Zapraszamy na zajęcia powtórkowe z biologii i chemii – prawdziwe laboratoryjne doświadczenie, w którym teoria spotyka się z praktyką, a każdy eksperyment przybliża was do sukcesu na maturze.
W pracowni biologicznej, (4-7 lutego), pod przewodnictwem mgr Olgi Sierawskiej – immunologa, doktorantki i cenionej edukatorki – odkryjecie fascynujący świat eksperymentów biologicznych. Każdy dzień przyniesie nowe wyzwania:
- We wtorek zanurzycie się w świat biochemii, badając obecność podstawowych związków organicznych jak sacharydy, białka i lipidy w materiale biologicznym.
- Środa przyniesie spotkanie ze światem enzymów i czynnikami, które wpływają na ich aktywność.
- Czwartek to dzień eksperymentów – najpierw z drożdżami przeprowadzającymi fermentację alkoholową, potem badania wpływu czynników środowiska na intensywność fotosyntezy; przeprowadzimy też doświadczenie porównujące zagęszczenie i rozmieszczenie aparatów szparkowych u roślin różnych siedlisk.
- Tydzień zwieńczy piątek przy mikroskopie i przygotowywanie preparatów świeżych.
W pracowni chemicznej, (11-14 lutego), dr Aleksandra Ibragimow – doświadczona nauczycielka i egzaminatorka OKE – przeprowadzi was przez świat roztworów i reakcji chemicznych w roztworach wodnych.
- Pierwszy dzień wprowadzi was do pracy ze szkłem laboratoryjnym, przypomnimy podstawowe definicje i pojęcia dotyczące roztworów; poznacie też sposoby rozdzielania roztworów właściwych na składniki i wykonacie doświadczenia pozwalające rozdzielić roztwory właściwe i mieszaninę jednorodną na składniki.
- W środę zmierzycie się w praktycznymi obliczeniami związanymi z przygotowaniem, rozcieńczeniem i zatężeniem roztworów z zastosowaniem pojęć: stężenie procentowe, molowe oraz rozpuszczalność. Wykonamy doświadczenia związane z otrzymaniem roztworów o zadanym stężeniu procentowym i molowym.
- Czwartek przyniesie eksperymenty z reakcjami zobojętniania i strącania i pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
- W walentynkowy piątek czeka was przygoda z reakcjami wybranych metali wobec kwasów nieutleniających i utleniających oraz pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
Każde zajęcia trwają od 10:00 do 13:00, a wy możecie wybrać dowolne dni lub uczestniczyć w całym programie.
Prowadzące zajęcia to nie tylko wykwalifikowane specjalistki, ale prawdziwe pasjonatki nauki.
Olga Sierawska – immunolog, magister nauk biologicznych, technik weterynarii, behawiorysta zwierzęcy oraz zoopsycholog. Od 2021 roku uczy się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Ceni sobie rozwój osobisty i naukowy, dlatego nieustannie się dokształca – w ciągu ostatnich lat ukończyła ponad 50 kursów. Regularnie publikuje artykuły w renomowanych czasopismach naukowych oraz uczestniczy w konferencjach naukowych. Pracuje w Morskim Centrum Nauki jako edukatorka w Dziale Edukacji i Popularyzacji Nauki, gdzie opracowuje i przeprowadza zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Za działalność popularyzatorską otrzymuje liczne nagrody na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim.
Dr Aleksandra Ibragimow – nauczyciel dyplomowany oraz egzaminatorka OKE z chemii, edukatorka w pracowni biologiczno-chemicznej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Z pasją popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
By kupić bilet na zajęcia w pracowni biologicznej: centrumnauki.eu >> kup bilet >> 4 luty >> pracownie edukacyjne;
By kupić bilet na zajęcia w pracowni chemicznej: centrumnauki.eu >> kup bilet >> 11 luty >> pracownie edukacyjne.
Serdecznie zapraszamy!