Blog

Tunel połączy Niemcy z Danią
Fehmarnbelt Fixed Link – 18-kilometrowy tunel, łączący Rødbyhavn na wyspie Lolland z niemiecką wyspą Fehmarn – będzie największym podwodnym obiektem tego typu na świecie. Ułożony zostanie z odlewanych na lądzie, dostarczonych na miejsce budowy betonowych segmentów, montowanych sekcja po sekcji na dnie morza. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie pierwsze samochody i pociągi skorzystają z niego w 2029 roku.
Budowę rozpocznie wykopanie rowu na dnie morskim (do 60 metrów szerokości, 16 metrów głębokości i 18 kilometrów długości), w którym ułożonych zostanie 79 betonowych segmentów, każdy o długości 217 metrów, oraz 10 elementów specjalnych z dodatkową dolną kondygnacją służących do obsługi i konserwacji tunelu. W trakcie budowy z dna morskiego zostanie wydobytych około 19 milionów metrów sześciennych kamienia i piasku – ułożone przy brzegu stworzą około trzech kilometrów kwadratowych nowych obszarów przyrodniczych na wyspie Lolland oraz, w mniejszym stopniu, na wyspie Fehmarn.
Jeden betonowy element waży 73 000 ton. „Odpowiada to wadze 14 000 słoni” – czytamy na stronie internetowej poświęconej tej inwestycji. Femern A / S podaje również, że ilość stali użytej w tunelu odpowiada około 50 wieżom Eiffla. Olbrzymie betonowe „pustaki” będą holowane na miejsce budowy – będą puste, uszczelnione grodziami, będą więc mogły unosić się na powierzchni – zatapiane i montowane z pozostałymi elementami.
Tunel Fehmarn Belt będzie składał się z czteropasmowej autostrady i dwóch zelektryfikowanych torów kolejowych. Podróż z Danii do Niemiec samochodem zajmie dziesięć minut, a pociągiem siedem minut (kierowcy będą mogli jechać w tunelu z prędkością 110 km / h, pociągi elektryczne – 200 km / h). Obecnie można tę trasę pokonać na pokładzie promu (przeprawa trwa 45 minut).
Przy budowie zatrudnionych będzie do 3000 osób. Realizacja inwestycji potrwa około 8,5 roku. Planowany koszt inwestycji – 7 mld EUR. Połączenie przez cieśninę Bełt Fehmarn będzie finansowane przez jego użytkowników. Opłaty za przejazd sfinansują spłatę zaciągniętych na budowę kredytów.
Tunel Fehmarn Belt to jeden z największych i najważniejszych projektów infrastrukturalnych Unii Europejskiej. Wyeliminuje jedno z wąskich gardeł w korytarzu skandynawsko-śródziemnomorskim, który rozciąga się między północną Skandynawią a Maltą. Korytarz ScanMed jest jednym z dziewięciu priorytetowych korytarzy transportowych w UE. Poprzez zmniejszenie odległości transportowych i czasu podróży w transporcie kolejowym między Skandynawią a Europą Środkową poprawi konkurencyjność niskoemisyjnego transportu towarów i osób, przyczyniając się do realizacji celów klimatycznych UE na 2050 r.
(raj)
Źródło,
zdjęcia: https://femern.com/en

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).