie pozycji statku przy wietrze o prędkości przekraczającej 35 węzłów i wysokości fali, dochodzącej do 4 metrów. Komputerowy system zdalnego pozycjonowania opiera się na dwóch pędnikach azymutalnych oraz trzech sterach strumieniowych, z czego jeden jest w wersji opuszczanej z kadłuba.
Wyposażone zostały w systemy zwalczania pożarów (dwa hydromonitory o zasięgu do 180 metrów) oraz identyfikowania rozlewów olejowych. W razie konieczności będą mogły prowadzić akcje ratunkowe i służyć do transportu załóg obsługiwanych obiektów.
Wyróżnione statki spełniają najwyższe standardy ochrony środowiska. Ich wyposażenie statków zgodne z najnowszymi trendami odpowiadać będzie najwyższym normom związanym z ochroną środowiska i bezpieczeństwa żeglugi. Jednostki napędzane LNG, będą wyposażone również w hybrydowy system zasilania bateryjnego, który zapewni znaczące oszczędności zużycia paliwa i redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto, wykorzystanie sieci energetycznej w najnowszym standardzie zasilania z lądu pozwala na postój bez użytkowania agregatów. Zmodyfikowane komputerowe systemy sterowania i transmisji danych pozwalają na zdalne zarządzanie jednostką.
Coey Viking i Cooper Viking to jednostki bliźniacze, są praktycznie identyczne i zostały wyprodukowane w niewielkim odstępie czasu, dlatego tytułem uhonorowano obie.
Tytuł „Statek Roku” przyznano podczas finału II Forum Morskiego Radia Gdańsk.
(raj)
Fot. Remontowa Shipbuilding S.A.
Źródła: Remontowa Shipbuilding S.A., Radio Gdańsk

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).