Blog

Uruchom wyobraźnię i wygraj wirtualny indeks
Można wygrać „wirtualny indeks” Akademii Morskiej w Szczecinie i … elektryczną hulajnogę. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i zaproponować nowy, unikalny, najbardziej nawet futurystyczny pomysł dotyczący pozyskiwania energii z morskich farm wiatrowych oraz związanych z tym technologii. Akademia Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego ogłosiły konkurs „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”, adresowany do uczniów i studentów oraz doktorantów.
Jakie są szanse, a jakie zagrożenia płynące z wykorzystania morskich farm wiatrowych do produkcji energii? Jak zniwelować złe, a wykorzystać dobre strony wytwarzania energii z wiatru? Pod ocenę konkursowego jury poddane zostaną wizje, rozwiązania i wyobrażenia w bardzo szerokim zakresie: od systemów logistycznych związanych z budową i późniejszą eksploatacją farm wiatrowych po systemy elektryczne, energoelektroniczne, informatyczne, mechaniczne, diagnostyczne, automatyki i robotyki czy szeroko rozumianej biologii morza. „W ramach biologii morza można uwzględnić również rozwijające się zmiany ekosystemu czy zapobieganie zmianom środowiskowym przyczyniającym się do degradacji środowiska morskiego, ale także szczególnie pozytywne możliwości jakie są związane z budową morskich farm wiatrowych” – czytamy w regulaminie konkursu, opublikowanym na stronie uczelni.
Pierwszy etap konkursu, polega na przesłaniu na podany adres mailowy maksymalnie 10 slajdów (w j. angielskim, w Power Point). Można je przygotować indywidualnie lub zespołowo. Powinny one zawierać krótki opis istotnych z punktu widzenia uczestnika szczegółów, które chciałby zaprezentować. Powinna to być zwięzła ale w miarę szczegółowa wizja, którą chciałby zainteresować i rozwinąć w kolejnym drugim konkursu (prezentacja pomysłu przed komisją). Wizja może dotyczyć nie istniejących dzisiaj systemów, możliwych do realizacji w przyszłości, przy odpowiednim rozwoju technologii materiałowych, elektronicznych, diagnostycznych, specjalistycznych jednostek pływających itp.
Za zajęcie pierwszych 10 miejsc (dla uczestników szkół ponadpodstawowych), oprócz nagród rzeczowych otrzyma „wirtualny indeks” na dowolny wybrany kierunek studiów w Akademii Morskiej w Szczecinie (w przypadku niektórych kierunków czy specjalności istnieje konieczność, jak na każdej uczelni specjalistycznej, spełnienia dodatkowych warunków np. zdrowotnych). Dodatkowo, Marszałek województwa zachodniopomorskiego, dla trzech uczniów ze szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego, uplasowanych na najwyższych miejscach (bez względu na zajęte miejsce w klasyfikacji ogólnej), ufundował nagrody rzeczowe – smartfon, hulajnogę elektryczna, tablet.
fot. Akademia Morska w Szczecinie
Patronat merytoryczny nad konkursem objęło, poza Akademią Morską w Szczecinie, także Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. To organizacja zrzeszająca największe przedsiębiorstwa, organizacje, agencje zajmujące się energetyką wiatrową. Nie jest więc wykluczone, że autorzy najciekawszych rozwiązań zwrócą na siebie uwagę najważniejszych w tej dziedzinie praktyków. Na
rynku pracy to szansa unikalna i warta wzięcia pod uwagę.
Prezentację (max. 10 slajdów lub 10 minut) należy przesłać na adres: konkurs@am.szczecin.pl do 27 listopada 2020 r. Do drugiego etapu zakwalifikowanych zostanie 10 pomysłów – będą one prezentowane podczas wideokonferencji w dniach 2-4 grudnia 2020 r.
Uczniowie mogą wybrać język prezentacji (polski lub angielski), studenci i doktoranci muszą przygotować prezentację pomysłu w języku angielskim.
Konkurs odbywa się pod patronatem JM Rektora AMS oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Regulamin konkursu oraz inne niezbędne informacje można znaleźć na stronie (https://www.am.szczecin.pl/pl/uczelnia/aktualnosci/morska-energetyka-wiatrowa-napdzamy-przyszo/).
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).