Blog

Zanurkował na 145,5 godziny
145 godzin i 30 minut spędził pod wodą Saddam Killany, instruktor nurkowania z Egiptu, ustanawiając w listopadzie 2020 roku u wybrzeży popularnej miejscowości Dahab nowy rekord świata w kategorii najdłuższe nurkowanie w wodach otwartych.
Wyczyn Egipcjanina wpisany został do Księgi Rekordów Guinessa. Pierwszą próbę pobicia rekordu Killany podjął we wrześniu 2017 roku. Przygotowania trwały 8 miesięcy. W ramach treningu wykonał wcześniej dwa zanurzenia, trwające 53 i 76 godzin, ćwicząc prozaiczne na powierzchni, ale skomplikowane podczas nurkowania czynności: spanie w masce pełnotwarzowej, picie, jedzenie, załatwianie wszystkich potrzeb fizjologicznych, ćwiczenia fizyczne i umysłowe a także odmawianie codziennych modlitw. (w listopadzie ubiegłego roku egipski nurek zabrał ze sobą na dno Morza Czerwonego … wielką szachownicę).
W następnej próbie, również w ramach przygotowań chciał spędzić na głębokości 10 metrów 120 godzin. Po 100 godzinach i 20 minutach lekarze zdecydowali jednak o przerwaniu próby – uznali, że kontynuowanie pobytu pod wodą mogło stanowić zagrożenie dla zdrowia nurka. Po wystąpieniu oznak choroby dekompresyjnej Egipcjanin przetransportowany został do komory hiperbarycznej. Jak podało egipskie radio NILE FM (https://nilefm.com) podczas bicia rekordu Guinessa Killany nosił pełną maskę oddechową, co pozwalało mu na swobodne oddychanie, również podczas snu pod wodą (aby móc spać był przywiązywany do rusztowania, które utrzymywało jego ciało).
Jak podało radio „źródła zbliżone do Saddama” potwierdziły, że miał pozostać pod wodą do czasu ukończenia ponad 150 godzin, ale jego lekarze uznali, że dalsze przebywanie w zanurzeniu naraziłoby jego zdrowie na ryzyko – zwłaszcza, że noszenie pełnej maski wywołało puchnięcie twarzy, niekorzystnie wpłynął też na niego kontakt ze słoną wodą. Dostarczono mu pod wodę maść i inne lekarstwa, jednak po przeprowadzeniu badań lekarze potwierdzili, że stracił ważne związki we krwi i zalecili wypisanie go po spędzeniu na dnie 145 godzin. Kontrola lekarska przeprowadzona po powrocie na powierzchnię potwierdziła, że stan nurka jest stabilny a jego zdrowiu nic nie zagraża. Wszystkich chcących powtórzyć wyczyn Egipcjanina uprzedzamy, ze jest to nurkowanie ekstremalne, wymagające wieloletniego treningu oraz niezbędnego zaplecza, zespołu wspierającego, pomocy specjalistów dbających o bezpieczeństwo nurka ( tzw. medycyny nurkowej, specjalistów ds. żywienia oraz zespołu profesjonalnych nurków, gotowych w razie potrzeby pomoc znajdującemu się pod wodą koledze).
Jak podaje serwis internetowy „JollyDiver” – portal nurkowy, który m.in. udostępnia newsy, opracowania, informacje, zdjęcia, filmy i inne treści związane z podwodnym światem ( http://jollydiver.com ) – odpowiadają oni za dostarczanie nurkowi butli, jedzenia, napojów, chronią w razie potrzeby przed niebezpiecznymi stworzeniami morskimi czy urazami, jakie może ponieść w trakcie ćwiczeń.
Jeden z zespołów odpowiedzialny jest za całodobowe monitorowanie parametrów pozwalających na ocenę stanu zdrowia nurka. Poprzedni rekord świata w najdłuższym pobycie w słonej wodzie wynosi dokładnie 142 godziny, 42 minuty i 42 sekundy. Ustanowił go w lipcu 2016 roku Turek Cem Karabay
(raj)
Żródła: https://divers24.pl/ , https://nilefm.com/ , http://jollydiver.com
Fot.: Facebook Saddam Killany

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).