Zapraszamy na wernisaż wystawy włoskiego artysty Tarshito, która odbędzie się 25 kwietnia o godz. 17:30 w strefie wystaw czasowych (1. piętro).
Zapraszamy na wernisaż wystawy włoskiego artysty Tarshito N. Strippoli pt. „Universum, czyli wizjonerski wszechświat Tarshito”
Obraz kwitnącej łodzi reprezentuje esencję punktu przybycia wystawy UNIVERSUM Tarshito, której kuratorką jest Diana Del Mastro. Jest świadectwem dążenia artysty do przerysowania i przeformułowania mapy świata.
Łódź jest symbolem połączenia światów ziemskich, wymiarów wodnych i niebieskich, granic między krajami i miastami. Tarshito postrzega świat jako jedną wielką rodzinę, połączoną ponadczasowymi nićmi Miłości, Kreatywności i Połączenia. Postrzega siebie jako budowniczego mostów kulturowych poprzez sztukę, mocno wierząc, że sztuka ma moc rozbrajania, obejmowania i oświetlania, służąc jako latarnia nadziei w podzielonym świecie.
Tarshito rozpoczął swoją podróż artystyczną podróżą do Indii w 1979 roku, gdzie spotkał swojego duchowego przewodnika Osho, który ochrzcił go mianem „Tarshito”, co oznacza „poszukiwacz wewnętrznej wiedzy”. Od tego momentu podróże po całym świecie są dla niego wzbogaceniem repertuaru artystycznego, a także pomocą w nawiązywaniu szczególnych więzi z rodzimymi rzemieślnikami.
Tarshito współpracował z tradycyjnymi artystami z Nepalu, Tajlandii, Brazylii, Maroka, Bangladeszu, Peru, Chin, Urugwaju i Argentyny. Zdecydował się na współpracę z rodzimymi malarzami, spędzając wiele lat na kontaktach z artystami na wsiach, poszerzając swoje horyzonty, aby objąć społeczność globalną, przekonywał, że istota wartości życiowych i korzeni człowieczeństwa leży w tradycji.
Tarshito zaprasza gości UNIVERSUM do duchowej podróży, która rozpoczyna się w głąb własnej duszy, odkrywając na nowo własną Esencję Światła, która pozwala im zyskać szerszą i jaśniejszą perspektywę, aby stać się świadomymi siebie i otaczającego świata jako cały wszechświat.
Tarshito, aka Nicola Strippoli (1952), znany współczesny włoski artysta, architekt i profesor sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji i w Bari, który pracuje w wielu mediach i jest aktywnie zaangażowany w liczne współprace z tradycyjną sztuką tubylczą na całym świecie.
Tarshito, pochodzący z Bari, na południu Włoch, wyruszył do Indii pod koniec lat 70., gdzie rozpoczął twórczą współpracę z indyjskimi artystami tradycyjnymi i rozwinął swój własny, wyjątkowy i potężny styl. Od tego czasu, w trakcie częstych wizyt w Indiach i innych częściach świata, włoski artysta kontynuował współpracę z praktykami sztuki tradycyjnej. Podczas swojej długiej i bogatej kariery Tarshito pracował ze współczesną wizją sztuki we współpracy z rdzennymi tradycjami, takimi jak Maroko, Meksyk, Peru, Korea Południowa, Bangladesz, Chiny, Brazylia, Tajlandia, Kolumbia, Argentyna, Birma, Mongolia.
Prace Tarshito były pokazywane w różnych muzeach na całym świecie, takich jak: Craft Museum, Delhi, Indie, 2001; Muzeum Narodowe w Szczecinie, Polska, 2009; Triennale, Milano, Włochy, 2014; Muzeum Miejskie, Katmandu, Nepal, 2015; Muzeum Narodowe w Dhace, Bangladesz, 2016; Muzeum Lapidarium, Zagrzeb, Chorwacja, 2016; główne muzea regionu Apulia, Włochy, 2022; Muzeum Taminango, Pasto, Kolumbia, 2023; Muzeum Bihar, Patna, Indie, 2023; Craft Museum, Delhi, Indie, 2024.
We Włoskich Instytutach Kultury różnych miast, takich jak: Delhi-Indie, Meksyk-Meksyk, Lima-Peru, Rabat-Maroko, Strasburg-Francja, Zagrzeb-Chorwacja, Montevideo-Urugwaj, Melbourne-Australia, Seul-Korea Południowa, w różnych galeriach Delhi, Kalkuty, Bombaju, Indii, Katmandu, Nepalu, Bangkoku, Tajlandii.
Brał udział w: Biennale di Venezia w 2011 r., Cusco Biennale w 2021 r., a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i publicznych w Indiach (Devi Art Foundation), Bangladeszu (Bengal Art Foundation), Belgii (Museum of Sacred Art).
W ciągu ostatnich kilku lat maluje połowę dzieł sztuki we Włoszech wraz ze swoim zespołem, a reszta obrazu jest następnie uzupełniana przez lokalnych artystów z krajów, które odwiedza, w ten sposób każde dzieło sztuki jest połączeniem stylów w duchu współpracy i jedności, braterstwa i siostrzeństwa między ludźmi.
Dzieła Tarshito obejmują tkanie dywanów, haft, modelowanie terakoty, malarstwo miniaturowe, gigantyczne rzeźby wazowe. Jego sztuka definiuje się w kategoriach osobistej interakcji i wspólnej inspiracji oraz wizji Nowej Ziemi i Nowej Ludzkości.
Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia (czwartek) o godz. 17:30 w strefie wystaw czasowych (1. piętro). Wstęp wolny.