27 lipca minęły dokładnie dwa miesiąca od otwarcia Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Z tej okazji podsumowaliśmy naszą, na razie krótką, działalność.
Wystawę i planetarium odwiedziło już ponad 46 tysięcy osób, czyli około 900 zwiedzających dziennie! To prawie dwa razy więcej, niż planowano. Spodziewano się, że rocznie Morskie Centrum Nauki odwiedzi 150 tysięcy osób. Przy dotychczasowym zainteresowaniu zwiedzających może być nawet 270 tysięcy w ciągu roku. Najwyższą na razie frekwencję odnotowano w sobotę 10 czerwca. Tego dnia MCN odwiedziło aż 1655 osób.
Wielkim powodzeniem cieszą się seanse filmowe w planetarium MCN. Od majowego otwarcia planetarium odwiedziło już ponad 6 tysięcy osób. Ciekawą ofertą wzbogacającą repertuar planetarium są wykłady Nikoli Bukowieckiej z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk na temat kosmosu ilustrowane kosmicznymi obrazami, które odbywać się będą również w sierpniu.
– Cieszę się, że Morskie Centrum Nauki tak bardzo trafiło w gusta naszych mieszkańców i turystów. Mimo różnych opinii na etapie tworzenia tego niezwykłego miejsca, widzimy, że cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem. Świadczy o tym duża liczba gości odwiedzających je każdego dnia. To kolejny dowód na to, że warto konsekwentnie zmieniać Szczecin i Pomorze Zachodnie ? mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
Największym zainteresowaniem zwiedzających wystawę stałą cieszą się eksponaty interaktywne, a wśród nich stanowisko, gdzie można własnoręcznie uformować swoją mapę, wziąć udział w wyścigu kanadyjką , przebrać się za marynarza, wdrapać po rejach trzynastometrowego masztu na bocianie gniazdo czy sterować statkiem z mostka kapitańskiego. Pomocą w zwiedzaniu wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki służy 51 animatorów. Są wśród nich studenci i uczniowie liceów a także osoby starsze. Animatorów wspomaga dwóch kapitanów żeglugi wielkiej pracujących w swoich mundurach.
Zdarza się, że niektóre eksponaty nie wytrzymują żywiołowości użytkowników i muszą być naprawiane. Dotyczy to zazwyczaj kilku stanowisk dziennie na ponad 200 eksponatów znajdujących się na wystawie. Aby umożliwić korzystanie z tarasu widokowego po godzinach otwarcia, MCN uruchomił bezpłatny dostęp poprzez zewnętrzną klatkę schodową. Z tej możliwości skorzystało każdego dnia 600 – 700 osób. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu zwiedzających zdecydowano o przedłużeniu możliwości bezpłatnego wstępu na taras, codziennie w godzinach od 17.00 do 21.00.
Taras jest miejscem wielu interesujących imprez. Tu podpisano w czerwcu umowę z SEC, Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski uhonorował 20 finalistów konkursu gospodarczego. Bardzo atrakcyjnie wyglądały pokazy fitness i fotograficzne sesje ślubne. Ciekawie wypadła akcja promocyjna dla klientów Outlet Park. W sali konferencyjnej Morskiego Centrum Nauki zorganizowano galę wręczenia nagród 15. edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL oraz posiedzenie Rady Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Szkolenie przeprowadziła swoim pracownikom Ergo Hestia a specjalistyczne warsztaty zorganizowała firma Demant. Wydarzeniem artystycznym był wernisaż wystawy malarstwa Macieja Woltmana zatytułowanej ?Prace na mapach?.
Dużym powodzeniem odwiedzających cieszą się zakupy w sklepiku z morskimi pamiątkami i przedmiotami użytkowymi z logo MCN. Są tu np. unikatowe drewniane pocztówki interaktywne wyświetlające film zrealizowany przez dział digitalizacji, obrazujący budowę Morskiego Centrum Nauki. Sklepik współpracuje ze szczecińskimi firmami, które dostarczają produkty związane z morzem, takimi jak zdobywca znaku ?Zrobione w Szczecinie?, firmą produkującą biżuterię marynistyczną czy popularną firmą Szczeciński Town Shop oferującą czapki, torby, koszulki i inne produkty odwołujące się do charakteru naszego miasta.
Najmłodsi i ich opiekunowie chętnie odwiedzają funkcjonujące na parterze bistro ?Na fali?, które oferuje klientom dania obiadowe oraz kanapki, napoje, przekąski, lody i desery.
Drugi miesiąc funkcjonowania Morskiego Centrum Nauki przyniósł kolejny rekord frekwencji. Tłumy zwiedzających nie maleją, bilety na seanse w planetarium rozchodzą się bardzo szybko. Warto śledzić repertuar i kupić bilety za pomocą strony internetowej www.centrumnauki.eu (zakładka ?Kup bilet?).