Blog

Sztuczna wyspa na Morzu Północnym
Wybudowana przez Danię na Morzu Północnym sztuczna wyspa będzie pierwszym tego typu centrum energii wiatrowej na świecie.
Odległa o 80 km od brzegów Półwyspu Jutlandzkiego jest największym projektem budowlanym w historii Danii – po zakończeniu wszystkich prac będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię 10 milionów gospodarstw domowych w Europie.
Koszt tej inwestycji szacowany jest na 210 miliardów koron (28 miliardów euro). Dania ma nadzieję zakończyć budowę do 2033 roku.
Położone na wyspie centrum energetyczne będzie olbrzymią morską elektrownią, gromadzącą i dystrybuującą zieloną energię elektryczną z setek turbin wiatrowych otaczających wyspę bezpośrednio do konsumentów w krajach otaczających Morze Północne. Całkowita powierzchnia wyspy wyniesie co najmniej 120 000 metrów kwadratowych, ale docelowo może osiągnąć wymiary trzykrotnie większe.
W pierwszej fazie zapewni zieloną energię 3 milionom europejskich gospodarstw domowych. Projekt będzie realizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, przy czym państwo duńskie będzie właścicielem większości wyspy. Prywatne firmy poniosą koszty realizacji projektu w zakresie innowacji, technologii i potencjału biznesowego.
Przewiduje się, że docelowo hub energetyczny będzie miał moc 10 GW. W pierwszej fazie projektu spodziewanych jest około 200 turbin wiatrowych. Na wyspie wybudowany będzie port oraz obiekty do magazynowania i konwersji zielonej energii elektrycznej z pobliskich turbin wiatrowych na morzu w płynne zielone paliwo, wysyłane podmorskimi instalacjami do Danii i krajów sąsiednich.
Wyspę wybuduje firma wyłoniona w przetargu. Duńska Agencja Energii planuje przeprowadzenie go w 2022 roku, zwycięzcę poznamy na początku roku następnego.
Dania zdecydowała się utworzyć dwa huby energetyczne i związane z nimi morskie farmy wiatrowe. Jeden powstanie jako sztuczna wyspa na Morzu Północnym, drugi – koło wyspy Bornholm. Ma ona dostarczać dodatkowe 2 gigawaty energii.
Zgodnie z duńskim porozumieniem klimatycznym z 22 czerwca 2020 roku w 2050 r. ma się zakończyć wydobycie ropy i gazu na Morzu Północnym. Anulowano trwającą już 8. rundę licencyjną i wszystkich przyszłe rund dotyczące licencji na wydobycie ropy i gazu.
Źródło: Duńska Agencja Energii
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).