Blog

„Torebki duszą moje morskie ziomki!”
Jeśli Morze żyje? Jeśli ma uczucia i emocje? Co kryją głębiny i podwodne światy? O czym chcą nam opowiedzieć? „Zanurkujmy w świat wyobraźni i dźwięków. Zanurzmy się w opowieść o zmiennych nastrojach wody, samotnych skałach i wrażliwych muszlach. Piosenki grane i śpiewane na żywo poprowadzą dzieci po kolejnych magicznych zakątkach morskiej krainy. Kto wie, dokąd zawędrujemy? Co odkryjemy? Porzućmy przyziemne wyobrażenia i dajmy się ponieść na falach ku MORZU możliwości”. Tak twórcy spektaklu „MORZE”, przygotowanego przez Nowy Teatr z Warszawy, zachęcają do udziału w niezwykłej teatralnej przygodzie. Od 6 stycznia br. przedstawienie będzie można bezpłatnie obejrzeć w internecie, na stronie warszawskiego teatru (link – pod informacją).
Spektakl promuje piosenka pod tytułem „Plastik” w wykonaniu Młodej Orkiestry Nowego Teatru. To efekt współpracy kompozytorki Barbary Wrońskiej, Nowego Teatru, Polskiego Radia 3 i wydawnictwa Kayax. Śpiewany przez młodych wykonawców tekst to proekologiczny, klimatyczny apel o przemyślane decyzje konsumenckie. Premiera piosenki miała miejsce w 2019 roku, w dniu Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Dzieci śpiewają między innymi:
„Jestem żółwiem morskim
Widziałem różne rzeczy
Widziałem jak się nasze morze zmienia
Gdy człowiek coraz bliżej
Wszędzie pływa plastik
Talerze kubki i słomki
Torebki jak szaliki
Duszą moje morskie ziomki
Oooooo plastik!
Oooooo is not fantastic!”
– Utwór opowiada o tym, że morze dusi się od plastiku. Żółw morski, wieloryb i meduza – strasznie na to narzekają i wiedzą , że winę ponoszą ludzie. Puenta jest prosta- Plastic is not fantastic. To była bardzo miła współpraca, bo pierwszy raz w życiu pisałam coś dla dzieci, które miały wykonywać utwór na żywo podczas spektaklu. A jeszcze bardziej się ucieszyłam jak dowiedziałam się, że dzieciaki z orkiestry uwielbiają tę piosenkę i najchętniej grały by ją w kółko. Komponowanie dla dzieci z MONT-u było super doświadczeniem i bardzo dużo mnie nauczyło – powiedziała Barbara Wrońska, która skomponowała tę proekologiczną piosenkę.
Dziecięcy spektakl otrzymał Nagrodę Machulskich, czyli nagrodę jury Młodzieżowego 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ za to, że „niesie wyjątkowo ważny współcześnie przekaz na temat zanieczyszczania środowiska, a robi to za pomocą pięknych wizualnie i muzycznie środków”.
https://www.vod.nowyteatr.org/wideo/10/publiczne
(raj)
Fot. Nowy Teatr w Warszawie

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).