Blog

Zobaczymy się w 3D
„Wyobraź sobie, że patrzysz przez coś w rodzaju magicznego okna, a przez to okno widzisz inną osobę, naturalnej wielkości i w trzech wymiarach. Możesz mówić naturalnie, gestykulować i nawiązywać kontakt wzrokowy” – napisał na blogu Google wiceprezes firmy Clay Bavor.
Google zaprezentowała światu technologię STARLINE – realizowaną od pięciu lat eksperymentalną metodę komunikacji video, pozwalającą zobaczyć w trakcie rozmowy model 3D osoby, z którą się komunikujemy.
Dzięki STARLINE pozwoli użytkownikom naturalnie rozmawiać, gestykulować i nawiązywać kontakt wzrokowy bez konieczności korzystania z gogli wirtualnej rzeczywistości. Celem jest uzyskanie takiego by efektu, dzięki któremu użytkownik będzie mógł poczuć się tak, jakby znajdował się w tym samym pomieszczeniu, co jego rozmówca. W opracowaniu platformy wykorzystano m.in. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, kompresję obrazu w czasie rzeczywistym oraz dźwięk przestrzenny. Efektem jest wrażenie bezpośredniego, niemal fizycznego kontaktu online.
„Jedną z rzeczy, z których jesteśmy najbardziej dumni jest to, że gdy tylko usiądziesz i zaczniesz mówić, technologia schodzi na dalszy plan, a Ty możesz skupić się na tym, co najważniejsze: osobie przed Tobą” – napisano na blogu Google.
Technologia była testowana (kilka tysięcy godzin, jak podaje firma) w kilku biurach koncernu Google, łącząc współpracowników między Bay Area, Nowym Jorkiem i Seattle. Aby uzyskać wstępne opinie na temat technologii i jej zastosowań przeprowadzone również zostały sesje demonstracyjne z wybranymi partnerami korporacyjnymi w obszarach takich jak opieka zdrowotna i media. Koncern planuje wdrożenia próbne u partnerów korporacyjnych jeszcze w 2021 roku.
Projekt zaprezentowano podczas tegorocznej edycji Google I/O – konferencji programistów organizowanej przez firmę w Mountain View w Kalifornii. I/O to skrót od Input/Output. Hasłem konferencji jest: „Innovation in the Open”.
(raj)
Źródło: Google.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).