Wydarzenia
Zajęcia indywidualne
Temat: W krainie grzybów
Opis: Tanie, niepozorne i przede wszystkim niedoceniane – taki los drożdży. Podczas warsztatów odkryjemy ich właściwości pozwalające na prowadzenie procesu fermentacji. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci powyżej 10 r.ż.
Data: 09.12.2023
Godzina: 10:30, 12:00, 13:30 (60 min)
Wiek: 10+
Liczba miejsc: 4 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun.
Temat: Świąteczne laboratorium chemiczne
Opis: Świąteczne zajęcia, podczas których uczestnicy poznają fascynujący świat doświadczeń chemicznych związanych z zimą, śniegiem i kryształami. A na koniec poczujemy się jak w noc sylwestrową i stworzymy fajerwerki w probówce. Nie może was zabraknąć! Zapraszamy także dorosłych.
Data: 27, 28, 29 grudnia, środa, czwartek, piątek
Godzina:
środa – 10:30, 12:00
czwartek – 10:30, 12:00
piątek – 10:30, 12:00
Wiek: 13+
Liczba miejsc: 8
Temat: Świąteczne warsztaty z długopisami 3D!
Opis: Zapraszamy na świąteczne warsztaty z długopisami 3D! To prawdziwa przygoda w świecie nowoczesnej technologii. Każdy samodzielnie stworzy projekt breloczka, bombki i dekoracji świątecznych. Nie zabraknie śnieżynek, mikołajów i prezentów w 3D. Uczestnicy będą korzystać z różnorodnych szablonów oraz szerokiej gamy kolorowych filamentów. Warsztaty z długopisami 3D to świetna okazja do rozwijania kreatywności i wyobraźni przestrzennej. Dodatkowo wszystkie wykonane prace uczestnicy zabierają ze sobą do domu. Zajęcia trwają 90 minut.
Data: 09.12.2023
Godzina: 10:30, 12:30 (90 min)
Wiek: 9+
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Temat: Świąteczna misja robota Photona
Opis: Wprowadzamy w świat kodowania i programowania w towarzystwie robota Photona. Jego zadaniem jest wykonanie misji świątecznej m.in. musi pomóc Mikołajowi odszukać zaginione prezenty i odnaleźć zbłąkanego renifera. Aby misja odniosła sukces należy prawidłowo zaprogramować robota, tak aby przebył wyznaczoną trasę, wydał odpowiedni dźwięk i zaświecił się na prawidłowy kolor. To zadania do wykonania dla uczestników zajęć, którzy doskonalą umiejętności logicznego myślenia, postępowania według instrukcji, tworzenia poleceń w aplikacji mobilnej. Zajęcia trwają 60 min.
Data: 27, 28 grudnia, środa, czwartek
Godzina:
środa – 10:30, 12:00
czwartek – 10:30, 12:00
Wiek: 8+
Liczba miejsc: 4 pary (opiekun + dziecko)
UWAGA: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Partnerem pracowni edukacyjnej STEAM jest firma Kongsberg Maritime Poland
Temat: Drewniane bombki
Opis: Podczas zajęć rodzinne duety będą miały okazje stworzyć bombki z plastrów drewna według własnego pomysłu. Poznają technikę zdobienia decoupage oraz spróbują samodzielnego grawerowania. Wykonana bombka może stać się wyjątkowym prezentem dla bliskiej osoby lub pamiątką. Uczestnicy wykorzystają maszynę do szycia do przygotowania niepowtarzalnej sakiewki – idealnej do przechowywania drewnianego rękodzieła.
Data: 09.12.2023
Godzina: 10:15, 12:00 (60 minut)
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Temat: Świecąca choinka
Opis: Pierwsze kroki z lutowaniem tym razem w świątecznej odsłonie. Zapraszamy rodzinne duety na zajęciach podczas, których wspólnie zlutujecie układ rozświetlający sklejkową choinkę. Gotowe dzieła ozdobicie i zabierzecie ze sobą do domu.
Data: 09.12.2023
Godzina: 13:45 (ok 60 minut)
Wiek: 10-13 lat
Liczba miejsc: 4 pary
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Temat: Zimowe kamieniczki
Opis: Wreszcie przyszła zima. Białe całe miasto, białe ulice… i oprószone śniegiem kamienice. Zapraszamy na zajęcia techniczne, na których każda para stworzy drewniany model zimowej kamieniczki. Każdy domek będzie inny, piękny i wyjątkowy. Może zamieszka w nim później jakaś mała zabawka? Albo posłuży za zimową ozdobę lub prezent dla bliskiej osoby? Czas trwania zajęć około 90 minut.
Data: 28.12.2023
Godzina: 10:00 (ok 90 minut)
Wiek: 6-10 lat
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Temat: Rodzinne budowanie karmników
Opis: Zapraszamy na warsztaty podczas, których rodzinne duety stworzą własny karmnik dla ptaków! Poznacie podstawowe narzędzia przydatne w warsztacie stolarskim. Gotowe dzieła zabierzecie ze sobą, aby dokarmiać ptasich przyjaciół w waszej okolicy. Czas trwania zajęć około 90 minut.
Data: 29.12.2023
Godzina: 10:00 (ok 90 minut)
Wiek: 8-13 lat
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Temat: Warsztaty pachnące lawendą
Opis: Na tych warsztatach rodzinne duety z użyciem maszyn do szycia stworzą woreczki wypełnione lawendą. Przygotujemy również zawieszki, które ozdobią nasze wyroby. Zapraszamy opiekunów z dziećmi od 6 roku życia. Zajęcia trwają ok 60 min.
Data:
28.12.2023 (czwartek)
29.12.2023 (piątek)
Godzina:
czwartek – 13:00 (ok 60 minut)
piątek – 13:00 (ok 60 minut)
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Weekendowe kursy chemiczne dla uczniów w pracowni biologiczno-chemicznej to autorskie zajęcia, stworzone dla licealistów, którzy chcą odkryć chemię w praktyce. Każdy z nich to 22 spotkania, w małych, kameralnych grupach do max. 8 osób! Przed Wami 3 modele kursu:
CHEMIA I – kurs z chemii nieorganicznej i ogólnej, gdzie poznasz podstawy dot. budowy atomu, chemię jądrową, budowę i kształt cząsteczek, hybrydyzację, klasyfikację związków nieorganicznych – a to wszystko bogate w mnóstwo doświadczeń chemicznych, które wykonasz samodzielnie w świetnie wyposażonym laboratorium! Szykuj się na wykrywanie kationów i miareczkowanie!
CHEMIA II – kinetyka reakcji, układy gazowe, elektrochemia i reakcje redoks – to wszystko przed Tobą na tym kursie! Nie zabraknie także efektów energetycznych, poznasz też reakcje w roztworach wodnych i to, co to znaczy mieć peHa! Stworzysz własne ogniwo galwaniczne i przeprowadzisz jego pomiary. Zadania Cię nie ominą!
CHEMIA III – węgiel, węgiel i jeszcze raz węgiel! Chemia organiczna, a w niej alkany, alkeny, alkiny, związki aromatyczne, cykliczne! Dużą część kursu poświęcisz na odkrywaniu właściwości związków z tych grup, a także ich pochodnych, robiąc przeróżne doświadczenia chemiczne, od wykrywania wiązań wielokrotnych, po miareczkowaniu aspiryny.
NUMER KONTA DO PŁATNOŚCI ZA KURS:
63 1240 3927 1111 0010 8265 8723
Tytuł: Imię_Nazwisko_KURSCHEMIA(I/II/III*)_GRUPA_(A/B*)
* – wybrać właściwe, w przypadku grupy informacja przyjdzie mailowo po rejestracji uczestnika.
REGULAMIN I FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
Regulamin i formularz – kliknij
PROGRAM ROZSZERZONY KURSU – kliknij
“Cześć, nazywam się Adam i chciałbym Cię wprowadzić w świat odkrywania chemii, dociekania i rozwiązywania problemów naukowych, a przede wszystkim w tajniki pracy laboratoryjnej, doświadczeń chemicznych i zadań, aby żaden sprawdzian, kartkówka czy egzamin maturalny nie był dla Ciebie wyzwaniem, a tylko formalnością do wymarzonych studiów, formalnością, którą bez żadnych problemów ze swoją wiedzą chemiczną wypełnisz”.
Adam to edukator pracowni biologiczno-chemicznej, który otworzy przed Wami świat chemii.
Studiuje kierunek Inżynieria w Medycynie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, prowadzi zajęcia dla licealistów. Jest także początkującym naukowcem z tytułem laureata w konkursie naukowym @Explory. Jego naukowe doświadczenie pozwoli Wam bardzo dobrze zrozumieć procesy zachodzące wokół nas, zarówno to w roztworach wodnych, czy na poziomie nanotechnologii. Adam prowadzi zajęcia i warsztaty dla nauczycieli, został nominowany do finału konkursu “Popularyzator Nauki” Nauka w Polsce. Zapraszamy na weekendowe zajęcia z Adamem!
Wydarzenia edukacyjne
STYCZEŃ 2024
ZAJĘCIA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH
W PRACOWNIACH EDUKACYJNYCH
FERIE ZIMOWE 2024
Pracownia biologiczno-chemiczna: powtórka przez maturą z biologii i chemii
Temat: Biologia – przygotowanie do matury
Opis: Zajęcia powtórkowe z biologii ze szczególnym naciskiem na projektowanie oraz samodzielne wykonywanie doświadczeń biologicznych. Istnieje możliwość zakupu biletów na wybrany dzień – zajęcia odbywają się od 16 do 19 stycznia 2023 r.
16 stycznia (wtorek, 10:00 – 13:00):
W programie:
Wpływ czynników środowiskowych na transport przez błony, plazmoliza, potencjał wody.
17 stycznia (środa, 10:00 – 13:00):
W programie:
Fotosynteza, transport wody w roślinie, mitoza.
18 stycznia (czwartek, 10:00 – 13:00):
W programie:
Przeprowadzanie reakcji charakterystycznych dla węglowodanów, identyfikowanie nieznanych cukrów.
19 stycznia (piątek, 10:00 – 13:00):
W programie:
Reakcje charakterystyczne dla aminokwasów, enzymy.
Wiek: 15+
Liczba miejsc: 16
Cena: 50 zł / 1 zajęcia
Prowadząca zajęcia:
Olga Sierawska, z wykształcenia magister nauk biologicznych. Od 2021 roku kształci się w Szkole Doktorskiej i Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest dyplomowanym behawiorystą zwierzęcym, zoopsychologiem oraz ukończyła kurs technika weterynarii. Ceni sobie rozwój osobisty i naukowy, dlatego bierze udział w kursach, regularnie publikuję artykuły w renomowanych czasopismach naukowych oraz uczestniczy w konferencjach naukowych. Popularyzuję naukę od studiów, prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, nagrywając podcasty i prowadząc media społecznościowe. Niedawno została laureatką 3 kategorii w konkursie Popularyzacja-Grywalizacja portalu eDoktorant.pl oraz otrzymała nagrodę GRAND PRIX w kategorii Najlepszy popularyzator — SOCIAL MEDIA.
Instagram: https://www.instagram.com/olgasierawska/
TikTok: https://www.tiktok.com/@olgasierawska
Temat: Chemia – przygotowanie do matury
Opis: Zajęcia powtórkowe z chemii dotyczące roztworów oraz reakcji w roztworach wodnych ze szczególnym naciskiem na projektowanie oraz samodzielne wykonywanie doświadczeń chemicznych. Istnieje możliwość zakupu biletów na wybrany dzień – zajęcia odbywają się od 23 do 26 stycznia 2023 r.
23 stycznia (wtorek, 10:00 – 13:00):
W programie:
wprowadzenie: przygotowanie do pracy ze szkłem laboratoryjnym;
– przypomnienie podstawowych definicji i pojęć z działów roztwory;
– opisywanie sposobów rozdzielenia roztworów właściwych na składniki;
– wykonywanie doświadczenie pozwalające rozdzielić mieszaninę niejednorodną na składniki.
24 stycznia (środa, 10:00 – 13:00):
W programie:
– wykonywanie obliczeń związanych z przegotowaniem, rozcieńczeniem i zatężeniem roztworów z zastosowaniem pojęć: stężenie procentowe, molowe oraz rozpuszczalność;
– wykonywanie doświadczeń związanych z otrzymaniem roztworów o zadanym stężeniem procentowym i molowym.
25 stycznia (czwartek, 10:00 – 13:00):
W programie:
– projektowanie i przeprowadzanie reakcji zobojętniania i strącania oraz pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
26 stycznia (piątek, 10:00 – 13:00):
W programie:
– projektowanie i przeprowadzanie reakcji wybranych metali wobec kwasów nieutleniających i utleniających oraz pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
Wiek: 15+
Liczba miejsc: 16
Cena: 50 zł / 1 zajęcia
Prowadząca zajęcia:
dr Aleksandra Ibragimow, adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca akademicki i nauczyciel mianowany chemii oraz języka niemieckiego z wieloletnim stażem. Od kilku miesięcy także edukatorka w naszej pracowni biologiczno-chemicznej. Z pasją popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Naukowo zajmuje się problematyką zanieczyszczenia osadów rzecznych metalami śladowymi ze szczególnym uwzględnieniem rzeki Odry.
Kontakt
Anna Kossak-Błachowicz
Specjalistka ds. edukacji
tel.: 91 35 18 003
e-mail: edukacja@centrumnauki.eu
FAQ
Szatnie znajdują się na poziomie -1
Parking dla gości
Zakup biletów on-line
Zbiórka 10 minut przed rozpoczęciem zajęć w wyznaczonym miejscu.
W przypadku osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w szczególności o potrzebach wynikających z niepełnosprawności i stanu zdrowia, przed wykupieniem zajęć należy skontaktować się telefonicznie ze Specjalistką ds. edukacji, w celu potwierdzenia możliwości ww. osobom bezpiecznego uczestnictwa w wybranych zajęciach
