Nareszcie się doczekaliśmy! 25 czerwca o godzinie 8:31 usłyszeliśmy upragnione odliczanie i rakieta Falcon 9 uniosła się w powietrze unosząc uczestników misji Axiom 4, z drugim Polakiem w kosmosie – Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim.
Na tę chwilę czekaliśmy niemal 48 lat, od momentu, gdy potwierdzony został lot generała Mirosława Hermaszewskiego. Mimo blisko pięciu dekad rozwoju programu kosmicznego, nie udało nam się wysłać w przestrzeń kosmiczną kolejnego polskiego astronauty. Aż do teraz.
W Centrum Kennedy’ego na florydzkim przylądku Canaveral, na platformie startowej 39A, która pamięta tak historyczne wydarzenia jak start misji Apollo 11 i pierwszego lotu promu Columbia, dziś historię napisała załoga misji Axiom-4 i nasz rodak – specjalista misji Sławosz Uznański-Wiśniewski. O godzinie 8:31 czasu polskiego zakończyło się odliczanie i ryk dziewięciu potężnych silników Merlin1D wypełnił uszy licznie zgromadzonej w planetarium Morskiego Centrum Nauki publiczności, która z zapartym tchem oglądała na planetarnej kopule unoszącą się rakietę Falcon 9 Block 5 i kapsułę Dragon Crew z czterema astronautami na pokładzie.
Start i odrzucanie boostera przebiegł wzorowo, dane nam było usłyszeć ważne słowa „nominal takeoff” świadczące o perfekcyjnym dopasowaniu realnego startu do symulacyjnych oczekiwań i w tej chwili kapsuła Dragon umieszczona na niskiej orbicie Ziemi zmierza ku swojemu celowi – Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Misja Axiom-4 obejmuje szereg eksperymentów naukowych, w tym 13 polskich, które są realizowane we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Eksperymenty te dotyczą różnych obszarów, takich jak badania nad wpływem izolacji kosmicznej na zdrowie psychiczne, zmiany w mikroflorze jelitowej, wpływ mikrograwitacji na układ odpornościowy, oraz metody obniżania poziomu stresu w warunkach izolacji.
Jutro (26 czerwca) około godziny 13:00 czasu polskiego przewidziane jest dokowanie kapsuły Dragon Crew do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci misji Axiom-4 spędzą tam czternaście dni, po czym wrócą na ojczystą planetę. Trzymamy kciuki!