Blog

Tysiąc metrów kwadratowych latawca
Pod koniec 2021 roku francuski start-up Airseas zamontował swój pierwszy zautomatyzowany latawiec „Seawing” na wyczarterowanym przez Airbusa statku towarowym „Ville de Bordeaux”. Jeszcze w styczniu 2022 r. mają się rozpocząć zaplanowane na sześć miesięcy próby morskie w warunkach rzeczywistych.
Latający dynamicznie ponad 200 m nad poziomem morza „Seawing” to skrzydło o powierzchni docelowo 1000 m2 (egzemplarz testowy ma powierzchnię o połowę mniejszą) zaprojektowane tak, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać siłę wiatru. Rozwija się automatycznie, najpierw wynurzając się z magazynu na wózku, następnie podnosząc się z pokładu na maszcie, aby złapać wiatr, a na koniec wznosząc się na długiej linie, aby złapać stały, silny wiatr. Komputery „Seawing” są zintegrowane z systemami nawigacyjnymi statku, monitorując siłę wiatru i korygując trasę jednostki tak, aby prowadzić ją najbardziej wydajną ścieżkę, bez wpływu na czas dotarcia do celu.
„Seawing” porusza się dynamicznie po trajektorii ósemkowej z prędkością ponad 100 km/h, co generuje 10 razy większą siłę trakcyjną, niż statyczny latawiec lub żagiel. Nie jest trwale przymocowany do pokładu, dzięki temu można go zainstalować na każdym typie statku. Wykorzystując technologie automatyzacji z sektora lotniczego, jest aktywowany jednym naciśnięciem przycisku i jest w 100% zautomatyzowany. Jest prosty w użyciu, obsługiwany z mostka, przy minimalnym szkoleniu obsługujących go załóg.
Airseas twierdzi, że system „Seawing” można zamontować na praktycznie wszystkich typach statków, co wymaga tylko około dwóch dni na przebudowę i nie przeszkadza w operacjach ładunkowych w porcie.
Na podstawie modelowania i wstępnych testów na lądzie, Airseas szacuje, że system „Seawing” umożliwi średnio 20% redukcję zużycia paliwa i emisji gazów cieplarnianych.
„Ville de Bordeaux” jest statkiem wyczarterowanym przez Airbus i obsługiwanym przez Louis Dreyfus Armateurs. Wykorzystywany jest do transportu dużych konstrukcji lotniczych między rozproszonymi zakładami produkcyjnymi elementów Airbusa w Europie i jej zakładem montażu końcowego w Tuluzie.
(raj)
Źródło: Airseas, www.offshore-energy.biz

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).