Blog

The Speeder – latający motocykl
Kompaktowy i mocny, może startować i lądować w dowolnym miejscu, w dzień i w nocy również przy lekkim lub średnim wietrze i deszczu. Jest łatwy w eksploatacji – „latanie wymaga minimalnego przeszkolenia, ponieważ może latać sam” – zachwala na swojej stronie internetowej firma Jetpack Aviations, producent Speeder TM , latającego motocykla z napędem odrzutowym.
Ze Speeder TM korzysta się podobnie, jak z wysokiej klasy motocykla. Tyle, że nie ma kół. Z prędkością do 400 km/h może poruszać się na wysokości do 5000 metrów, ale w powietrzu utrzyma się zaledwie przez 35 minut.
Speeder TM może być pilotowany lub poruszać się w pełni autonomicznie (opcja tylko dla wojskowej/komercyjnej wersji). Jest całkowicie samostabilizowany – pilot może wprowadzić plan lotu, a pojazd pokona zaprogramowaną trasę zarówno w pionie, jak i w poziomie. Można również, oczywiście, sterować nim ręcznie, samodzielnie korygując moc, pochylenie, przechył i odchylenie a systemy sterowania statku zapewnią odpowiednią stabilność statku powietrznego – podobnie, jak w najnowocześniejszych dronach. Latający motocykl wyposażony jest w ekran, na którym dostępne są informacje na temat wysokości i prędkość lotu, prędkości pionowej, lokalizacji GPS, ilości dostępnego paliwo, szybkości spalania paliwa, stanu akumulatora i wskaźnika ładowania, stanu systemu bezpieczeństwa, sterowania radiem, położenia, obrotów silnika, temperatury spalin wydobywających się z silnika.
Produkowany będzie w dwóch wersjach. Rekreacyjna przeznaczona jest dla zamożnych poszukiwaczy niecodziennych emocji („tak, może operować ze statku lub jachtu motorowego, może być obsługiwany z każdej powierzchni, która jest solidna i wystarczająco duża do startu” – informuje strona internetowa producenta). Militarna/przemysłowa zaprojektowana została z myślą o potrzebach wojska, policji czy służb ratowniczych. Ta druga wyposażona została w potężniejsze silniki (1200 funtów ciągu wobec 700 funtów w wersji rekreacyjnej), ma również większe możliwości w zakresie planowania lotów i autonomicznych systemów sterowania. Military/Commercial Speeder TM ma pięć silników, wersja rekreacyjna – cztery.
Firma Jetpack Aviation zapewnia, że Speeder TM to najmniejszy, najszybszy i najbezpieczniejszy sposób transportu ratowników medycznych, ratownictwa rannych, dostarczenia pacjenta do szpitala, przemieszczania sprzętu medycznego. „Gdy liczy się czas, Speeder TM uratuje życie” – czytamy w materiale reklamowym. Jest to również najszybszy sposób na przetransportowanie osoby lub ładunku przez miasto, zwłaszcza w godzinach komunikacyjnego szczytu, szczególnie do lub ze środowiska o wysokim ryzyku (wypadki, katastrofy ekologiczne). Może również mieć zastosowanie w biznesie – na przykład przy przenoszeniu ładunków pomiędzy znajdującymi się na morzu statkami. Speeder TM przeniesie ładunek o wadze do 220 kg szybciej i taniej, niż helikopter.
Pojazd spełnia wszystkie rygorystyczne przepisy Amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa. Zakwalifikowano go do grupy pojazdów ultralekkich, więc właściciel może z niego korzystać bez konieczności uzyskiwania licencji. Nauka latania trwa zaledwie kilka godzin.
Na latający motocykl można już składać zamówienia. Tanio nie jest – Speeder TM wyceniono na 380 tysięcy USD (cena podstawowa w wersji rekreacyjnej), składając zamówienie trzeba wnieść pierwszą opłatę w wysokości 10 tys. USD. Zainteresowani powinni się pospieszyć – do sprzedaży przeznaczono zaledwie 20 sztuk, choć – jak pisze portal GeekWeek – zainteresowanie jest tak duże, że firma będzie musiała zwiększyć produkcję.
Niżej podpisany zainteresowany zakupem nie jest – nie ma jachtu, nie jest też właścicielem powierzchni wystarczająco dużej, by możliwe było wystartowanie Speederem, choć chętnie polatałby sobie nad Szczecinem, by obejrzeć Morskie Centrum Nauki z góry. Na publikowanych w mediach społecznościowych zdjęciach, wykonanych z wykorzystaniem dronów, MCN prezentuje się pięknie.
(raj)
Źródło: Jetpack Aviation, Geek Week

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).