Blog

Sterowcem na polarny piknik
Trwająca 36 godzin podróż obejmie sześciogodzinny postój na biegunie północnym. Pasażerowie będą mogli wyjść ze sterowca i cieszyć się piknikiem na czapie lodowej. Szwedzka firma OceanSky Cruises zapowiada cotygodniowe wycieczki sterowcem począwszy od 2023 lub 2024 roku.
Będzie z pewnością bardzo romantycznie, ale drogo. 36-godzinna podróż dla dwojga ma kosztować 2 miliony koron (ok. 226 tys. USD), ale odbywać się będzie w luksusowych warunkach. 16 pasażerów podróżować będzie w dwuosobowych kabinach o standardzie porównywalnym do luksusowego jachtu. Rejs obsługiwać będzie 7-osobowa załoga, w której znajdzie się również szef kuchni. To będzie coś więcej, niż latający pięciogwiazdkowy hotele i więcej, niż podniebny superjacht – zachwala OceanSky Cruises. Dzięki temu, że sterowce mogą poruszać się z ekstremalnie małą prędkością i bardzo blisko ziemi – mogą zejść na wysokość zaledwie 30 metrów nad ziemią i poruszać się z prędkością roweru – pasażerowie będą mogli delektować się polarnymi krajobrazami bez pośpiechu.
Loty odbywać się mają na pokładzie sterowców nowej generacji Airlander brytyjskiej firmy Hybrid Air Vehicles (HAV). Zaprojektowano je dziesięć lat temu w ramach amerykańskiego wojskowego programu badawczego – Pentagon badał wówczas możliwości, jakie mogą zaoferować sterowce w celu wsparcia wojsk w Afganistanie. Projekt został anulowany w 2012 roku a HAV zaczął szukać nowych zastosowań dla swoich technologii. Planowane jest wykorzystanie sterowców HAV jako statków pasażerskich, możliwa jest obsługa lotów pomiędzy dużymi miastami, oddalonymi nawet o kilkaset kilometrów, takich jak Belfast i Liverpool czy Seattle i Vancouver. Będę też mogły obsługiwać instalacje górnicze czy obiekty offshore.
Airlandery to samoloty hybrydowe, czerpiące siłę nośną z kombinacji siły nośnej aerodynamicznej (jak samolot), unoszenia gazów (jak sterowiec) i ciągu wektorowego (podobnie jak w śmigłowcu). Wykorzystują to, co najlepsze ze wszystkich światów. Gaz unoszący kompensuje ciężar samolotu, co oznacza, że do utrzymania go w powietrzu potrzeba mniej energii. Może przewozić dużo ładunku spalając bardzo mało paliwa i latając przez długi czas. Osiąga prędkość maksymalną 130 km/h.
– Silniki w Airlanderze są praktycznie niesłyszalne dla osób podróżujących w kabinie pasażerskiej. Komora z gazem unoszącym hel nad głową jest bardzo słabym przekaźnikiem dźwięku, a zatem, przy silnikach znajdujących się na równiku obwiedni i daleko stąd, dźwięk nie może przedostać się do kabiny. A dzięki wyłączeniu dwóch silników przez większość lotu, pasażerowie mogą zrelaksować się w kabinie bez ryku, brzęczenia lub wibracji, które mogą wystąpić podczas innych lotów – przekonuje David Burns, główny pilot testowy Airlandera
Konfiguracja hybrydowo-elektryczna wykorzystywana do zastosowań mobilnych będzie miała zasięg elektryczny 350 km i zasięg hybrydowo-elektryczny ponad 750 km. W innych zastosowaniach, takich jak logistyka dalekiego zasięgu, nadzór i komunikacja, typowe zasięgi operacyjne mogą wynosić do 2000 mil morskich (3700 km). W tych długotrwałych zastosowaniach nadal będą wykorzystywane silniki spalające paliwo, a wbudowana sprawność Airlandera zapewnia radykalną redukcję emisji innych samolotów, nawet bez dodawania energii elektrycznej. Zasięg promu Airlandera (dystans, który może przelecieć sam, pusty, na przykład w celu dostarczenia go do miejsca pracy) wynosi 4000 mil morskich (7400 km).
Plan OceanSky przewiduje budowę w ciągu 10 lat floty ponad 100 sterowców.
(raj)
Żródło: OceanSky Cruises, Hybrid Air Vehicles

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).