Blog

Tunel połączy Niemcy z Danią
Fehmarnbelt Fixed Link – 18-kilometrowy tunel, łączący Rødbyhavn na wyspie Lolland z niemiecką wyspą Fehmarn – będzie największym podwodnym obiektem tego typu na świecie. Ułożony zostanie z odlewanych na lądzie, dostarczonych na miejsce budowy betonowych segmentów, montowanych sekcja po sekcji na dnie morza. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie pierwsze samochody i pociągi skorzystają z niego w 2029 roku.
Budowę rozpocznie wykopanie rowu na dnie morskim (do 60 metrów szerokości, 16 metrów głębokości i 18 kilometrów długości), w którym ułożonych zostanie 79 betonowych segmentów, każdy o długości 217 metrów, oraz 10 elementów specjalnych z dodatkową dolną kondygnacją służących do obsługi i konserwacji tunelu. W trakcie budowy z dna morskiego zostanie wydobytych około 19 milionów metrów sześciennych kamienia i piasku – ułożone przy brzegu stworzą około trzech kilometrów kwadratowych nowych obszarów przyrodniczych na wyspie Lolland oraz, w mniejszym stopniu, na wyspie Fehmarn.
Jeden betonowy element waży 73 000 ton. „Odpowiada to wadze 14 000 słoni” – czytamy na stronie internetowej poświęconej tej inwestycji. Femern A / S podaje również, że ilość stali użytej w tunelu odpowiada około 50 wieżom Eiffla. Olbrzymie betonowe „pustaki” będą holowane na miejsce budowy – będą puste, uszczelnione grodziami, będą więc mogły unosić się na powierzchni – zatapiane i montowane z pozostałymi elementami.
Tunel Fehmarn Belt będzie składał się z czteropasmowej autostrady i dwóch zelektryfikowanych torów kolejowych. Podróż z Danii do Niemiec samochodem zajmie dziesięć minut, a pociągiem siedem minut (kierowcy będą mogli jechać w tunelu z prędkością 110 km / h, pociągi elektryczne – 200 km / h). Obecnie można tę trasę pokonać na pokładzie promu (przeprawa trwa 45 minut).
Przy budowie zatrudnionych będzie do 3000 osób. Realizacja inwestycji potrwa około 8,5 roku. Planowany koszt inwestycji – 7 mld EUR. Połączenie przez cieśninę Bełt Fehmarn będzie finansowane przez jego użytkowników. Opłaty za przejazd sfinansują spłatę zaciągniętych na budowę kredytów.
Tunel Fehmarn Belt to jeden z największych i najważniejszych projektów infrastrukturalnych Unii Europejskiej. Wyeliminuje jedno z wąskich gardeł w korytarzu skandynawsko-śródziemnomorskim, który rozciąga się między północną Skandynawią a Maltą. Korytarz ScanMed jest jednym z dziewięciu priorytetowych korytarzy transportowych w UE. Poprzez zmniejszenie odległości transportowych i czasu podróży w transporcie kolejowym między Skandynawią a Europą Środkową poprawi konkurencyjność niskoemisyjnego transportu towarów i osób, przyczyniając się do realizacji celów klimatycznych UE na 2050 r.
(raj)
Źródło,
zdjęcia: https://femern.com/en

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.