Blog

Światła zgasną dla Bałtyku
27 marca o godz. 20:30 możesz symbolicznie zgasić światło na 60 minut lub opublikować na Instagramie swoje ulubione zdjęcie znad Bałtyku, oznaczając je #godzinadlabałtyku i @wwfpolska.
Możesz też podpisać petycję skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego, zawierającą apel o zapewnienie niezbędnej ochrony dla naszego dziedzictwa, jakim jest ekosystem Morza Bałtyckiego. Po raz czternasty WWF organizuje „Godzinę dla Ziemi”.
Tym razem światła zgasną dla Bałtyku.
– Kondycja Bałtyku jest bardzo słaba. Dlatego apelujemy do polityków o wypełnienie zobowiązań i zapewnienie ratunku dla ekosystemu Morza Bałtyckiego. Nie tylko dla morskiej fauny i flory, ale też dla lokalnych społeczności, w tym rybaków, których morze utrzymuje i dla wszystkich, którzy kochają odwiedzać Bałtyk i na jego wybrzeżu tworzyć nowe wspomnienia – mówi Anna Sosnowska z WWF Polska.
Działalność człowieka może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Zapobiegać im miały działania wynikające m.in. z prawa Unii Europejskiej, które zobowiązało nas do osiągnięcia dobrego stanu środowiska Morza Bałtyckiego do roku 2020. Celu tych planów nie osiągnięto, a sytuacja Bałtyku się pogarsza. Dlatego to ochrona Morza Bałtyckiego stała się tematem polskiej edycji globalnej akcji Godzina dla Ziemi WWF, największej ekologicznej inicjatywy na świecie. Co roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach.
Celem tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF jest ochrona środowiska Morza Bałtyckiego i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń.
Na stronie godzinadlaziemi.pl można podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera.
Intensywne rolnictwo, lata nadmiernych połowów, zanieczyszczenie wód doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego. Ze względu na swoją specyfikę, zamkniętego akwenu położonego w głębi kontynentu, Bałtyk jest morzem bardzo wrażliwym, a wymiana wody następuje w nim wolno. Obecnie do największych problemów z jakimi mierzy się nasze morze należą brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy – przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu, sieci widmo – zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż „łowią”, niefunkcjonalne morskie obszary chronione. Nadal mają miejsce nielegalne połowy ryb na Morzu Bałtyckim oraz stosowane są praktyki połowowe o negatywnym wpływie na środowisko przyrodnicze Bałtyku, w tym na gatunki chronione i zagrożone.
A co jeśli Bałtyk, jaki znamy, już niebawem będzie można zobaczyć tylko w muzeum? Akcję promuje spot, który przenosi nas do wirtualnej przestrzeni wyobrażonego, osadzonego w przyszłości muzeum, w którym wystawione są eksponaty związane z Bałtykiem. Na wykreowanych w technologii 3D rzeźbach takich jak: muszla sercówki, morświn, dorsz, kuter rybacki, czy zamek z piasku widzimy fragmenty materiałów filmowych pełnych wspomnień sprzed dekad, nakręconych nad polskim morzem.
Wirtualne muzeum Bałtyku jest ostrzeżeniem – jeśli działania na rzecz ochrony naszego morza nie zostaną pilnie podjęte, to Bałtyk, jaki pamiętamy, przestanie istnieć. Pozostanie już tylko w naszej pamięci i na archiwalnych filmach i fotografiach. Dlatego trzeba działać, póki jeszcze mamy czas. Tym emocjonalnym przekazem Fundacja WWF Polska chce zmobilizować Polki i Polaków do podpisania na stronie godzinadlaziemi.pl petycji, skierowanej do Premiera RP Mateusza Morawieckiego, mającej na celu ocalenie ekosystemu Bałtyku.
Na finał akcji Godzina Dla Ziemi WWF, 27 marca o 20:30 w symbolicznym geście solidarności z przyrodą i planetą, na całym świecie zgasną światła. Wyłączamy światło na godzinę zarówno w domach, jak i obiektach publicznych – zabytkach, budynkach rządowych, obiektach miejskich i komercyjnych.
Przez cały marzec trwa również akcja na Instagramie, w której każdy może podzielić się sentymentalnym zdjęciem znad Bałtyku, oznaczając je #godzinadlabałtyku i @wwfpolska, zachęcając innych do podpisania petycji.
(raj)
Źródło: WWF Polska.

Milion miliardów razy 5,9
EAGLE II ma moc 5,9 petaflopsa. Polski superkomputer z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) sklasyfikowano na 85 miejscu TOP500 – listy pięciuset najszybszych komputerów świata.

Moc słońca, wiatru i wody
Wiele lat temu wiatr przestał być jedynym źródłem energii napędzającej jachty pełnomorskie.

Czy na Marsie wyrośnie las?
Dwoje młodych doktorantów z Olsztyna pracuje nad specjalnym nawozem, który ma umożliwić uprawę i rozwój roślinności na Marsie a także w tych miejscach na Ziemi, w których dzisiaj jest to niemożliwe. Prace badawcze mają się zakończyć w 2023 roku.

Mordercza meduza
W wyniku poparzenia podczas kąpieli w pobliżu miasta Bamaga w Cape York, na północnym wybrzeżu Australii, zmarł pod koniec lutego br. 17-letni chłopiec. Mimo szybko udzielonej pomocy nie udało się zapobiec jego śmierci To jedna z 67 udokumentowanych w Australii śmiertelnych ofiar box jellyfish – jednej z najbardzi...

Koń Wierchojański ma 4450 lat
Jednym ze skutków globalnego ocieplenia są zmiany klimatyczne, powodujące topnienie lodowców i tzw. „wiecznej zmarzliny” w regionie arktycznym. Zachowane w nich, nieznane dotąd życie biologiczne – od wirusów i bakterii po grzyby i glony – to nie tylko intrygujący materiał badawczy, ale też potencjalne zag...

Niepodręcznik oceaniczny
Meduzy w Bałtyku, krewetki, rekiny, zjawisko upwellingu, aerozole, wezbrania sztormowe, mikroplastik, zooplankton, ptaki wodne, inteligencja ryb, wszystko o muszlach, a może historia bałtyckiego dorsza?