Blog

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbadanie, czy fundamenty morskich turbin wiatrowych mogą stanowić stać się dla koralowców nową bezpieczną przystanią.
W pobliżu Wysp Penghu, na zachodzie Tajwanu, specjaliści Ørsted wraz z Penghu Marine Biology Research Center przygotowują się do przetransportowania dziesiątek tysięcy larw koralowych do fundamentów czterech morskich turbin wiatrowych na przybrzeżnych farmach wiatrowych Greater Changhua . Ikra zostanie pobrana z linii brzegowych Wysp Penghu i będzie inkubowana w laboratorium, aż stanie się żywotnymi larwami koralowców. Jeśli larwom uda się osiedlić na fundamentach, może to być początek zupełnie nowego podejścia do odbudowy ich populacji.
Jak zapewnia Ørsted wykorzystywana metoda pozyskiwana larw koralowców jest nieinwazyjna. Zbierane są tylko nadwyżki jaj koralowych wyrzucane na brzeg. Koralowce wypuszczają miliardy jaj – tak wiele, że zabarwiają powierzchnię wody na różowo. Tylko niektóre z nich ulegają zapłodnieniu i stają się larwami. Jaja, które zbierane są z brzegów, inaczej by nie przetrwały. Zbieranie ich nie ma zatem negatywnego wpływu na koralowce, które je pierwotnie wypuściły i nie zakłóca naturalnego procesu ich rozmnażania.
„Jeśli próba się powiedzie i da się ją zwiększyć, mamy nadzieję, że duża liczba larw z kolejnych pokoleń koralowców zostanie przeniesiona przez prądy oceaniczne z dala od naszych morskich farm wiatrowych i osiedli się na naturalnie występujących rafach, pomagając im się rozwijać” – podaje Ørsted na swojej stronie internetowej.
Koralowce występują naturalnie w tak płytkich wodach, że wysokie temperatury powierzchni mogą powodować ich blaknięcie. Jednak wodach na głębszych, gdzie zainstalowane są fundamenty morskich turbin wiatrowych, utrzymuje się znacznie bardziej stabilną temperaturę, dzięki cyrkulacji między cieplejszą wodą na powierzchni a chłodniejszą wodą z dołu.
Fundamenty morskich turbin wiatrowych zapewniają wyjątkowe środowisko, w którym koralowce mogą rosnąć wystarczająco blisko powierzchni, aby otrzymać wystarczającą ilość światła słonecznego, ale bez narażenia na wysokie temperatury. Ogranicza to ryzyko bielenia koralowców.
Zastosowana metoda nigdy wcześniej nie została wypróbowana. Nie ma w związku z tym pewności, że eksperyment zakończy się sukcesem. Wczesne testy sugerują, że potencjalne korzyści płynące z tego projektu znacznie przewyższają ryzyko. A jeśli próba weryfikacji koncepcji na fundamentach czterech wież wiatrowych zakończy się sukcesem, podjęta zostanie próba zwiększenia skali eksperymentu. Jeśli tak się stanie Ørsted opublikuje wyniki swoich prac, udostępniając je wszystkich zainteresowanym ich wykorzystaniem.
(raj)
Źródło: Ørsted

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).