Blog

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwszą płatność okiem zrealizowano we wrocławskim Sushi Naka Naka. Płatność możliwa jest już m.in. w restauracjach, kawiarniach, supermarketach, hotelach, aquaparku i basenach, salonach piękności, a nawet w kasie MPK, czy przychodni.
W 2019 r. polski fintech rozpoczął prace nad technologią pozwalającą realizować płatności biometryczne z wykorzystaniem tęczówki oka. Po wielu miesiącach testów i badań udało mu się opracować aplikację i urządzenie płatnicze obsługujące płatności biometryczne za pomocą jednego spojrzenia. Pilotaż PayEye 1.0 trwał ponad rok, realizowany był w ponad 150 miejscach we Wrocławiu. Spółka zbierała opinie użytkowników, analizowała technologię i wprowadzała kolejne usprawnienia.
Po zakończeniu pilotażu płatności okiem udostępniono PayEye 2.0 – nową usługę, w której wykorzystano fuzję biometrii oka i twarzy. Na nową usługę składają się nowatorskie terminale płatnicze eyePOS 2.0, obsługujące fuzję biometrii oraz nowoczesna aplikacja mobilna z możliwością podpięcia karty płatniczej. Unowocześniony system udostępniono 24 czerwca 2022 r.
– Po wielu miesiącach intensywnych prac możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że przyszłość dzieje się na naszych oczach. Stworzyliśmy pełny, niezależny i całkowicie bezpieczny ekosystem PayEye, i jako pierwsi na świecie wykorzystujemy fuzję biometrii twarzy i oka w płatnościach, która zapewnia podwójne bezpieczeństwo realizowanych transakcji. – komentuje Daniel Jarząb, prezes zarządu PayEye Sp.z o.o.
Usługa polega na wygodnym, prostym a zarazem bezpiecznym płaceniu jednym spojrzeniem. Możliwość zalogowania i założenia konta payeye ma każdy, kto ma zarówno dostęp do internetu, ukończone 18 lat i posiada pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Rejestracja w usłudze została uproszczona do trzech prostych kroków, takich jak pobranie aplikacji i założenie bezpłatnego konta, zrobienie selfie oraz podpięcie karty. Dzięki możliwości podpięcia danych karty płatniczej do Portfela PayEye użytkownik nie musi dodatkowo zasilać konta. Za obsługę płatności odpowiedzialny jest Planet Pay, z którym firma współpracuje w ramach obsługi Portfela PayEye w aplikacji mobilnej.
System identyfikacji biometrycznej z zastosowaniem do płatności okiem wyróżniony został w tegorocznej edycji konkursu Polski Produkt Przyszłości, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łącznie nagrodzono 18 innowacji spośród 163 zgłoszonych projektów. Jedną z dwóch głównych nagród otrzymała spółka Nanoseen za NanoseenX – innowacyjne nanomembrany do oczyszczania i odsalania wody. Pisaliśmy o nich na blogu MCN w maju br. – tutaj.
Biometria
„Słowo biometria pochodzi od greckich słów: bio (żywy, życie) oraz metron (mierzyć). Biometria oznacza zatem mierzenie indywidualnych cech ludzkiego ciała w celu potwierdzania tożsamości. To człowiek sam w sobie jest hasłem. Metody biometryczne dzielimy na dwie grupy: badające cechy fizyczne oraz cechy zachowania (behawioralne). Metody badające cechy fizyczne to rozwiązania potwierdzające tożsamość na podstawie unikalnych cech ludzkich, np. biometria odcisków palców, tęczówki oka, naczyń krwionośnych czy geometria twarzy. Metody badające cechy fizyczne to np. biometria tonu głosu czy sposobu chodu” (payeye.com)
(raj)
Źródło: PayEye Sp. z o.o.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).