Blog

Wodorowy prom Statkiem Roku
Napęd wodorowy MF „Hydra” był jednym z powodów, dla których nowy prom zdobył prestiżową nagrodę norweskiego Statku Roku. Przyznawany przez magazyn branżowy Skipsrevyen tytuł nadano za szczególne walory ekologiczne napędu elektrycznego zasilanego z ogniw paliwowych.
Nagroda została wręczona 8 września 2021 kierownictwu Norled na pokładzie promu przez norweskiego ministra transportu.
Statek napędza ciekły wodór, magazynowany w zbiorniku kriogenicznym o pojemności 80 m3.
Zmieszczą się w nim 3 tony LH2, co odpowiada 3 tygodniowemu zużyciu tego paliwa. Energia elektryczna jest generowana w ogniwach paliwowych o mocy 400 kW. Prąd finalnie będzie konsumowany przez 2 silniki elektryczne o mocy 880 kW, napędzające jednostkę z maksymalną prędkością 9 węzłów. Statek o długości 82,4 m. może zabrać 299 pasażerów i 80 samochodów.
Płynny zielony wodór do pierwszego na świecie promu napędzanego tym paliwem dostarczy niemiecka firma Linde, zajmująca się produkcją gazów przemysłowych. Linde zbuduje i zainstaluje również na lądzie i na pokładzie urządzenia do przechowywania, dystrybucji i bezpieczeństwa całego systemu. W porównaniu z podobnymi jednostkami o napędzie konwencjonalnym napędzana ogniwami paliwowymi „Hydra” zmniejszy roczną emisję dwutlenku węgla nawet o 95%.
Wodorowy prom MF „Hydra” to pionierski statek na norweskim rynku, służący do zbierania doświadczeń dla ogniw paliwowych w żegludze morskiej. Planowana jest budowa następnych – Norwegian Electrical Systems (NES) ogłosił w zeszłym roku plany umieszczenia wodorowego ogniwa paliwowego o mocy 3,2 MW na dużym statku wycieczkowym, który jest obecnie projektowany przez Havyard Design dla armatora Havila, przeznaczonego do obsługi rejsów wycieczkowych po norweskich fiordach. Wielkie „”wycieczkowce” należą do największych emitentów gazów cieplarnianych na norweskich wybrzeżach.
MF „Hydra” został wybudowany w stoczni Westcon Yards w norweskim Olen. Kadłub wykonano w Turcji w stoczni Norse. Budowa promu na wodór uzyskała dofinansowanie od norweskiego rządu i Unii Europejskiej.
LH2 – wodór jest obecnie najczystszym paliwem napędowym – w czasie wytwarzania energii elektrycznej powstaje jedynie woda. Wodór stosowany w ogniwie paliwowym (ogniwie wodorowym) cechuje się wysoką sprawnością spalania, brakiem wibracji i cichą pracą.
(raj)
Źródło: Norled

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).