Blog

Zrób to sam – łazik marsjański
Propozycja dla tych, którzy szukają niekonwencjonalnego prezentu pod choinkę. Wystarczy około 500 EUR, dostęp do drukarki 3D i można stać się właścicielem ExoMy – łazika marsjańskiego, który można samodzielnie wydrukować, zmontować a nawet zaprogramować wedle własnych upodobań.
ExoMy to urządzenie będące zminiaturyzowaną repliką Rosalind Franklin ExoMars – łazika wysłanego przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA w misję ma Marsa (ma tam wylądować w 2022 roku) . Na stronach serwisu internetowego GitHub można znaleźć wszystkie materiały potrzebne do jego stworzenia, począwszy od instrukcji montażu aż po samouczek oprogramowania. Plany i oprogramowanie dla tej mini-wersji pełnowymiarowego eksploratora Marsa są dostępne za darmo.
Sześciokołowy łazik ExoMy został zaprojektowany przez Planetary Robotics Laboratory ESA , które specjalizuje się w opracowywaniu platform komunikacyjnych i systemów nawigacyjnych do obsługi planetarnych misji eksploracyjnych ESA. Łazik o wysokości 42 cm odtwarza kluczowe cechy swojej 2-metrowej wielkości marsjańskiej „siostry” Rosalind Franklin, w tym wiertło, panele słoneczne na tylnych skrzydłach i maszt kamery z konfigurowalną „buźką”, ustami i kapeluszem. ExoMy wykorzystuje konstrukcję „potrójnego wózka” – zawieszenia Rosalind Franklin, które pozwala pokonywać wysokie przeszkody tak wysokie, jak jego własne koło, jednocześnie utrzymując je stabilnie na podłożu.
– Chcieliśmy, aby projekt był jak najbardziej przystępny i przyjemny” – mówi niemiecki stażysta Maximillian Ehrhardt – ExoMy faktycznie rozpoczęło się jako jednorazowa demonstracja podczas Dnia Otwartego ESA w ESTEC w Holandii w 2018 roku. Goście w każdym wieku mogli przejechać nim przez labirynt„ Mars Yard ”- obiekt testowy imitujący marsjański teren. To był wielki hit, który sprawił, że pomyśleliśmy o wersji, którą ludzie mogliby stworzyć dla siebie.
Każde koło ma własny silnik, a ich bieżnik ma występy zapewniające przyczepność na nierównym podłożu. Można również wydrukować elastyczne tuleje, które nasunięte na koła zapewniają płynniejszy przejazd po równych powierzchniach.
– Skoncentrowaliśmy się na tym, aby projekt był jak najbardziej przystępny cenowo i dostępny – wyjaśnia Miro Voellmy ze Szwajcarii na stronie internetowej poświęconej projektowi – Wykorzystuje komputer Raspberry Pi i gotowe części elektroniczne dostępne online oraz w każdym sklepie hobbystycznym. Mamy nadzieję, że uczniowie lub studenci stworzą własne ExoMy
Wydrukowanie wszystkich części miniaturowego łazika zajmuje do dwóch tygodni. Wytwarza się je z biodegradowalnego materiału wykonanego ze skrobi roślinnej.
Planetary Robotics Laboratory – Laboratorium robotyki planetarnej ESA, zajmujące się wspieraniem i rozwojem projektów, poczynając od wstępnych badań, walidacji i demonstracji nowych koncepcji, poprzez analizę techniczną, symulację i prototypowanie, po udzielenie pomocy w rozwiązywaniu problemów rozwojowych podczas wdrożenia, a następnie weryfikację, czy skompletowany sprzęt jest w stanie sprostać wymaganiom misji. Laboratorium wspiera badania, rozwój i testowanie w całej ESA dwóch głównych typów robotów stosowanych w robotyce planetarnej: platformy łazików i systemy pobierania / manipulowania próbkami.
W przypadku łazików sprzęt i wiedza laboratoryjna pozwalają na ogólne prototypowanie koncepcji, ocenę i testowanie środków lokomocji, środków nawigacji i lokalizacji, autonomii logicznej, środków dowodzenia i monitorowania.
W przypadku systemów pobierania próbek / manipulacji próbkami Laboratorium oferuje wsparcie w ocenie wykonalności manipulatorów i narzędzi, prototypowaniu i testowaniu ich, a wreszcie ocenie interakcji z otoczeniem i obsługiwanym przez nie instrumentem / sprzętem.
http://www.esa.int/Enabling_Support/Space_Engineering_Technology/Planetary_Robotics_Laboratory
European Speace Agency (ESA) (Europejska Agencja Kosmiczna) – międzynarodowa organizacja krajów europejskich, której celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej. Siedziba organizacji znajduje się w Paryżu. Agencja została powołana na mocy konwencji z 30 maja 1975. https://www.esa.int/
(raj)
Żródło: ESA, Planetary Robotics Laboratory

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).