Events
Individual classes
W czasie trwania ferii zimowych zapraszamy na zajęcia powtórkowe z biologii i chemii. Więcej informacji poniżej.
Temat: Let’s Play Lego – Rzut wolny do kosza
Opis: Jak zbadać ruch piłki koszykowej do kosza? Sprawdzimy to wykorzystując zestawy Lego BricQ Motion Essential. Dzięki zbudowanej konstrukcji będziemy mogli zweryfikować, w której osi, na jakiej wysokości lub w jakiej odległości piłka trafia do celu. Będziemy eksperymentować z siłą i ruchem. Zapewniamy łatwą i praktyczną naukę poprzez doświadczenie.
Data: 16.01, 18.01
Godzina: 13:15
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
UWAGA: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun.
Temat: LEGO – Diabelski Młyn
Opis: Wprowadzamy w świat programowania wykorzystując zestawy Lego Spike Essentail. Zadaniem uczestników będzie skonstruowanie diabelskiego młyna, a następnie jego zaprogramowanie – wspólnie zastanowimy się, jak napisać program, który pozwoli na wysiadanie i wsiadanie do karuzeli minifigurkom Lego. Będziemy ulepszać i modyfikować kod, regulować prędkość i kierunek obrotu. Zajęcia są fascynującym sposobem na rozwijanie kreatywności i umiejętności technicznych u dzieci. Zajęcia trwają 60 minut.
Data: 17.01, 19.01
Godzina: 13:15
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
UWAGA: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Partnerem pracowni edukacyjnej STEAM jest firma Kongsberg Maritime Poland
Temat: Zimowe łapacze snów
Opis: Ciii! U niektórych zwierząt wciąż trwa najdłuższy w roku „sen”. Dlaczego jest to im tak potrzebne? Które gatunki przesypiają zimę w Polsce? Podczas tych zajęć poznacie odpowiedź na powyższe pytania oraz w rodzinnych duetach stworzycie własny łapacz snów. Zajęcia trwają ok. 60 min.
Data: 16.01.2024
Godzina: 13:15
Wiek: 6-9
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Temat: Rodzinne budowanie karmników
Opis: Zapraszamy na warsztaty podczas, których rodzinne duety stworzą własny karmnik dla ptaków! Poznacie podstawowe narzędzia przydatne w warsztacie stolarskim. Gotowe dzieła zabierzecie ze sobą, aby dokarmiać ptasich przyjaciół w waszej okolicy. Zajęcia trwają ok. 60 min
Data: 17.01.2024
Godzina: 13:15
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Temat: Roztańczony nietoperz
Opis: Co to za dziwne stworzenie? To nie ptak, to nie mysz, to nietoperz! Może wydawać się odrobinę straszny, ale nie ma się co bać! Zwłaszcza, kiedy nasze nietoperze są zabawkami. I to całkiem wesołymi, machającymi skrzydłami, drewnianymi, samodzielnie wykonanymi i ozdobionymi przez uczestników. Zajęcia trwają ok. 60 min.
Data: 18.01.2024
Godzina: 13:15
Wiek: 6-9 lat
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Temat: Warsztaty pachnące lawendą
Opis: Na tych warsztatach rodzinne duety z użyciem maszyn do szycia stworzą woreczki wypełnione lawendą. Przygotujemy również zawieszki, które ozdobią nasze wyroby. Zapraszamy opiekunów z dziećmi od 6 roku życia. Zajęcia trwają ok. 60 min.
Data: 19.01.2024
Godzina: 13:15
Wiek: 6+
Liczba miejsc: 8 par (opiekun + dziecko)
Uwagi: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun
Weekendowe kursy chemiczne dla uczniów w pracowni biologiczno-chemicznej to autorskie zajęcia, stworzone dla licealistów, którzy chcą odkryć chemię w praktyce. Każdy z nich to 22 spotkania, w małych, kameralnych grupach do max. 8 osób! Przed Wami 3 modele kursu:
CHEMIA I – kurs z chemii nieorganicznej i ogólnej, gdzie poznasz podstawy dot. budowy atomu, chemię jądrową, budowę i kształt cząsteczek, hybrydyzację, klasyfikację związków nieorganicznych – a to wszystko bogate w mnóstwo doświadczeń chemicznych, które wykonasz samodzielnie w świetnie wyposażonym laboratorium! Szykuj się na wykrywanie kationów i miareczkowanie!
CHEMIA II – kinetyka reakcji, układy gazowe, elektrochemia i reakcje redoks – to wszystko przed Tobą na tym kursie! Nie zabraknie także efektów energetycznych, poznasz też reakcje w roztworach wodnych i to, co to znaczy mieć peHa! Stworzysz własne ogniwo galwaniczne i przeprowadzisz jego pomiary. Zadania Cię nie ominą!
CHEMIA III – węgiel, węgiel i jeszcze raz węgiel! Chemia organiczna, a w niej alkany, alkeny, alkiny, związki aromatyczne, cykliczne! Dużą część kursu poświęcisz na odkrywaniu właściwości związków z tych grup, a także ich pochodnych, robiąc przeróżne doświadczenia chemiczne, od wykrywania wiązań wielokrotnych, po miareczkowaniu aspiryny.
NUMER KONTA DO PŁATNOŚCI ZA KURS:
63 1240 3927 1111 0010 8265 8723
Tytuł: Imię_Nazwisko_KURSCHEMIA(I/II/III*)_GRUPA_(A/B*)
* – wybrać właściwe, w przypadku grupy informacja przyjdzie mailowo po rejestracji uczestnika.
REGULAMIN I FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY:
Regulamin i formularz – kliknij
PROGRAM ROZSZERZONY KURSU – kliknij
“Cześć, nazywam się Adam i chciałbym Cię wprowadzić w świat odkrywania chemii, dociekania i rozwiązywania problemów naukowych, a przede wszystkim w tajniki pracy laboratoryjnej, doświadczeń chemicznych i zadań, aby żaden sprawdzian, kartkówka czy egzamin maturalny nie był dla Ciebie wyzwaniem, a tylko formalnością do wymarzonych studiów, formalnością, którą bez żadnych problemów ze swoją wiedzą chemiczną wypełnisz”.
Adam to edukator pracowni biologiczno-chemicznej, który otworzy przed Wami świat chemii.
Studiuje kierunek Inżynieria w Medycynie na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, prowadzi zajęcia dla licealistów. Jest także początkującym naukowcem z tytułem laureata w konkursie naukowym @Explory. Jego naukowe doświadczenie pozwoli Wam bardzo dobrze zrozumieć procesy zachodzące wokół nas, zarówno to w roztworach wodnych, czy na poziomie nanotechnologii. Adam prowadzi zajęcia i warsztaty dla nauczycieli, został nominowany do finału konkursu “Popularyzator Nauki” Nauka w Polsce. Zapraszamy na weekendowe zajęcia z Adamem!
Wydarzenia edukacyjne
ZIMOWE PÓŁKOLONIE Z MORSKIM CENTRUM NAUKI W SZCZECINIE!
Morskie Centrum Nauki to przestrzeń, która edukuje, pozwala zdobywać nową wiedzę, poszerza horyzonty, zachęca do rozwijania potencjału twórczego dzieci!
Nie inaczej będzie na zimowych półkoloniach, które po raz pierwszy będą organizowane w Morskim Centrum Nauki. Uczymy się poprzez zabawę! Każdy uczestnik półkolonii otrzyma ogromną dawkę wiedzy na różnorodne tematy, której zdobywanie będzie oparte na grach, ćwiczeniach praktycznych, miłej atmosferze i niezapomnianych wspomnieniach!
Program półkolonii jest przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej w wieku 8-11 lat.
Zapisy ruszają 3 stycznia, odbywają się drogą mailową (polkolonia@centrumnauki.eu) i trwają do wyczerpania miejsc.
Turnus zimowej półkolonii w MCN będzie trwał od 22 – 26 stycznia 2024 r. Uczestników czeka 5 dni wypełnionych ciekawymi atrakcjami i angażującymi zajęciami:
W pierwszy dzień poznamy Tajemnice Wszechświata. Wybierzemy się na seans do Planetarium, aby zgłębiać tajniki Kosmosu. Zaprzyjaźnimy się z Robotem Photonem i pomożemy mu odbyć bezpieczną Misję na Marsa. Poznamy sekrety Układu Słonecznego, a przy okazji nauczymy się kodowania i programowania. Wykorzystując długopisy 3D stworzymy własne, oryginalne planety, komety i rakiety!
W drugim dniu zaznajomimy się bliżej z Archimedesem, z jego prawami oraz staniemy do wyzwania, jakie przed nami postawi. Poznamy pojęcia i wielkości fizyczne, zaplanujemy i przeprowadzimy obserwacje i doświadczenia oraz nauczymy się wyciągać wnioski. Skorzystamy z narzędzi oraz sprzętu technicznego i dowiemy się, jak bezpiecznie z niego korzystać.
Trzeci dzień to fizyka w praktyce! Przed uczestnikami pierwsze zajęcia stolarskie oraz stworzenie pierwszych własnoręcznych konstrukcji. Poznamy takie pojęcia jak ruch, siła, energia.
W czwarty dzień będziemy rozwijać kompetencje informatyczne z wykorzystaniem nowych technologii – wcielimy się w Młodych Programistów! Wykorzystując zestawy edukacyjne LEGO będziemy układać i programować algorytmy, wyszukiwać błędy i szukać rozwiązań.
Piąty dzień to niezapomniane wspomnienia ze zwiedzania Morskiego Centrum Nauki. Przejdziemy ścieżkami edukacyjnymi, które pozwolą nam zgłębić prawa fizyki, chemii, biologii, hydrologii i mechaniki. Dzieci wezmą udział w grze na orientację, która pozwoli im utrwalić zdobytą wiedzę.
Zajęcia półkolonijne będą odbywać się m.in w Pracowniach Edukacyjnych MCN – w Pracowni STEAM oraz w Modelarni 2.0. Wykorzystywane będą najnowsze wyposażenia takie jak zestawy edukacyjne LEGO Education, Robot Photon, SMARTFLOOR – interaktywna podłoga, długopisy 3D, narzędzia stolarskie i wiele więcej!
Uczestnicy wezmą również udział w seansie w Planetarium oraz odwiedzą wystawę stałą Morskiego Centrum Nauki. Każdy dzień programu zawiera zajęcia integracyjno-ruchowe, profilaktyczne, edukacyjne. Program półkolonii stworzony przez Edukatorów MCN jest interdyscyplinarny i ma na celu rozwijać różne zdolności i umiejętności dzieci. Kładziemy nacisk na pracę w grupach, aby rozwijać kompetencje społeczne, ale także na zajęcia indywidualne, aby każdy uczestnik miał przestrzeń do samodzielnego wyrażenia siebie.
Organizator zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w programie oraz odwołania półkolonii w przypadku nie uzbierania wystarczającej ilości chętnych (minimum 8 osób).
Cena turnusu: 600 zł
Dane kontaktowe: polkolonia@centrumnauki.eu.
Jak się zgłosić?
Zgłoszenia przyjmowane są na adres mailowy polkolonia@centrumnauki.eu. Prosimy, aby w mailu zgłoszeniowym zamieścić następujące dane:
- imię i nazwisko dziecka;
- rok urodzenia dziecka;
- imię i nazwisko rodzica/opiekuna;
- telefon do rodzica/opiekuna.
W mailu zwrotnym otrzymają Państwo informację o potwierdzeniu zapisu, dane do przelewu oraz kartę kwalifikacyjną. W ciągu 3 dni od potwierdzenia rezerwacji należy dokonać przelewu oraz odesłać skan karty kwalifikacyjnej. Nie uiszczenie płatności jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca.
Dane do przelewu:
nr konta: 63 1240 3927 1111 0010 8265 8723
tytuł: Imię_Nazwisko_Półkolonia 22-26.01.2024
Temat: Biologia – przygotowanie do matury
Opis: Zajęcia powtórkowe z biologii ze szczególnym naciskiem na projektowanie oraz samodzielne wykonywanie doświadczeń biologicznych. Istnieje możliwość zakupu biletów na wybrany dzień – zajęcia odbywają się od 16 do 19 stycznia 2023 r.
16 stycznia (wtorek, 10:00 – 13:00):
W programie:
Wpływ czynników środowiskowych na transport przez błony, plazmoliza, potencjał wody.
17 stycznia (środa, 10:00 – 13:00):
W programie:
Fotosynteza, transport wody w roślinie, mitoza.
18 stycznia (czwartek, 10:00 – 13:00):
W programie:
Przeprowadzanie reakcji charakterystycznych dla węglowodanów, identyfikowanie nieznanych cukrów.
19 stycznia (piątek, 10:00 – 13:00):
W programie:
Reakcje charakterystyczne dla aminokwasów, enzymy.
Wiek: 15+
Liczba miejsc: 16
Cena: 50 zł / 1 zajęcia
Prowadząca zajęcia:
Olga Sierawska, z wykształcenia magister nauk biologicznych. Od 2021 roku kształci się w Szkole Doktorskiej i Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest dyplomowanym behawiorystą zwierzęcym, zoopsychologiem oraz ukończyła kurs technika weterynarii. Ceni sobie rozwój osobisty i naukowy, dlatego bierze udział w kursach, regularnie publikuję artykuły w renomowanych czasopismach naukowych oraz uczestniczy w konferencjach naukowych. Popularyzuję naukę od studiów, prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży, nagrywając podcasty i prowadząc media społecznościowe. Niedawno została laureatką 3 kategorii w konkursie Popularyzacja-Grywalizacja portalu eDoktorant.pl oraz otrzymała nagrodę GRAND PRIX w kategorii Najlepszy popularyzator — SOCIAL MEDIA.
Instagram: https://www.instagram.com/olgasierawska/
TikTok: https://www.tiktok.com/@olgasierawska
Temat: Chemia – przygotowanie do matury
Opis: Zajęcia powtórkowe z chemii dotyczące roztworów oraz reakcji w roztworach wodnych ze szczególnym naciskiem na projektowanie oraz samodzielne wykonywanie doświadczeń chemicznych. Istnieje możliwość zakupu biletów na wybrany dzień – zajęcia odbywają się od 23 do 26 stycznia 2023 r.
23 stycznia (wtorek, 10:00 – 13:00):
W programie:
wprowadzenie: przygotowanie do pracy ze szkłem laboratoryjnym;
– przypomnienie podstawowych definicji i pojęć z działów roztwory;
– opisywanie sposobów rozdzielenia roztworów właściwych na składniki;
– wykonywanie doświadczenie pozwalające rozdzielić mieszaninę niejednorodną na składniki.
24 stycznia (środa, 10:00 – 13:00):
W programie:
– wykonywanie obliczeń związanych z przegotowaniem, rozcieńczeniem i zatężeniem roztworów z zastosowaniem pojęć: stężenie procentowe, molowe oraz rozpuszczalność;
– wykonywanie doświadczeń związanych z otrzymaniem roztworów o zadanym stężeniem procentowym i molowym.
25 stycznia (czwartek, 10:00 – 13:00):
W programie:
– projektowanie i przeprowadzanie reakcji zobojętniania i strącania oraz pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
26 stycznia (piątek, 10:00 – 13:00):
W programie:
– projektowanie i przeprowadzanie reakcji wybranych metali wobec kwasów nieutleniających i utleniających oraz pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
Wiek: 15+
Liczba miejsc: 16
Cena: 50 zł / 1 zajęcia
Prowadząca zajęcia:
dr Aleksandra Ibragimow, adiunkt na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca akademicki i nauczyciel mianowany chemii oraz języka niemieckiego z wieloletnim stażem. Od kilku miesięcy także edukatorka w naszej pracowni biologiczno-chemicznej. Z pasją popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Naukowo zajmuje się problematyką zanieczyszczenia osadów rzecznych metalami śladowymi ze szczególnym uwzględnieniem rzeki Odry.
Contact
Anna Kossak-Błachowicz
Education specialist
tel.: 574 780 150
e-mail: edukacja@centrumnauki.eu
FAQ
Cloakrooms are at the level -1
Parking for guests
Buy tickets online
Please gather 10 minutes before the start of class in a designated area
In the case of people with special educational needs, in particular those resulting from disabilities and health conditions, before purchasing a ticket, please contact the Education Specialist by phone to confirm the possibility of safe participation in the selected classes.
