Blog

Uprawa warzyw w wiecznym lodzie
Odcięta od świata zewnętrznego, stojąca na Antarktydzie w pobliżu stacji Antarktycznej Neumayer III szklarnia DLR EDEN ISS, od 2018 roku produkuje warzywa, sałatki i zioła. Rośliny kwitną w nocy polarnej całkowicie bez gleby, dzięki sztucznemu oświetleniu i skutecznym roztworom składników odżywczych. Obecnie w szklarni EDEN ISS rosną: chilli, kalarepa i sałata.
Dzięki szklarni EDEN ISS w niegościnnym środowisku Antarktydy, Niemieckie Centrum Lotnicze DLR chce zbliżyć się do warunków długoterminowej misji w kosmosie. Laboratorium badawcze służy do testowania upraw warzyw pod kątem przyszłych załogowych misji kosmicznych na Księżyc i Marsa. Jednocześnie naukowcy badają przyszłą produkcję żywności na obszarach niesprzyjających klimatycznie, takich jak pustynie i regiony arktyczne.
Zajmujący się roślinami Jess Bunchek z NASA Kennedy Space Center, spędzi w wiecznym lodzie zimę 2021/2022 roku. We wspólnej misji badawczej DLR i NASA bada, w jaki sposób astronauci mogą w przyszłości uprawiać sałatę, ogórki, pomidory, paprykę i zioła przy jak najmniejszym nakładzie czasu i energii, a także testuje wytrzymałość różnych odmian roślin uprawianych w technologii szklarniowej. Bada również wpływ zielonego siedliska na odizolowaną w wiecznym lodzie zimową załogę. Jess Bunchek jest częścią dziesięcioosobowego zespołu zimującego na stacji.
Tegoroczna załoga stacji kontynuuje tradycję produkcji smacznego pesto ze świeżo zebranej bazylii! Jak widać na zdjęciu, opublikowanych na profilu projektu na Facebook, produkcja ma się świetnie.
(raj)
Źródło: Das Deutsche Zentrum für Luft- und Raumfahrt (www.dlr.de)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).