Blog

Więcej plastiku, niż ryb?
Według naukowców do roku 2050 w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku, niż ryb. Plastikowe produkty – patyczki kosmetyczne, jednorazowe sztućce i talerze, rurki i mieszadełka do napojów czy patyczki do balonów – stanowią połowę wszystkich odpadów morskich. Do samego tylko Morza Śródziemnego codziennie trafia 740 ton plastikowych odpadów.
Unia Europejska wprowadziła w tym roku całkowity zakaz używania jednorazowych produktów, dla których są już dostępne alternatywy w postaci innych materiałów. Unijny zakaz skłonił producentów do szukania ekologicznych alternatyw.
Eco Value – przedsiębiorstwo społeczne z Siemianowic Śląskich, spółka non-profit – rozpoczęło wytwarzanie rurek ze słomy żytniej. Są to produkty w pełni biodegradowalne i pochodzące prosto z natury. Dzięki bardziej zwartej strukturze nie miękną tak jak słomki papierowe po dłuższym trzymaniu ich w napoju. Stanowią dobrą zmianę w porównaniu do plastiku, którego produkcja wciąż ma miejsce na niewyobrażalną wręcz skalę. W samych tylko Stanach Zjednoczonych Ameryki rocznie zużywa się około 500 milionów słomek plastikowych.
Biosłomki Eco Value robione są z polskiego żyta z województwa świętokrzyskiego. Firma bierze udział w całym procesie produkcyjnym, od pozyskania słomy do wytworzenia biosłomek. Jest obecna przy żniwach, po których słoma żytnia jest transportowana do magazynów i cięta na mniejsze elementy. Miesięcznie firma wytwarza ich ok. 1,7 mln sztuk i robi to bezodpadowo – łodygi niezamienione w słomki są przeznaczane jako karma dla zwierząt.
Jak powiedziała portalowi Newseria Biznes Katarzyna Dyktyńska, prezeska Eco Value, podczas produkcji biosłomek wykorzystywana jest innowacyjna technologia sterylizacji mikrofalowej. Produkt mikrobiologicznie jest całkowicie bezpieczny dla człowieka, co jest potwierdzone przez certyfikującą instytucję badawczą. Ponadto biosłomka nie ma żadnego smaku i zapachu, nie pozostawiając żadnego posmaku w czasie picia.
Firma Eco Value łączy produkcję proekologiczną z misją społeczną – przy produkcji rurek ze słomy żytniej zatrudniane są osoby z niepełnosprawnościami. Dzięki pracy mogą one brać pełniejszy udział w życiu społecznym i zawodowym.
– Z naszej obserwacji wynika, że możliwość pracy jest najskuteczniejszą formą rehabilitacji i reintegracji społecznej i zawodowej – powiedziała portalowi Newseria.pl Katarzyna Dyktyńska.
(raj)
Źródło: newseria.pl, bioslomka.pl

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).