Aktualności

Taras Morskiego Centrum Nauki prawie gotowy
Już niedługo można będzie z tarasu MCN podziwiać wspaniałe widoki: Odrę, Zamek Książąt Pomorskich i Wały Chrobrego.
Na tarasie budynku układane są białe płyty o wymiarach 80x40x4cm. Taki kolor wynika ściśle z wymogów certyfikacji LEED. To normy określające, czy budynek i materiały z którego jest skonstruowany spełniają warunki przyjazne środowisku. Płyty tarasowe muszą mieć odpowiedni współczynnik odbicia promieni słonecznych i ciepła. Układane są na specjalnych regulowanych słupkach trawersowych, dzięki którym możliwe jest uzyskanie jednolitej powierzchni i spadków na odprowadzanie wód opadowych. Wstęp na taras będzie możliwy również poprzez zewnętrzną klatkę schodową dostępną dla zwiedzających niezależnie od funkcjonowania budynku MCN.
Ekipy ERBUDU kończą wykonywanie otworów w płytach elewacyjnych pod okna od strony bulwarów. Do tej pory zamontowano okna od strony południowej (ul. Wendy) oraz zachodniej i częściowo wschodniej. Wokół budynku trwa wzmacnianie podłoża pod płyty chodnikowe oraz układanie odwodnienia. W środku trwa montaż kurtyn dymowych. Są to automatycznie opuszczane przegrodzenia wyglądające jak ekran projektora, sterowane w zależności od miejsca wykrycia pożaru, które powstrzymują rozprzestrzenianie się dymu.
Trwa montaż podkonstrukcji na ścianach budynku pod panele akustyczne a także stelaża sufitu do montażu paneli akustycznych. Będą one tłumiły odgłosy zewnętrzne i poprawiały efekty akustyczne na poszczególnych stanowiskach ekspozycji. Na klatkach schodowych i schodach kładzione są odporne na ścieranie antypoślizgowe powłoki z żywicy. Trwa montaż instalacji teletechnicznych, elektrycznych, wentylacji, oprawy oświetlenia awaryjnego i głośników dźwiękowego systemu ostrzegawczego. Wkrótce rozpocznie się montaż zewnętrznej powłoki elewacji: siatki cięto – ciągnionej, która zmieni wygląd elewacji budynku MCN. Trwają próby techniczne związane z montażem podkonstrukcji, na której zainstalowana będzie siatka.
Wykonywane jest tzw. trasowanie polegające na dokładnym wymierzeniu i wyznaczeniu miejsc, w których należy wykonać otwory niezbędne do zamocowania specjalnych mocowań podkonstrukcji. Kolejnym etapem prac będzie montaż charakterystycznej dla budynku Morskiego Centrum Nauki fasady szklanej. Komisja przetargowa kończy sprawdzanie pod względem formalno-prawnym oferty na wyposażenie planetarium MCN złożonej przez firmę Lider Konsorcjum AB-Micro Sp. z o.o. z Warszawy. To partner Konsorcjum RSA Cosmos z siedzibą we Francji. Po zakończeniu pracy komisja będzie mogła zarekomendować dyrekcji Morskiego Centrum Nauki podpisanie umowy z wykonawcą, który będzie miał 13 miesięcy na wykonanie zadania.

Wielkie Testowanie w MCN!
Zbliża się „Wielkie Testowanie” w Morskim Centrum Nauki. Do akcji zaangażowane zostaną dzieci z okolicznych szkół.

Posiedzenie Komitetu w MCN
W Morskim Centrum Nauki odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

Sala konferencyjna do wynajęcia
Morskie Centrum Nauki to nie tylko wystawy, eksponaty czy Planetarium. Goście będą mogli także wynająć naszą salę konferencyjną.

Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, podczas którego zwiększamy świadomość ludzi odnośnie największego skarbu na naszej planecie.

MCN ikoną architektury w Szczecinie?
Do takiego wniosku doszedł Leszek Herman, znany szczeciński pisarz i architekt. Dlaczego tak uważa?

Pracuj w MCN
Poszukujemy osoby na stanowisko managera w sklepiku Morskiego Centrum Nauki. Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się podejmować decyzji❓ Jesteś wielozadaniowy ❓ Nie boisz się nowych wyzwań ❓ Jeśli tak, ta oferta jest dla Ciebie ❗️