Trzy dni trwała konferencja Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPIN” pt. „Przewroty w nauce. Człowiek w centrum”, której Morskie Centrum Nauki było gospodarzem.
Do Szczecina przyjechali przedstawiciele największych centrów nauki w Polsce. W konferencji wzięli udział pracownicy m.in.
- Centrum Nauki Kopernik;
- Centrum Nauki Experyment;
- Hevelianum;
- Hydropolis;
- Centrum Nauki Keplera;
- EC1 Łódź – Miasto Kultury;
- Planetarium Śląskie;
- Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy;
- Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”;
- Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon;
- Epi-Centrum Nauki;
- Centrum Nauki Leonardo da Vinci.
Co się działo?
Oficjalne rozpoczęcie konferencji odbyło się w Teatrze Polskim w Szczecinie, gdzie prof. Tadeusz Gadacz poprowadził wykład inauguracyjny pt. „O myśleniu w czasach posthumanizmu”. Następnie odbył się bardzo zabawny spektakl artystyczny pt. „Rewia kabaretowa”, w której uczestniczyli aktorzy Teatru Polskiego. Po wszystkim na uczestników czekał bankiet.
Drugi dzień to już intensywne panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania i wartościowe rozmowy. Wieczorem w Morskim Centrum Nauki odbył się popularny Nocturn, podczas którego uczestnicy mogli samodzielnie zwiedzić naszą wystawę stałą. Zaplanowaliśmy także oprowadzanie po pracowniach edukacyjnych oraz seanse w planetarium. O warstwę muzyczną zadbał Sylwester Ostrowski wraz z zespołem jazzowym.
Podczas paneli swój wykład miała firma iKSORIS, nasz partner wspierający, pt. „Jak automatyzować procesy sprzedażowe, by spełniały oczekiwania współczesnego konsumenta?”, który poprowadził Piotr Szuba, współwłaściciel iKSORIS.
Panel pt. „Jak do tego (nie) doszło? (Nie) Wiem” objaśniał funkcjonowanie centrów nauki przed, podczas i po pandemii koronawirusa. Ada Florentyna-Pawlak prowadziła wartościowe spotkanie pt. „Sztuczna inteligencja i edukacja w mediach syntetycznych”, edukatorki przybliżyły temat „Animator w centrum. Przewroty w instytucjach kultury i nauki”, a dziennikarka Agnieszka Kliks-Pudlik poprowadziła wykład pt. „Język komunikacji naukowej, czyli jak pisać prosto i ciekawie o skomplikowanych tematach”.
Wszystkie panele były inspirujące i ciekawe, a co najważniejsze – uczestnicy chętnie brali w nich udział!
Dziękujemy także naszym partnerom wspierającym, czyli firmom Iksoris oraz TLS – Boca Systems.