Blog

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutkami zmian klimatycznych. To największy projekt przywracania trawy morskiej, jaki kiedykolwiek podjęto w Wielkiej Brytanii.
Zanieczyszczenie wód, rozwój obszarów przybrzeżnych oraz uszkodzenia powodowane przez śruby napędowe łodzi i cumowania przy pomocy łańcuchów sprawiły, że w wodach okalających Wielką Brytanię zniknęło w ostatnim stuleciu procent trawy morskiej. Ta kwitnąca roślina morska wychwytuje węgiel ze środowiska do 35 razy szybciej niż tropikalne lasy deszczowe, co czyni ją kluczową bronią w walce ze zmianami klimatu. Często rośnie na dużych podwodnych łąkach, które pochłaniają węgiel i uwalniają tlen. Szacuje się, że na całym świecie odpowiada za 10% rocznego składowania dwutlenku węgla w oceanach, mimo że zajmuje tylko 0,2% dna morskiego, podaje WWF.
Dojrzałą łąka trawy morskiej może pomieścić 160 000 ryb i 200 milionów bezkręgowców. W trawie morskiej znajduje się od 30 do 40 razy więcej życia morskiego, niż na porównywalnym obszarze dna morskiego, na którym nie ma roślinności.
Kolejne zalety trawy morskiej to fakt, że zapewnia kluczowe siedlisko dla wielu spożywanych przez nas ryb, takich jak dorsz, gładzica i mintaj. Pomaga również chronić nasze wybrzeża przed erozją, ponieważ pochłania energię fal i oczyszcza ocean, pochłaniając zanieczyszczające składniki odżywcze wytwarzane na lądzie przez ludzi. Trawa morska usuwa azot z 20-krotnie większą szybkością niż nagi osad.
„ Super trawa morska przynosi niesamowite korzyści ludziom, klimatowi i przyrodzie, ale prawie zniknęła z wód Wielkiej Brytanii. Jeśli uda nam się pokazać, że jest możliwe przywrócenie go z powrotem, damy rządowi plan przywrócenia, którego nie mogą zignorować” – powiedział Alec Taylor, szef polityki morskiej w WWF.
Proces przywracania trawy morskiej rozpoczął się latem 2019 r., gdy zespół wolontariuszy nurków i nurków zbierał nasiona z łąk w całym kraju. Nasiona zostały następnie wyhodowane na Uniwersytecie Swansea. Około 2000 wolontariuszy w wieku od 3 do 90 lat, w tym wiele dzieci w wieku szkolnym mieszkających w zachodniej Walii, pomogło w przygotowaniu małych, wypełnionych piaskiem torebek z hesji. Każda z tych toreb jest przywiązana w odstępach metrowych do liny, aby pomóc przymocować je do dna morskiego. Tuż przed sadzeniem do każdej torebki dodano jedną miarkę nasion. W sumie do Dale Bay ostrożnie zrzucono 15 km liny z worków z nasionami z zespołu na pokładzie małej łodzi. Z biegiem czasu wszystkie naturalne materiały użyte w procesie sadzenia ulegną bezpiecznemu rozpadowi, pozostawiając sadzonki trawy morskiej do zakorzenienia się i wzrostu.
Projekt realizowany jest przez Sky Ocean Rescue, WWF i Swansea University.
(raj)
Źródło: WWF, Euronews.green

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).