Blog

Zginie 40% ryb z raf koralowych
Z najbardziej pesymistycznych prognoz wynika, że w kolejnym stuleciu ludzie mogą nie mieć już mieli szansy na obejrzenie żywych raf koralowych.
Naukowcy oceniają, że koralowce staną się jedną z pierwszych ofiar wzrostu temperatury wód w oceanach, będącego nieuchronną konsekwencją globalnego ocieplenia. Już obecnie koralowce, będące organizmami żywymi oficjalnie klasyfikowanymi jako zwierzęta, w ocieplającej się wodzie bieleją i umierają. Proces ten przyspieszają zanieczyszczenia i przełowienia.
Obumieranie koralowców zagraża gatunkom ryb znajdujących w rafach koralowych pożywienie, siedlisko i schronienie przed drapieżnikami. Z badania opublikowanego w „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences” wynika, że wzrost temperatury wody może zagrozić ponad 40 procentom ryb żyjących wokół raf. Międzynarodowy zespół naukowców, kierowany przez Giovanniego Stronę z Uniwersytetu w Helsinkach, wykonał mapy głównych regionów rafowych świata aby ocenić, w jakim stopniu różnorodność ryb rzeczywiście zależy od różnorodności koralowców. Naukowcy wykonali mapy głównych regionów rafowych świata i podzielili je na siatkę komórek mierzących jeden stopień szerokości na jeden długości geograficznej. Zmapowali różnorodność ryb i koralowców w każdej komórce, zestawiając dane z internetowych baz danych skompilowanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Przyjrzeli się 6964 gatunkom ryb raf koralowych i 119 rodzajom koralowców.
Naukowcy stworzyli model matematyczny, aby zbadać, jak różnorodność ryb zmienia się w zależności od różnorodności koralowców, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak zasolenie, temperatura i izolacja rafy. Za pomocą tego modelu przyjrzeli się trzem scenariuszom rozwoju wydarzeń aby ocenić, w jaki sposób, w odniesieniu do zmian klimatu, oczekiwana utrata koralowców w przyszłości wpłynie na bioróżnorodność ryb. Założyli, że przewidywana temperatura będzie o dwa stopnie wyższa od średniej historycznej.
Z badania wynika, że w pesymistycznym scenariuszu lokalna różnorodność ryb zmniejszy się do 2060 r. o 40% . Wiele innych gatunków zostałoby pośrednio dotkniętych skutkami obumierania koralowców. Proces ten postępowałby w różnym tempie w różnych rejonach świata – jeśli sieci pokarmowe rafy koralowej zaczną się rozpadać Środkowy Pacyfik straciłby ponad 60% gatunków ryb rafowych, podczas gdy zachodni Atlantyk – 10%.
„Dla każdego, kto kiedykolwiek lubił nurkować z rurką na rafie koralowej, lub dla milionów ludzi, którzy polegają na rybach rafowych, wyniki tego eksperymentu powinny być niepokojące” – skomentował te dane autor publikacji „EU Science Hub (The European Commission’s science and knowledge servise”)
(raj)
Źródła: royalsocietypublishing.org, ec.europa.eu, nature.com

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).