Zajęcia indywidualne
Zajęcia indywidualne
I tydzień ferii 4-7 luty
Od wtorku do piątku w godzinach 10 – 13 zapraszamy na maturalne zajęcia powtórkowe z biologii ze szczególnym naciskiem na projektowanie oraz samodzielne wykonywanie doświadczeń.
Wtorek, 4 luty:
– planowanie i przeprowadzanie doświadczeń wykazujących obecność sacharydów, białek i lipidów w materiale biologicznym (treści kształcenia: I.2.1-3.)
Środa, 5 luty:
– planowanie i przeprowadzanie doświadczeń badających wpływ różnych czynników na aktywność enzymów (treści kształcenia: III.3.5., XI.2.1f.)
Czwartek, 6 luty:
– planowanie i przeprowadzanie doświadczeń wykazujących, że drożdże przeprowadzają fermentację alkoholową (treści kształcenia: VII.2.)
– planowanie i przeprowadzanie doświadczeń badających wpływ czynników środowiska na intensywność fotosyntezy (treści kształcenia: IX.4.5.)
– planowanie i przeprowadzanie doświadczenie porównujące zagęszczenie i rozmieszczenie aparatów szparkowych u roślin różnych siedlisk (treści kształcenia: IX.3.3.)
Piątek, 7 luty:
– przygotowywanie preparatów świeżych oraz przeprowadzanie obserwacji mikroskopowych (cele kształcenia: II.6., treści kształcenia: II.1.4.)
Prowadząca zajęcia:
Olga Sierawska – immunolog, magister nauk biologicznych, technik weterynarii, behawiorysta zwierzęcy oraz zoopsycholog. Od 2021 roku kształci się w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Ceni sobie rozwój osobisty i naukowy, dlatego ciągle się kształci – w ciągu ostatnich lat ukończyła ponad 50 kursów. Regularnie publikuje artykuły w renomowanych czasopismach naukowych oraz uczestniczy w konferencjach naukowych. Pracuje w Morskim Centrum Nauki jako Edukatorka w Dziale Edukacji i Popularyzacji Nauki, gdzie opracowuje i przeprowadza zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Za działalność popularyzatorską otrzymuje liczne nagrody na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim.
Ilość miejsc na każdy dzień: 16 osób
Cena biletu za 1 zajęcia: 50 zł
II tydzień ferii 11-14 luty
Od wtorku do piątku w godzinach 10 – 13 zapraszamy na maturalne zajęcia powtórkowe z chemii dotyczące roztworów oraz reakcji w roztworach wodnych ze szczególnym naciskiem na projektowanie oraz samodzielne wykonywanie doświadczeń chemicznych.
Wtorek, 11 lutego:
– wprowadzenie: przygotowanie do pracy ze szkłem laboratoryjnym;
– przypomnienie podstawowych definicji i pojęć z działu roztwory:
– opisywanie sposobów rozdzielenia roztworów właściwych na składniki;
– wykonywanie doświadczenie pozwalające rozdzielić mieszaninę niejednorodną na składniki.
Podstawa programowa, chemia rozszerzenie: V. Roztwory: 1) rozróżnia układ homogeniczny i heterogeniczny; 4) opisuje sposoby rozdzielania roztworów właściwych (ciał stałych w cieczach, cieczy w cieczach) na składniki; 5) projektuje i przeprowadza doświadczenia pozwalające rozdzielić mieszaninę niejednorodną (ciał stałych w cieczach) na składniki.
Środa , 12 lutego:
– wykonywanie obliczeń związanych z przegotowaniem, rozcieńczeniem i zatężeniem roztworów z zastosowaniem pojęć: stężenie procentowe, molowe oraz rozpuszczalność;
– wykonywanie doświadczeń związanych z otrzymaniem roztworów o zadanym stężeniem procentowym i molowym.
Podstawa programowa, chemia rozszerzenie: V. Roztwory: 3) projektuje i przeprowadza doświadczenia pozwalające otrzymać roztwory o określonym stężeniu procentowym lub molowym.
Czwartek, 13 lutego:
– projektowanie i przeprowadzanie reakcji zobojętniania i strącania oraz pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
Podstawa programowa, chemia rozszerzenie: VI. Reakcje w roztworach wodnych: 9) pisze równania reakcji: zobojętniania, wytrącania osadów i wybranych soli z wodą w formie jonowej pełnej i skróconej.
Piątek, 14 lutego:
– projektowanie i przeprowadzanie reakcji wybranych metali wobec kwasów nieutleniających i utleniających oraz pisanie równań tych reakcji w formie jonowej pełnej i skróconej.
Podstawa programowa, chemia rozszerzenie: X. Metale, niemetale i ich związki: 5) pisze równania reakcji ilustrujące typowe właściwości chemiczne metali wobec: wody (dla Na, Km Mg, Ca), kwasów nieutleniających (dla Na, K, Ca, Mg, Al., Zn, Fe, Mn, Cr), przewiduje i opisuje przebieg reakcji rozcieńczonego i stężonego kwasu azotowego (V) z Al., Fe, Cu i Ag.
Prowadząca zajęcia:
dr Aleksandra Ibragimow, pracownik naukowy i akademicki z wieloletnim stażem, nauczyciel dyplomowany oraz egzaminatorka OKE z chemii, edukatorka w pracowni biologiczno-chemicznej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie. Z pasją popularyzuje nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Ilość miejsc na każdy dzień: 16 osób
Cena biletu za 1 zajęcia: 50 zł
Data: 11 stycznia 2025 (sobota)
Godzina 10.15
Temat : LEGO: Taksówką po Europie
Opis: Leo wybiera się na zwiedzanie państw Europy! Będzie przemierzał Polskę, Francję, Niemcy i Wielką Brytanię. Jednak będzie potrzebował twojej pomocy. Aby w gąszczu budynków i ogromnych atrakcji nie zbłądził, trzeba będzie prawidłowo zaprogramować jego pojazd: ustawić bezpieczną prędkość, obliczyć odległość, a dodatkowo zaprogramować wyświetlanie napisów i odtwarzanie dźwięków. Zajęcia są fascynującym sposobem na rozwój kreatywności, umiejętności technicznych i logicznego myślenia. Zajęcia trwają ok. 90 minut
Wiek 8+
UWAGA: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun.
Liczba miejsc: 4 pary (opiekun + dziecko)
Data: 11 stycznia 2025 (sobota)
Godzina 12.15
Temat: LEGO: Laurka na dzień babci i dziadka
Opis: Z okazji zbliżającego się święta – Dnia Babci i Dziadka – zapraszamy na zajęcia, na których będziemy tworzyć dedykowane laurki z LEGO własnego pomysłu! Każdy będzie mógł stworzyć np. serce, kwiaty lub obrazy z klocków, które następnie zaprogramujemy. Będziemy ustalać kierunek ich obrotów oraz prędkość, dodatkowo do programów dodamy dźwięki i napisy. Wypracowane rezultaty będzie można nagrać, a następnie filmik pokazać Dziadkom w dniu ich święta.
Zajęcia są fascynującym sposobem na rozwój kreatywności, umiejętności technicznych i logicznego myślenia. Zajęcia trwają ok. 90 minut.
Uwaga! Stworzone modele z LEGO nie są zabierane przez uczestników do domu.
Wiek 7+
UWAGA: Każdemu dziecku w zajęciach towarzyszy jeden pełnoletni opiekun.
Liczba miejsc: 4 pary (opiekun + dziecko)
Morskie Centrum Nauki to przestrzeń, która edukuje, pozwala zdobywać nową wiedzę, poszerza horyzonty, zachęca do rozwijania potencjału twórczego dzieci!
Nie inaczej będzie na zimowej półkolonii w Morskim Centrum Nauki. Uczymy się poprzez zabawę! Każdy uczestnik półkolonii otrzyma ogromną dawkę wiedzy na różnorodne tematy, której zdobywanie będzie oparte na grach, ćwiczeniach praktycznych, miłej atmosferze i niezapomnianych wspomnieniach!
Program półkolonii jest przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej w wieku 7-10 lat, a tematem przewodnim są podróże małe i duże!
Zwiedzanie wystawy Morskiego Centrum Nauki i wizyta w Planetarium
Dzieci wspólnie z Edukatorami będą miały możliwość odkrywania wystawy stałej dzięki czemu poszerzą swoją wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii, hydrologii i mechaniki. Wezmą również udział w seansie w Planetarium.
Na uczestników czekają dwa rodzaje zajęć w Modelarni 2.0. Za pomocą narzędzi stolarskich stworzymy prototyp sanek dla naszego drucianego przyjaciela, które pomogą mu wybrać się na wyprawę w najzimniejsze zakątki naszego globu. Weźmiemy też udział w zajęciach z projektowania 3D i stworzymy identyfikatory do naszych walizek na dalsze podróże.
W Pracowni STEAM odbędziemy podróże po Europie. Odwiedzimy Polskę, Niemcy, Francję i Wielką Brytanię. Zapoznamy się z panującymi tam tradycjami, zasadami kultury, dowiemy się z czego słyną europejskie kraje. Na zajęciach z LEGO zbudujemy pojazd, który następnie nauczymy się programować, tak aby przebył wyznaczoną trasę po europejskich stolicach. Na warsztacie z robotem Photonem dowiemy się, co to jest sztuczna inteligencja, jak nauczyć robota rozpoznawać kolory i napisy, sprawdzimy, jakie zadania robot jest w stanie wykonać sam, bez jego programowania.
Na warsztatach edukacyjnych oraz na zajęciach świetlicowych wykorzystywane będzie najnowsze wyposażenie takie jak zestawy edukacyjne LEGO Education, Robot Photon, SMARTFLOOR – interaktywna podłoga, długopisy 3D, narzędzia stolarskie, drukarki 3D.
Każdy dzień programu zawiera zajęcia integracyjno-ruchowe, profilaktyczne, edukacyjne. Program półkolonii stworzony przez Edukatorów MCN jest interdyscyplinarny i ma na celu rozwijać różne zdolności i umiejętności dzieci. Kładziemy nacisk na pracę w grupach, aby rozwijać kompetencje społeczne, ale także na zajęcia indywidualne, aby każdy uczestnik miał przestrzeń do samodzielnego wyrażenia siebie.
Organizator zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w programie oraz odwołania półkolonii w przypadku nie uzbierania wystarczającej ilości chętnych (minimum 16 osób).
Organizator zapewnia:
- ubezpieczenie NNW dla każdego uczestnika
- dwudaniowy obiad
- opiekę w godzinach 7:30 – 16:30
- zajęcia i warsztaty w godzinach 9:00-15:30
Cena turnusu: 750 zł
Kontakt: polkolonia@centrumnauki.eu.
JAK SIĘ ZAPISAĆ?
Aby zakupić udział dziecka w półkolonii należy wejść na stronę bilety.centrumnauki.eu. Następnie w kalendarzu wybrać datę 3 luty 2025, po czym wybrać w menu Pracownie Edukacyjne.
Bilety będą dostępne od 1 stycznia 2025 r.
Nie ma możliwości dokonania zapisu drogą mailową.
Nr zgłoszenia wypoczynku: 575/ZAC/2025-Z
3-miesięczny kurs ,,Powtórka przed maturą z chemii”
Zbliżający się czas to kluczowy moment przygotowań do zbliżających się egzaminów maturalnych. W związku z tym zapraszamy na intensywny kurs powtórkowy do matury z chemii. Kurs jest skierowany do uczniów klas maturalnych, którym zależy na solidnej powtórce przed maturą, ugruntowaniu zdobytej wcześniej wiedzy oraz zdobyciu praktycznych umiejętności związanych z projektowaniem i przeprowadzaniem doświadczeń chemicznych. Zajęcia odbywać się będą w nowoczesnej, w pełni wyposażonej pracowni biologiczno-chemicznej Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.
Czas trwania kursu: 3 miesiące, 10 spotkań po 3 godziny lekcyjne – godz. 16:00 – 18:30.
Tematy i terminy zajęć:
18.02.2025: Atom i cząsteczka, budowa atomu, wiązania chemiczne i oddziaływania międzycząsteczkowe.
25.02.2025: Tlenki, wodorki, zasady i sole oraz ich reakcje w roztworach wodnych.
04.03.2025: Metale, niemetale i ich związki.
11.03.2025: Reakcje redoks.
18.03.2025: Obliczenia chemiczne.
29.03.2025: Elektrochemia, ogniwa.
01.04.2025: Kinetyka i statyka chemiczna.
08.04.2025: Wprowadzenie od chemii organicznej i węglowodory.
15.04.2025: Jednofunkcyjne pochodne węglowodorów.
22.04.2025: Dwufunkcyjne i wielofunkcyjne pochodne węglowodorów.
Kurs poprowadzi dr Aleksandra Ibragimow – egzaminatorka maturalna OKE z chemii, nauczycielka dyplomowana tego przedmiotu, nasza edukatorka w pracowni biologiczno-chemicznej.
Koszt udziału w całym cyklu to 600 zł.
Bilety do nabycia na stronie https://bilety.centrumnauki.eu/repertoire/2025-02-18/date.html.