Aktualności

Umowa Morskiego Centrum Nauki z SEC podpisana
Na terenie budowy MCN w Szczecinie podpisano dziś umowę pomiędzy Morskim Centrum Nauki a Szczecińską Energetyką Cieplną.
Umowę dotyczącą dostawy ciepła dla budynku MCN w obecności Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza podpisali: dyrektor MCN Witold Jabłoński i Mariusz Majkut prezes SEC. Szczecińska Energetyka Cieplna przedstawiła założenia projektu nowoczesnej sieci ciepłowniczej 5G. Współpraca MCN i SEC jest początkiem realizacji tego przedsięwzięcia na Łasztowni.
„Bardzo się cieszę, że współpraca MCN z SEC daje możliwość wykorzystania czystej energii i dbałości o jakość powietrza. Dzięki tej współpracy dzisiaj rozpoczynamy drogę do tego, aby Łasztownia była miejscem absolutnie unikalnym na skalę polską i europejską. Panu dyrektorowi i panu prezesowi gratuluję tego dzisiejszego wydarzenia. Mocno trzymam kciuki za to, aby cała ta idea Łasztowni jako zielonej wyspy urzeczywistniła się jak najszybciej. Pomorze Zachodnie ma aspiracje, aby być liderem wśród zielonych regionów w Polsce. Jako Samorząd Województwa chcemy także być przykładem dla innych, stąd decyzja o budowie siedziby Urzędu Marszałkowskiego, która będzie pierwszym w Polsce pasywnym budynkiem tworzonym z myślą o urzędzie. Chcemy pozostawić naszym dzieciom piękną zachodniopomorską przyrodę w lepszym stanie, niż ją zastaliśmy.”- powiedział Olgierd Geblewicz.
SEC zaproponowała innowacyjne podejście do zapewnienia ciepła i chłodu na potrzeby MCN. Budynek zasilany będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie systemów rurociągów, który określany jest siecią 5G. Innowacyjny system zasilania poprawia komfort użytkowania budynku oraz zapewnia dostawy wody o stabilnych parametrach. Idea zasilania pomp ciepła i chłodu montowanych w budynku przez SEC nawiązuje do certyfikacji LEED, zgodnie z którą powstaje budynek MCN. Certyfikat ten oznacza, że budynek spełnia warunki obiektu przyjaznego dla środowiska naturalnego. Mówił o tym dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński:
„ To innowacyjne rozwiązanie doskonale koresponduje z realizacją budynku w standardzie LEED. Będzie to budynek ekologiczny, który nie traci energii, który ją maksymalnie wykorzystuje. Budynek MCN będzie jedynym budynkiem użyteczności publicznej i jedynym, jeśli chodzi o instytucje kultury w Polsce, który będzie mógł się pochwalić certyfikatem LEED.”
Umowa z MCN jest dla SEC początkiem działań zmierzających do stworzenia na Łasztowni inteligentnego niskotemperaturowego systemu ciepłowniczego wykorzystującego lokalnie występujące ciepło odpadowe, pompy ciepła i źródła odnawialne. W oparciu o lokalny potencjał energetyczny SEC chce stworzyć system, w którym można będzie magazynować powstającą tu energię odpadową. Wspólne działanie pozwoli na integrację procesów ogrzewania i chłodzenia przy wykorzystaniu pomp ciepła, solarów i ciepła odpadowego. SEC zamierza także wspierać na Łasztowni transport alternatywny poprzez stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
„Jestem bardzo dumny, że będziemy dostawcą ciepła dla MCN. Jest to budynek, który spokojnie może stawać w szranki w konkursie na symbol Szczecina razem z filharmonią. Pokazuje jak wizjonerskie i nowoczesne jest nasze miasto.”- dodał prezes SEC Mariusz Majkut.
Podpisanie umowy z Morskim Centrum Nauki jest kluczowym etapem; to faktyczny start projektu 5G. Powstanie tu jedna z najciekawszych dzielnic w Szczecinie z niepowtarzalną w skali kraju infrastrukturą dostarczającą ciepło i chłód jednocześnie.
5GDH – sieć ciepłownicza piątej generacji
Sieć wodna ultra-niskich temperatur. Temperatura czynnika nie przekracza 50ºC. Parametry sieci ultra-niskich temperatur są stałe i nie są bezpośrednio związane z temperaturami obliczeniowymi instalacji budynków. Czynnik grzewczy w specjalnych okolicznościach może służyć także jako zasilanie układów chłodniczych. W tym celu sieć powinna posiadać zmienne parametry
w zależności od pory roku. W sezonie grzewczym podnosić temperaturę, zaś
w okresie letnim schładzać czynnik. Kluczowe zalety systemu to: zmniejszenie strat ciepła, dłuższy czas eksploatacji materiałów, obniżenie kosztów inwestycyjnych oraz możliwość odbioru ciepła odpadowego z budynków. Sieć ultra-niskich parametrów umożliwia wykorzystanie ciepła także dla układów chłodniczych.
MCN z certyfikacją LEED
Certyfikacja w systemie LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) została opracowana przez U.S. Green Building Council (USGBC) i przeznaczona jest dla budynków deweloperskich, obiektów przemysłowych i biurowych oraz hoteli. Obejmuje także budynki mieszkaniowe na każdym etapie (od projektu, poprzez eksploatację po konserwację). W trosce o środowisko budynek Morskiego Centrum Nauki zaprojektowany jest jako proekologiczny. Będzie to jeden z pierwszych obiektów w regionie o funkcji wystawienniczo-naukowej posiadający certyfikat zrównoważonego budownictwa. Głównym założeniem projektowym było zredukowanie oddziaływania obiektu na środowisko oraz ograniczenie kosztów utrzymania, jak również zapewnienie maksymalnego komfortu wewnętrznego dla użytkowników. Wybór terenu pod budowę, dokonany został z poszanowaniem środowiska. Wybrano teren wcześniej zabudowany, w celu uniknięcia zakłócenia terenów dziewiczych i wrażliwych. Ponadto, wybrany obszar przeznaczony jest do priorytetowego rozwoju i objęty programem rewitalizacyjnym Szczecina na lata 2017-2023. Istniejąca infrastruktura zostanie zmodyfikowana i wykorzystana. Lokalizacja budynku pozytywnie wpływa na redukcję emisji zanieczyszczeń pochodzących z transportu. Teren na którym budowany jest MCN, sprzyja spacerom, rekreacji i wypoczynkowi oraz oferuje wiele możliwości spędzania czasu. Budynek MCN będzie pozyskiwać energię promieniowania słonecznego w sposób aktywny za pomocą instalacji kolektorów słonecznych zainstalowanych na dachu. Energia wykorzystana zostanie do podgrzewania wody użytkowej. System ten zapewni redukcję zapotrzebowania na energię, co sprzyja środowisku oraz zmniejszeniu kosztów utrzymania obiektu. Dodatkowo, w celu zredukowania zapotrzebowania na energię, przemyślana została architektura budynku. Elewacja oraz funkcje zostały zorientowane odpowiednio względem stron świata, a projektowana bryła jest zwarta. Zastosowane przegrody zewnętrzne mają niski współczynnik przenikania ciepła. W budynku przewidziano również system monitorujący zużycie energii.

Wielkie Testowanie w MCN!
Zbliża się „Wielkie Testowanie” w Morskim Centrum Nauki. Do akcji zaangażowane zostaną dzieci z okolicznych szkół.

Posiedzenie Komitetu w MCN
W Morskim Centrum Nauki odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

Sala konferencyjna do wynajęcia
Morskie Centrum Nauki to nie tylko wystawy, eksponaty czy Planetarium. Goście będą mogli także wynająć naszą salę konferencyjną.

Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, podczas którego zwiększamy świadomość ludzi odnośnie największego skarbu na naszej planecie.

MCN ikoną architektury w Szczecinie?
Do takiego wniosku doszedł Leszek Herman, znany szczeciński pisarz i architekt. Dlaczego tak uważa?

Pracuj w MCN
Poszukujemy osoby na stanowisko managera w sklepiku Morskiego Centrum Nauki. Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się podejmować decyzji❓ Jesteś wielozadaniowy ❓ Nie boisz się nowych wyzwań ❓ Jeśli tak, ta oferta jest dla Ciebie ❗️