Blog

Twardowski w kosmosie?
A jednak! Tyle, że nie Księżycu, a na Marsie. TWARDOWSKY to baza kolonizatorów Marsa, zaprojektowana przez polskich studentów i doktorantów z Politechniki Wrocławskiej, skupionych wokół inicjatywy badawczej Space is More.
Koncepcja bazy TWARDOWSKY powstała na potrzeby konkursu organizowanego przez The Mars Society – Mars Colony Prize. Celem konkursu było zaprojektowanie kolonii na Czerwonej Planecie, która miałaby wysoki stopień autonomii i mogłaby pomieścić 1000 osób.
Jak podaje portal Geek Week organizatorzy The Mars Society oczekiwali projektu, w którym habitat byłby nie tylko funkcjonalny i samowystarczalny, ale również posiadał cechy ekologiczne. Kolonia TWARDOWSKY będzie więc oferowała olbrzymie ilości zieleni. Nie zabraknie wodospadów, miejsc rozrywki i relaksu. Życie tam nie będzie pozbawione harmonii z przyrodą
Zaprojektowaną stację zlokalizowano w kraterze Jezero, na północnym zboczu jednego z marsjańskich wzgórz, zapewniającego kolonizatorom ochronę przed promieniowaniem. Baza będzie oferowała olbrzymią przestrzeń w układzie tarasowym, co otwiera widok na cały obiekt. Mieszkania kolonizatorów mają tam sąsiadować m.in. z restauracjami, kafejkami, sklepami czy placówkami medycznymi.
Część mieszkalna zlokalizowana jest na powierzchni wraz z przestrzenią wspólną i przestrzenią uprawy roślin, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do światła dziennego. Część produkcyjna TWARDOWSKY’ego zlokalizowana jest pod powierzchnią.
Naturalne światło wewnątrz podstawy zapewni stacji system sterowanych specjalnym algorytmem 6 tysięcy luster. Reaktor litowo-thorowy dostarczy energię potrzebną do ogrzania bazy i wytworzenia energii elektrycznej. Systemy podtrzymywania życia zakładają akwaponiczne kultury upraw (połączeniu hodowli ryb w wielkich akwariach z uprawą roślin w wodzie), aby zapewnić maksymalnie zbilansowaną dietę. Systemy są zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować wykorzystanie każdego produktu odpadowego do celów użytkowych.
Więcej szczegółów – w prezentacji autorów projektu, link do której publikujemy pod informacją. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
Space is More to zespół badawczy zajmujący się architekturą i inżynierią kosmiczną.
To multidyscyplinarna grupą ambitnych entuzjastów kosmosu, którzy starają się przyczynić do eksploracji kosmosu za pomocą odważnych koncepcji projektowych i technologii.
Specjalizacje firmy dotyczą architektury, inżynierii biologicznej/chemicznej, inżynierii mechanicznej i projektowania.
„Naszym celem jest inspirowanie i wspieranie młodych profesjonalistów i naukowców. Wierzymy, że jednym ze sposobów osiągnięcia tego jest stworzenie możliwości współpracy i platformy naukowej. Wraz z różnymi międzynarodowymi instytucjami współpracujemy i zachęcamy studentów do przyłączenia się do złożonych raportów i projektów dotyczących przyszłych misji kosmicznych na Księżyc i Marsa” – piszą na swojej stronie internetowej.
Aby wesprzeć profesjonalne badania i rozwój technologii, współtworzyli i prowadzą Stację Badawczą LunAres, która zapewnia eksperymentalne środowisko do testowania projektów i badania fizjologicznego i psychologicznego wpływu izolacji na ludzi.
(raj)
Źródła: Geek Week, spaceismore.com

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).