Blog

Wycieczka na głębokość 4 tys. metrów
Przez sześć tygodni zespół naukowców zbierał najwyższej jakości dokumentację fotograficzną RMS „Titanic”.
„Zdjęcia przedstawiają fragmenty wraku, które być może nigdy wcześniej nie zostały sfotografowane” – poinformowali przedstawiciele firmy „OceanGate Inc, organizatora wyprawy na pokładzie 5-osobowego statku podwodnego o nazwie „Titan”,. Ekspedycja powróciła na Nową Funlandię na początku sierpnia br.
Był to inauguracyjny zdolnego do zanurzenia się na głębokość nawet 4000 metrów rejs „Titana”, który jego konstruktorzy i budowniczowie uważają za najbardziej zaawansowany pięcioosobowy okręt podwodny na świecie.
– To złożony pojazd podwodny, który został zaprojektowany, zbudowany i przetestowany zgodnie z najwyższymi standardami lotniczymi – powiedział dr Scott Parazynski, członek Amerykańskiej Galerii Sław Astronautów, weteran pięciu lotów promu kosmicznego i uczestnik siedmiu spacerów kosmicznych, obecnie drugi pilot na pokładzie „Titana”.
Wykonana z włókna węglowego i tytanu jednostka o wymiarach 670cmx280cmx250cm i wadze ponad 10 ton napędzana jest czterema sterami strumieniowymi. Statek może zabrać na pokład ładunek o łącznej wadze 685 kg. Systemy podtrzymywania życia umożliwiają pięciu osobom pobyt na pokładzie w czasie do 96 godzin.
„Zakończenie wyprawy Titanic Survey Expeditions 2021 oznacza zakończenie programu rozwojowego, który rozpoczął się ponad sześć lat temu. To inauguracyjne wdrożenie łodzi podwodnej Titan , jej innowacyjnego systemu startu i odzyskiwania oraz przełomowej technologii otwiera drzwi do ekspedycji i odkryć na całym świecie. Firma planuje coroczne wyprawy na Titanica i dodatkowe wyprawy do różnych miejsc, takich jak kominy hydrotermalne, unikalne ekosystemy biologiczne i wraki statków z każdej epoki historycznej” – – powiedział Stockton Rush, współzałożyciel OceanGate Inc i pilot „Titana”.
(raj)
Źródło: Oceangate Expeditions
Fot, video: Oceangate Expeditions

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).