Aktualności

Wykonawca wystawy stałej w Morskim Centrum Nauki wybrany
Działając na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych Morskie Centrum Nauki w Szczecinie po dokonaniu badania i oceny ofert złożonych w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego pn. „Dostawa wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie” wybrało jako najkorzystniejszą ofertę złożoną przez TRIAS AVI sp. z o.o. z Warszawy.
Cena oferty: 27 867 332,37 PLN brutto. Oferta jest najkorzystniejsza na podstawie kryteriów oceny ofert określonych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Przy wyborze i ocenie oferty Zamawiający (MCN) kierował się następującymi kryteriami: cena – wartość z podatkiem VAT 60 %, kwalifikacje osób przeznaczonych do realizacji zamówienia 25 %, okres gwarancji jakości i rękojmi za wady 15%.
W postępowaniu złożona została jedna oferta nie podlegająca odrzuceniu, której przyznano następujące punkty: cena – wartość z podatkiem VAT – 60 pkt., kwalifikacje osób przeznaczonych do realizacji zamówienia – 25 pkt., okres gwarancji jakości i rękojmi za wady – 15 pkt., razem: 100 pkt.
Zamawiający odrzucił ofertę wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia: POLIN DIS TICARET ANONIM SIRKETI oraz ORUCOGLU HOLDING ANONIM SIRKETI z Turcji na podstawie art. 89 ust.1 pkt.2 PZP, wobec tego, że treść tej oferty nie odpowiadała treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (SIWZ).
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie, wytworzenie, dostawa, montaż i uruchomienie interaktywnej wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie (MCN). W skład wystawy stałej MCN wchodzą:
a) 213 stanowisk (eksponatów) interaktywnych o różnorodnym charakterze i sposobie interakcji (m.in. mechaniczne, robotyczne, multimedialne, wodne),
b) treści multimedialne (prezentacje, aplikacje i inne) towarzyszące eksponatom oraz prezentowane samodzielnie, w oderwaniu od eksponatów. W przypadku części treści multimedialnych (filmy, nagrania dźwiękowe), w szczególności dotyczących osób i wydarzeń związanych ze Szczecinem i Pomorzem Zachodnim,
c) scenografia (oryginalne, autentyczne i stylizowane elementy wyposażenia statków, narzędzia i przyrządy związane z żeglugą i różnymi pracami na morzu, zabudowa w postaci ścianek, wydruki na tkaninach, zdjęcia i grafiki, wydruki wielkoformatowe, nadruki i naklejki na podłodze i ścianach. Część obiektów oryginalnych wchodzących w skład scenografii dostarcza MCN,
d) oświetlenie scenograficzne i stanowiskowe (budujące nastrój, służące przeprowadzeniu doświadczenia lub doświetlające miejsce prowadzenia doświadczenia) i nagłośnienie ekspozycyjne e) komunikaty ekspozycyjne w języku polskim i angielskim (instrukcje obsługi oraz objaśnienia-komentarze edukacyjne);
f) system informacji wizualnej (nazwy działów, grup, eksponatów, wskaźniki kierunku i rozkładu ekspozycji, plany ekspozycji i inne);
g) system filtrowania i uzdatniania wody dla eksponatów wodnych;
h) system zarządzania ekspozycją, składający się z niezbędnego sprzętu i oprogramowania, umożliwiający zdane włączanie i wyłączanie eksponatów oraz zbierający i prezentujący dane o stanie eksponatów i ich ew. awariach.
Ogłoszenie o przetargu poprzedził dialog techniczny z udziałem kilkunastu firm polskich i zagranicznych, który pomógł w określeniu przedmiotu zamówienia i umożliwił zdobycie wiedzy niezbędnej do nabycia rozwiązań najnowocześniejszych i optymalnych z punktu widzenia obiektywnych potrzeb Morskiego Centrum Nauki.
Termin wykonania zamówienia: do 21 miesięcy od daty zawarcia umowy.
Szczegóły na stronie internetowej: bip.centrumnauki.eu
Tam również: Koncepcja wystawy stałej z opisem ponad 200 eksponatów wraz z planem ich rozmieszczenia w budynku, Opis przedmiotu zamówienia, SIWZ, umowa.

Lexus Szczecin Partnerem Głównym MCN
Partnerem Głównym Morskiego Centrum Nauki został LEXUS Szczecin. Witold Jabłoński Dyrektor MCN oraz Michał Kozłowski Wiceprezes Zarządu Lexus Szczecin podpisali umowę o współpracy pomiędzy obiema instytucjami.

Przez Atlantyk do Szczecina
Trzy razy przemierzył nim Atlantyk, teraz stanie w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Na stanowisku poświęconym podróżnikowi, Aleksandrowi Dobie, będzie można m.in. zobaczyć jego oceaniczny kajak, podwieszony ponad głowami zwiedzających, a także obejrzeć projekcję multimedialną. Kajak oraz opis stanowiska zaprezentowane zostały 11 sierpnia br. ...

MCN na Pol’and’Rock Festival
Najpiękniejszy Festiwal Świata Pol’and’Rock Festival na Pomorzu Zachodnim dobiegł końca. I my tam byliśmy:)

Latarnia morska
Eksponat będzie miał prawie 9 mkw. Latarnia wyposażona będzie w reflektor oraz stanowiska do interakcji z elementami optycznymi, w tym z soczewkami Fresnela.

Morskie Centrum Nauki w barwach tęczy
W sobotę 30 lipca o 15:00 ulicami Szczecina przejdzie Czwarty Marsz Równości. Tegoroczny marsz został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Honorowym Patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Budynek Morskiego Centrum Nauki będzie w weekend podświetlony barwami tęczy.

Pracownicy MCN już w nowej siedzibie
11 lipca Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję – pozwolenie na użytkowanie budynku Morskiego Centrum Nauki.