Blog

Superrobak zjada plastikowe odpady
Badania przeprowadzone przez naukowców z University Queensland (Australia) dowiodły, że jelita larw chrząszcza Zophobas morio zawierają enzymy zdolne do rozkładania odpadów z tworzyw sztucznych. „Superrobak” może pożerać polistyren, znany powszechnie jako styropian.
Naukowcy twierdzą, że gatunek larw owadów lubiących plastik może pomóc zrewolucjonizować recykling.
Polistyren jest powszechnie stosowanym tworzywem sztucznym, występującym w postaci stałej w przedmiotach codziennego użytku, takich jak pojemniki, pokrywki i sztućce jednorazowe. Pianka polistyrenowa, która jest lekka i składa się głównie z powietrza, jest stosowana w opakowaniach oraz jako materiał izolacyjny.
Zespół dr Chrisa Rinke przez trzy tygodnie hodował superobale na otrębach, polistyrenie i w warunkach głodu. „Odkryliśmy, że superrobaki karmione wyłącznie polistyrenem nie tylko przeżyły, ale nawet odnotowały marginalny przyrost masy ciała” – powiedział dr Rinke, cytowany na stronie internetowej australijskiego uniwersytetu.
Współautor badań, doktorant Jiarui Sun powiedział, że ich celem jest hodowanie bakterii jelitowych w laboratorium i dalsze testowanie ich zdolności do degradacji polistyrenu. Długoterminowym celem prowadzonych w University of Queensland jest opracowanie enzymów do degradacji odpadów z tworzyw sztucznych w zakładach recyklingu poprzez mechaniczne rozdrabnianie, a następnie biodegradację enzymatyczną.
„Superrobaki są jak mini zakłady recyklingu, rozdrabniające polistyren, a następnie karmiące nim bakterie w jelitach. Produkty rozpadu z tej reakcji mogą być następnie wykorzystywane przez inne drobnoustroje do tworzenia wartościowych związków, takich jak bioplastiki” – powiedział dr Rinke.
Nie należy się spodziewać, że badania doprowadzą do powstania ogromnych farm dżdżownic, które pełniłyby jednocześnie funkcję zakładów recyklingu. Naukowcy mają natomiast nadzieję ustalić, który enzym jest najskuteczniejszy, aby można go było wykorzystać na dużą skalę w celu recyklingu
Informując o wynikach badań australijskich naukowców „The Guardian” podał, że na całym świecie mikroby rozwijają zdolność rozkładania plastiku. Pierwsze bakterie posiadające tę zdolność odkryto w 2016 roku na japońskim wysypisku.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Microbial Genomics .
(raj)
Źródło: University of Queensland
Foto, video: University of Queensland

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).