Blog

Zaćmienie Słońca na Marsie
Zaledwie 40 sekund trwało zarejestrowane przez kamerę Mastcam-Z zaćmienie Słońca przez Fobosa – jeden z dwóch księżyców Marsa – ale jest to najdokładniejsza, wykonana z największą liczbą klatek na sekundę obserwacja tego zjawiska, jaką kiedykolwiek wykonano z powierzchni „Czerwonej Planety”. Nagranie opublikowała amerykańska agencja kosmiczna NASA.
„Wiedziałam, że będzie dobrze, ale nie spodziewałam się, że efekt będzie tak niesamowity” – powiedziała Rachel Howson z Malin Space Science Systems w San Diego, jeden z członków zespołu Mastcam-Z obsługującego kamerę.
Zaćmienie miało miejsce 2 kwietnia 2022 r., 397 dnia marsjańskiej misji realizowanej przez łazik marsjański NASA „Perseverance”, na którym zainstalowano Mastercam-Z. Jakość wykonanych zdjęć uznano za znakomitą. Wpływa na nią m.in. fakt, że Mastcam-Z posiada filtr słoneczny działający jak okulary przeciwsłoneczne, zmniejszający natężenie światła.
„Można zobaczyć szczegóły w kształcie Fobosa, takie jak grzbiety i wypukłości na jego powierzchni” – powiedział Mark Lemmon, astronom planetarny z Space Science Institute w Boulder w Kolorado, który zaprogramował większość obserwacji Fobosa. „Można też zobaczyć plamy słoneczne. I fajnie, że można zobaczyć to zaćmienie dokładnie tak, jak łazik widział je z Marsa”.
Jak podaje NASA obserwacje Fobosa pozwalają naukowcom poznać orbitę marsjańskiego księżyca i sposób, w jaki jego grawitacja przyciąga powierzchnię Marsa. Grawitacja wywiera niewielki wpływ na wnętrze „Czerwonej Planety”, lekko deformując skały w jej skorupie i płaszczu. Siły te zmieniają również orbitę Fobosa. W rezultacie geofizycy mogą wykorzystać te zmiany, aby uzyskać więcej informacji na temat materiałów tworzących jego skorupę i płaszcz.
Nie są to pierwsze zdjęcia Fobosa wykonane w ramach realizowanych przez NASA misji kosmicznych na Marsie. W 2004 roku bliźniacze łaziki NASA „Spirit” i „Opportunity” wykonały pierwsze poklatkowe zdjęcia Fobos podczas zaćmienia Słońca. „Curiosity” kontynuował ten projekt dzięki filmom nakręconym przez system kamer Mastcam.
Fobos jest około 157 razy mniejszy od jedynego naturalnego satelity Ziemi, ma wymiary 26,8 x 21 x 18,4 km (22,2 km średnicy). Drugim księżycem Marsa jest Deimos. (12,6 km. średnicy)
(raj)
Źródło: NASA

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).