Blog

Wirtualna Kora po prostu jest
Za sprawą najnowszych technologii i sztucznej inteligencji firmy legendarna Kora raz jeszcze wystąpiła „na żywo”, Podczas wirtualnego koncertu, przygotowanego przez Leia Display System i ART-73, ikona polskiego rocka raz jeszcze zaśpiewała swój wielki przebój „Po prostu bądź”.
Na świecie podejmowano już próby „ożywienia” nieżyjących gwiazd muzyki pop. Niemal pięć lat po śmierci na gali Billboard Music Awards wystąpił hologram Michaela Jasksona. „Król popu” tańczył przy „Slave to the Rhythm”, piosence pochodzącej z wydanego już po śmierci artysty albumu „Xscape. Specjalizująca się w przygotowywaniu unikalnych produkcji holograficznych, przeznaczonych do tras koncertowych z artystami na żywo amerykańska firma BASE Hologram, przygotowała The Whitney Houston Hologram Tour – trasę koncertową z projekcyjnym wizerunkiem słynnej piosenkarki, której hologramowi na scenie towarzyszyli żywi muzycy i tancerze.
Teraz do koncertowania „powróciła” wokalistka zespołu Maanam. W projekt zaangażował się jej mąż, Kamil Sipowicz, udostępniając wizerunek artystki oraz oryginalny strój Kory. Do stworzenia wirtualnego obrazu piosenkarki wykorzystano technologię deepfake, bazującą na sieciach neuronowych i sztucznej inteligencji, która potrafi „uczyć się” ludzkich twarzy, bazując wyłącznie na zdjęciach. Algorytm przeanalizował kilka tysięcy zdjęć Kory z lat 90-tych. Tak przygotowany model twarzy został nałożony na twarz aktorki – Agnieszki Popławskiej. Obraz Kory wyświetlono na ekranie mgłowym (wykorzystywana jest zwykła woda demineralizowana). Dzięki temu uzyskano efekt „obrazu zawieszonego w powietrzu”. Nie była to projekcja 3D – uzyskany dzięki technologii Leia Display System obraz jest płaski, a zatem nie spełnia kryteriów definicji hologramu, ale wyświetlane materiały, oglądane z pewnej odległości, sprawiają wrażenie przestrzennych. To unikalna technologia, umożliwiająca przejście przez obraz, dotknięcie go, a nawet wchodzenie z nim w interakcje. Strumienie prawie niewidocznej pary tworzą nośnik dla obrazu a ich struktura, umożliwia wyświetlenie obrazu wysokiej jakości. Sposób stworzenia laminarnego przepływu powietrza na dużych odległościach od wylotu pary, opatentowany przez Leia Display System, czyni ekrany Leia „najbardziej stabilnymi ekranami mgłowymi na rynku” – zachwala firma na swojej stronie internetowej. Wykorzystywane podczas pokazów urządzenia LDS XL pozwalają na wyświetlanie obrazów w powietrzu na bardzo cienkiej warstwie powietrza o zwiększonej wilgotności Najbardziej popularny model XL X-300 generuje ekran o szerokości 3m i do 2,5m wysokości. – Efekt jest tak wiarygodny, że praktycznie nie da się rozpoznać manipulacji. „Kora jak żywa” – tak skomentował efekt końcowy Kamil Sipowicz po kameralnym, ze względu na sytuację epidemiczną, pokazie dla mediów.
Choć efekt jest zdumiewający to technologia Leia Display System ma swoje istotne ograniczenia. Powierzchnia projekcyjna jest wykonana z mgły wodnej, więc nie zaleca się używania urządzenia w przeciągach lub bezpośrednio podmuchu powietrza. Leia nie nadaje się więc do użytku na wolnym powietrzu. Obraz jest wyświetlany za pomocą projektora tylnego, nie jest więc widoczny ze wszystkich kierunków. Projektor musi być ustawiony przodem do widowni. Obraz można zobaczyć z obu stron, ale do tego celu potrzebne będą dwa projektory
(raj)
Źródło: http://art73.pl , http://leiadisplay.com/pl-pl/homepl/

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).