Blog

Yara Birkeland – autonomiczny i bezemisyjny
19 listopada br. w Oslo Fjord odbył się dziewiczy rejs statku YARA Birkeland – pierwszego na świecie w pełni elektrycznego i docelowo autonomicznego kontenerowca o zerowej emisji CO2 .
Jeśli rozpoczęte właśnie testy nowych technologii dadzą pozytywne rezultaty to za dwa lata będzie transportował kontenery z nawozami mineralnymi z fabryki w mieście Porsgrunn do oddalonego o kilkanaście kilometrów portu Brevik, pokonując drogą wodną trasę o długości 7,5 mili morskiej bez załogi i bez nadzoru człowieka.
Trasa, jaką będzie pokonywał „Yara Birkeland” jest krótka, ale trudna. „Statek będzie musiał nawigować w wąskim fiordzie, przepłynąć pod dwoma mostami, poradzić sobie z prądami i dużym ruchem statków handlowych czy łodzi rekreacyjnych. Dopiero po pokonaniu tych przeszkód będzie mógł bezpiecznie zadokować w jednym z najbardziej ruchliwych portów Norwegii” – podaje portal dzienniknaukowy.pl
„Jesteśmy dumni, że możemy zaprezentować pierwszy na świecie w pełni elektryczny i samobieżny kontenerowiec. Ograniczy emisję CO 2 o 1000 ton i zastąpi 40 000 przejazdów ciężarówkami z silnikiem Diesla rocznie” – powiedział Svein Tore Holsether, dyrektor generalny Yara, cytowany w komunikacie prasowym firmy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem za dwa lata jednostka będzie mogła być certyfikowana jako autonomiczny, w pełni elektryczny kontenerowiec.
YARA Birkeland jest statkiem niewielkim (długość – 79,5 m, szerokość – 14,8 m, zanurzenie – 6m). Jednostka o nośności 3200 mt będzie mogła zabrać na pokład 120 TEU. Załadunek i rozładunek kontenerów będzie odbywał się automatycznie. Statek będzie wyposażony w automatyczny system cumowania.
– Potrzebujemy projektów, które mogą zmienić rynek, które mają potencjał, by utorować drogę innym i przyspieszyć tempo zmian. Wierzymy, że właśnie to zrobi pierwszy na świecie autonomiczny i całkowicie elektryczny kontenerowiec – powiedział Nils Kristian Nakstad, dyrektor generalny Enova, rządowego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za promocję energii odnawialnej, które przeznaczyło na sfinansowanie tego projektu 133,4 mln NOK.
Nad bezpieczeństwem statku czuwać będą trzy centra o różnym profilu działania, zajmujące się obsługą sytuacji awaryjnych i nietypowych, monitorowaniem stanu, monitorowaniem operacyjnym, wspomaganiem decyzji, nadzorem autonomicznego statku i jego otoczenia oraz wszystkimi innymi aspektami bezpieczeństwa.
(raj)
Źródło: Yara, Kongsberg, dzienniknaukowy.pl

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).